Sunovrat poslovanje- od istorijskih uspjeha do kredita da se ne ugrozi isplata plata
Gdje je istina, kome vjerovati – podacima od uprave nacionalnih parkova iz 2023.godine, ili s proljeća ove godine. Tema ista, ali ishodi dijametralno suprotni- od rekordnih prihoda do kreditnog zaduženja i to „da se ne bi ugrozila isplata zarada zaposlenih“. U cijeloj konfuziji možda jedino logično pitanje- za koliko su u Nacionalnim parkovima povećali broj zaposlenih i to u periodu vansezone. Nema ni zvaničnog odgovora- koliko su uložili u sadržajnost nacionalnih parkova Crne Gore. Međutim, prema stanju na terenu- nisu se potrošili. Prošle jeseni se pohvalili da su Nacionalni parkovi Crne Gore za osam mjeseci imali prihod od prodatih ulaznica od 2.280.000 eura, a danas su u riziku likvidnosti.
Podsjetimo na izjave krajem oktobra 2023. “Sezoni u NP Skadarsko jezero još nije kraj, a veliki broj turista svakodnevno posjećuje, krstari i obilazi znamenitosti ovog zaštićenog područja. Gužve na Virpazaru i Vranjini pokazuju da posjetioci uživaju u toplim jesenjim danima i prirodi. Za Javno preduzeće Nacionalne parkove Crne Gore i NP Skadarsko jezero ljetnja sezona je bila uspješna, pa podaci pokazuju da je ovaj park posjetilo više turista nego prošle godine, ali i više nego što je to zabilježeno rekordne 2019. Godine. Podaci pokazuju da je nadmašena 2019. godina koju najčešće uzimamo kao parametar. Prema našim podacima NP Skadarsko jezero posjetilo je preko 150.000 turista. Podsjetimo, cijena ulaznice je povećana sa četiri na pet eura.
Zvanična izjava menadžmenta nacionalnih parkova Crne Gore dostavljena medijima:” Do 31. avgusta ove godine, prihodi NPCG su iznosili više od 2.280.000 eura, što značajno premašuje prethodne godine i predstavlja znatan rast u odnosu na prošlu godinu. Ovaj istorijski uspjeh dokazuje da su nacionalni parkovi postali sve privlačnija destinacija za posjetioce
Do kraja avgusta u nacionalnim parkovima Durmitor, Biogradska gora, Skadarsko jezero, Prokletije i Lovćen boravilo je 508.909 posjetilaca, što je u poređenju sa rekordnom 2019. godinom više za skoro 80.000”.
Međutim, sedam mjeseci kasnije “istorijski uspjeh” ostaje u prethodnom događaju, a kreira se nova stvarnost – zaduženje za potrebe održavanja tekuće likvidnosti.
Da se ne bi ugrozila tekuća likvidnost Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG), odnosno isplata zarada za april, to javno preduzeće se, odlukom upravnog odbora (UO), kreditno zadužilo 100.000 eura kako bi obezbijedili novčana sredstva za plaćanje opreme i radova u cilju realizacije projekta zaštite prirodnih vrijednosti parkova kroz unapređenje fizičke zaštite. To je saopšteno portalu „Dan“ iz NPCG, na pitanja u vezi sa novonastalim kreditnim zaduženjem.
UO je odluku od zaduženju donio na elektronskoj sjednici održanoj 19. aprila. Odluka o kreditnom zaduženju donijeta je samo četiri dana nakon što su se iz tog javnog preduzeća pohvalili rezultatima i nastavku ostvarivanja rekordnih prihoda i u 2024. godini. U saopštenju od 15. aprila navedeno je da su NPCG do 14. aprila prihodovali 155.761,35 eura, odnosno za 94,78 odsto više nego lani, kada je za isti period prihod bio 79.968,50 eura.
U obrazložnjenju su naveli da sredstva iz kredita koristiti za potrebe održavanja tekuće likvidnosti do početka ljetnje turističke sezone. U obrazloženju odluke UO navodi se da se NPCG manjim dijelom finansiraju iz državnog budžeta, dok najveći dio sredstava, oko 80 odsto, čine sopstvena sredstva.
„Rizik likvidnosti postoji u zimskim mjesecima kada nema naplate naknada, posebno naplate od ulaznica u nacionalnim parkovima. Tada se troši akumulacija sopstvenih sredstava i subvencije iz budžeta. Početkom turističke ljetnje sezone, kada kreće veći priliv sopstvenih sredstava, rizik likvidnosti se smanjuje“, navodi se u obrazloženju odluke UO.
Iz NPCG su objasnili zašto je došlo do kreditnog zaduženja, te da li će se novac pribavljen na ovakav način koristiti za isplatu zarada.
„U cilju realizacije projekta „Zaštita i očuvanje prirodnih vrijednosti“ nacionalnih parkova kroz unapređenje fizičke zaštite, potpisani su ugovori sa DOO Fond za zaštitu životne sredine. Ukupna finansijska vrijednost ugovora iznosi 176.530 eura, a u pitanju je nabavka uniformi i vozila za Službe zaštite nacionalnih parkova i infrastrukturni radovi u NP Skadarsko jezero. Učešće Eko-fonda u ukupnoj vrijednosti predviđenih nabavki iznosi 85 odsto, dok je učešće NPCG 15 odsto. Kako bi preduzeće moglo da izvrši refundaciju u skladu sa potpisanim ugovorima, potrebno je izvršiti plaćanje faktura za nabavljenu opremu i izvedene radove, a da se pritom ne ugrozi tekuća likvidnost, odnosno isplata zarade zaposlenima za april. Iz tog razloga donijeta je odluka o kreditnom zaduživanju“, objasnili su iz NPCG, na čijem je čelu Vladimir Martinović.
Iz tog preduzeća navode da je za isplatu zarada zaposlenih u svim nacionalnim parkovima i Ulcinjskoj solani u martu ove godine utrošeno 291.302,34 eura.
Na pitanje zbog čega su u ovom trenutku NPCG u riziku likvidnosti, te da li to znači da se sredstva loše planiraju, da je trošeno više od planiranog, ili je neki treći razlog za trenutnu situaciju, iz NPCG su dali objašnjenje koje se navodi u obrazloženju odluke UO o kreditnom zaduženju, na koji način se NPCG finansiraju, u kojem obimu iz budžeta, a koliko iz sopstvenih sredstava.
„Prihodi se generišu iz naplate naknada koje su definisane Odlukom o visini i načinu plaćanja naknada za korišćenje dobara nacionalnih parkova. Prihodi od naplate ulaznica, čija je naplata najintenzivnija tokom ljetnjih mjeseci, čine najveći udio prihoda preduzeća“, navode iz NPCG.