Crnogorski pomorci konačno čvršće umreženi: „Zajedno oblikujmo budućnost pomorstva“

Već na početku svoje karijere, crnogorski pomorac Vasilije Mićanović uvidio je da put do prvog, ili narednog ukrcaja nije jednostavan. Nerijetko, pomorcima nije jasno kako da apliciraju za posao, kome da obrate za pomoć ili se izgube u „slijepim ulicama“ domaće administracije. U takvim situacijama, najsigurniji savjet je onaj koji se dobije od kolege. Ta misao vodila je našeg sagovornika do osnivanja prve crnogorske Vajber grupe koja je posvećena crnogorskim pomorcima.
Svakodnevno, na neposredan način, Crnogorci koji su se odlučili da zarađuju „hljeb sa devet kora“ komuniciraju putem grupe Pomorac CG, koju je osnovao naš sagovornik. Grupu prati i sajt. Kako Mićanović najavljuje za Primorski portal, ovo je samo prvi korak ka još čvršćem umrežavanju, dolasku do konkretnih benefita i rješavanju gorućih problema u nacionalnom okviru.
Primorski portal: Crnogorski pomorci od nedavno, zahvaljujući Vašoj inicijativi, imaju priliku da neposredno komuniciraju preko Viber grupe “Pomorci CG”. Izradili ste i istoimeni sajt. Kada ste i kako došli na ideju o pokretanju ove vrste umrežavanja?
Mićanović: Ova inicijativa nije nastala preko noći, već na osnovu ličnog iskustva i brojnih prepreka kroz koje sam prošao kao mladi pomorac. Svoju karijeru sam započeo sa 19 godina i to, kao i mnogi kadeti, na kontejnerskim brodovima MSC kompanije. Tada nisam imao nikakvo znanje o tome gdje aplicirati, koji su mi papiri potrebni, kako doći do posla, a moram priznati da od državnih institucija nisam dobijao gotovo nikakve korisne informacije. Zato sam, u tom trenutku, bez dubljeg promišljanja, bio spreman da radim na bilo kojoj vrsti broda i za bilo koju kompaniju. Dodatno mi je otežavala činjenica što sam prvi u svojoj porodici koji je krenuo ovim putem, pa nisam imao koga da pitam za savjet ili pomoć. Da bude još teže, tek kada sam se ukrcao na brod, shvatio sam koliko mi znanje nedostaje – nisam poznavao ni osnovne uređaje na brodu, a kamoli nešto složenije. Tada sam razmišljao o tome koliko bi bilo korisno da postoji neka zajednica unutar koje bismo mi, pomorci, mogli da međusobno razmjenjujemo iskustva i pomažemo jedni drugima. Tako je prvo nastala Viber grupa, zatim Instagram profil, a sada i sajt – sve iz želje da pomorcima olakšamo put koji smo prošli i mi sami.

Primorski portal: Sa kojim ciljevima je grupa formirana?
Mićanović: Osnovni cilj je bio povezati crnogorske pomorce, stvoriti mjesto gdje ćemo moći brzo da dođemo do provjerenih informacija i međusobno se podržavamo. Željeli smo da pomorci, a posebno kadeti, ne prolaze kroz istu nesigurnost i neizvjesnost kao mi na početku.
Pored toga, cilj je i jačanje glasa crnogorskih pomoraca, jer samo kao organizovana zajednica možemo uticati na poboljšanje uslova našeg rada.
Primorski portal: Kakve su dosadašnje reakcije, komentari i sugestije Vaših kolega pomoraca, kada o grupi govorimo?
Mićanović: Reakcije su izuzetno pozitivne! Svakog dana dobijamo poruke podrške, zahvalnosti i prijedloge o tome kako dalje unaprijediti zajednicu. Pomorci konačno imaju osjećaj da nisu sami, što je najvažnije. Kroz grupu su mnogi pronašli posao, riješili papirologiju, dobili odgovore na pitanja koja ih muče, a nekima je, jednostavno, bilo najznačajnije što su mogli da osjete da pripadaju zajednici koja ih razumije.
Zahvaljujući podršci kolega, mi svakog dana osmišljavamo nove projekte, a pozitivni komentari nam daju dodatnu motivaciju da nastavimo dalje. Kritike i sugestije su uvijek dobrodošle, jer nam pomažu da se razvijamo u pravom smjeru.

Primorski portal: Kako će se ova priča dalje razvijati? U planu je i organizacija prvog skupa pomoraca?
Mićanović: Definitivno ne planiramo da stanemo. Plan nam je da još više unaprijedimo kompletan projekat, proširimo funkcionalnosti sajta i, u budućnosti, razvijemo mobilnu aplikaciju.
Jedan od najvažnijih projekata na kojem trenutno radimo jeste prvo zvanično okupljanje pomoraca u Crnoj Gori. Ako je vjerovatni informacijama s interneta, to će biti prvo okupljanje takvog tipa u regionu. Biće to prilika da se svi konačno upoznamo uživo, razmijenimo iskustva, razgovaramo o problemima i predložimo rješenja. Vjerujemo da ovakav događaj može donijeti mnogo pozitivnih promjena i dodatno ojačati našu zajednicu.
Primorski portal: Koje su najveće prepreke sa kojima se crnogorski pomorci suočavaju na globalnom tržištu rada? Da li je neposjedovanje EU pasoša veliki kamen spoticanja za sve ljude iz Crne Gore koji zarađuju “hljeb sa devet kora”?Mićanović: Najveći problemi su konkurencija, papirologija i ograničene mogućnosti. Crnogorski pomorci se takmiče sa kolegama iz zemalja koje imaju bolje sporazume sa kompanijama, bolju podršku institucija i jednostavnije administrativne procedure.
Naravno, nedostatak EU pasoša jeste problem – dok naše kolege iz EU mogu jednostavno da apliciraju za posao i putuju bez ograničenja, mi prolazimo kroz komplikovane procedure, vizne režime, što sve iziskuje dodatne troškove. Sve ovo nas stavlja u nepovoljan položaj, ali srećom, crnogorski pomorci su poznati po svom profesionalizmu i znanju, što nam omogućava da se ipak izborimo za svoje mjesto na tržištu.

Primorski portal: Kada govorimo o nacionalnom okviru, koja su goruća pitanja? Koja pitanja bi nadležno Ministarstvo pomorstva moralo u najkraćem roku riješiti?
Mićanović: Prvo, brža i efikasnija izrada pomorskih dokumenata. Trenutne procedure su preduge, što znači da pomorci gube dragocjeno vrijeme između ukrcaja. Drugo, potrebno je podstaći razvoj pomorskog obrazovanja. Kadeti treba da budu bolje pripremljeni za zahtjeve posla, a sada često dolaze sa nedovoljno praktičnog znanja. Treće, potrebno je da država unaprijedi efikasnost pregovaračkih procesa sa stranim kompanijama. Potrebna su bolja rješenja koja bi omogućila brže i jednostavnije zaposlenje u industriji. Vjerujem da, iako nadležno ministarstvo može značajno doprinijeti razvoju pomorstva, najvažnije je da pomorci sami preuzmu inicijativu, postavljaju prava pitanja i vode svoj put. Već smo u samo mjesec dana uspjeli riješiti pitanja o kojima se godinama raspravlja, a planovi za naredne mjesece pokazuju da ćemo prevazići još više sličnih izazova. Posebno je ohrabrujuće što se u manje od mjesec dana u našu zajednicu priključilo preko 700 pomoraca – što predstavlja više od 10% ukupnog broja aktivnih pomoraca u Crnoj Gori, s obzirom na to da nas je po zadnjim dostupnim informacijama oko 6500. Ova zajednica dokazuje da, kad se udružimo, možemo postići nevjerovatne rezultate i zajedno oblikovati budućnost pomorstva. Zato bih iskoristio ovu šansu i pozvao sve pomorce iz Crne Gore da nam se pridruže, kako bi zajedno gradili našu, a i budućnost naše djece.