Ocjena struke: Dobar rod maslina na Crnogorskom jugu, maslinovo ulje vrhunskog kvaliteta
Dobar rod i zdrav plod maslina i maslivono ulje vrhunskog kvaliteta rezultati su poslednje berbe čudesnog voća u barskom kraju. To potvrđuje sa stanovišta struke za maslinarstvo i uljarstvo dr Marija Markoč izvršna direktora d.o.o. Barska uljara. Građani Bara i drugih gradova Crne Gore i okruženja, na tradicionalnoj poljoprivredno – turističkoj manifestaciji, jubilarnoj 20. „Maslinijadi“, koja počinje u subotu u 11 časova, u Starom Baru mogu se uvjeriti u odličan kvaitet maslina i maslinovog ulja.
-Veoma je izazovno odrediti koliko je procentualno rod bolji ove u odnosu na prošlu godinu na teritoriji cijelog Crnogorskog primorja; međutim, trenutni statistički pokazatelji ukazuju da je porast ukupnog roda oko 30% u odnosu na 2021. godinu, dok je kvalitet maslinovog ulja neuporedivo bolji – harmonična senzorna svojstva voćnosti, pikantnosti i gorčine, nizak sadržaj slobodnih masnih kiselina, zadovoljavajuće rezultati peroksidnog broja koji ukazuju na mogućnost bezbjednog čuvanja ulja, te umjeren sadržaj ukupnih polifenola, kazala je Markoč dodajući da je rod na području mjesne zajednice Mrkojevići možda i najbolji na teritoriji cijelog Crnogorskog primorja.
-To je svakako rezultat više faktora – povoljni agroekološki uslovi, pregršt sunčanih dana, povoljan pravac duvanja vjetrova i njihov intenzitet u periodu anemofilnog oprašivanja masline, ali i pravovremno i pravilno primijenjene agrotehničke mjere u maslinjacima. Na ostatku teritorije opštine Bar, dobrim rodom se mogu prvenstveno mogu pohvaliti starobarski maslinari (Kurilo, Marijal, Skalice), dok je rod nešto slabiji, odnosno varira u ostalim djelovima Bara (Polje, Šušanj, Sutomore), ocjenila je Markoč.
Izvršna direktorica d.o.o. „Barska uljara“ ocjenuje da je napravljen veliki progres u crnogorskom maslinarstvu i uljarstvu.
– Uzimajući u obzir značajan pad ukupnog roda masline u vodećim zemljama Mediterana, te sve veću cijenu maslinovog ulja na svjetskoj berzi, trebamo cijeniti prvenstveno našu Žuticu, te njenu prilagodljivost različitim agroekološkim uslovima. Svjesni da je pred nama dug put napretka u svim segmentima ove grane poljoprivrede, značajno efikasnije bi postizali uspješnije rezultate udruživanjem u nacionalno udruženje ili Savez maslinara i uljara Crne Gore. Na ovaj način, domaće maslinovo ulje bi postalo konkurentnije kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu, a privredne barijere bi značajno lakše prevazilazili, zaključuje dr Markoč.