Tragom tekstova iz starih novina: Problemi u „Primorci” – I pekarima hoće da uzmu hleb

 Tragom tekstova iz starih novina: Problemi u „Primorci” – I pekarima hoće da uzmu hleb

Pres: Preuzimanje Primorke

Nema kraja nevoljama radnika barske kompanije „Primorka”, koji su godinama štrajkovali, a više od hiljadu ih je kroz stečaj rešavalo svoja pitanja.

Tekst napisan 2013. godine

Stotinjak zaposlenih ostalo je da radi u firmi „Primorka grupa”, koja se nalazi u stopostotnom vlasništvu Alojza Kračuna. On je na osnovu potraživanja preuzeo „Primorkinu” pekaru, uz obavezu da izmiruje zaostale plate radnicima. Međutim, prema riječima radnika Dragana Rondovića, Dževdeta Đeda Begzića, Danice Kontić, Miodraga Sjekloće i Gojka Boškovića, Kračun je ostao radnicima dužan primanja za jun i jul 2012. godine, kao i plate od novembra prošle godine zaključno sa februarom 2013. Ono što je ovih dana radnike posebno zaokupiralo je ročište zakazano za 28. mart, na kojem se, kako oni tvrde, sprema prodaja pekare. 

Prema riječima Rondovića, NLB banka je dala kredit i sada traži izmirenje  svojih potraživanja, jer vlasnik kompanije Nebojša Bošković nije u međuvremenu vraćao rate kredita.

– Ako dođe do prodaje pekare, najmanje 400 radnika će se naći pred zgradom u Starom Baru, jer su ranije zakinuti otpremninama koje nisu primili. Kračun je kupio opremu za pekaru od 375.000 eura, koja još uvijek leži u nekom od magacina „Zetatransa”. Fakturisana je mnogo veća suma od stvarnih vrijednosti tih mašina, a razliku će, naravno, radnici platiti. Zato i ne primamo mjesecima plate, a pitanje je uopšte da li će oprema doći u pekaru. Upoznati smo da su Kračun i Nebojša Bošković imali i ranije neke zajedničke poslove, a mi ćemo sačekati 28. mart da vidimo što će biti. Ukoliko dođe do neke promjene, onda ćemo se okupiti i tražiti svoje otpremnine, i nećemo dati da neko kupi pekaru za 300.000 eura. Sad u pekari rade 104 radnika, a ranije ih je bilo oko 80. Za izvršnog direktora „Primorka grupe” postavljen je Nenad Bošković, koji nije isplatio nekoliko plata za prošlu i ovu godinu, a ima pojedinaca kojima se duguje po 5 – 6 hiljada eura. Zato su radnici morali podnijeti tužbu sudu, jer kad pođemo kod njega i tražimo izmirenje dugovanja, on tvrdi da na njih nemamo pravo –  kaže Rondović.

Jedan od naših sagovornika, Dževdet Begzić, potvrđuje da niko od njih ne zna kakav je ugovor napravljen između „Melogonije Primorka” i „’Primorka grupe”.

– Zaposleni nisu nikada ni znali šta se radi, jer nikada ništa nije bilo transparentno i nije se ispoštovala riječ sindikata, niti je sindikat za bilo šta konsultovan. Kad je uveden stečaj, radnici su ostali bez socijalnog programa, bez programa za prestruktuiranje, bez preduzeća u kojem su postojali svi uslovi za normalan rad. Radnici „Primorke” su otišli na biro rada, bez isplaćenih otpremnina koje su im po zakonu pripadale. Sredstva dobijena od Ministarstva finansija ne mogu biti otpremnine i mi imamo dokumenta gdje isključivo piše da je to socijalni program za koji je izdvojila sredstva Vlada Crne Gore. Upućeni smo u činjenicu da se naša dokumentacija nikada ne pojavljuje na ročištima i da se skriva, a prilažemo je preko Privrednog suda. Međutim, u rešenju koje dobijemo nakon nekog sudskog postupka uopšte nema ni komentara ni dokumenata koje smo predali, te mislimo da se godinama skrivaju i sigurno ne bez razloga- kaže on.

RADNICI: Još jedno „ubijanje”

Miodrag Sjekloća

– Kad je uveden stečaj, nije se pristupilo nikakvoj izradi socijalnog programa, što je po Zakonu o radu bila obaveza. Urađeno je, nažalost po nas radnike, niz nedozvoljenih radnji, što nikada nije sankcionisano od strane Privrednog suda i drugih pravosudnih organa, zbog čega mi danas ne možemo da ostvarimo svoja zakonska prava. Nas ne interesuje ko će doći, da li NLB banka ili neko drugi, jer ko god da dođe moraće isključivo sa nama da razgovara, pa tek onda da pristupi novom otuđenju imovine.

Gojko Bošković

– Bili smo primorani da zbog nepreuzimanja mjera protiv onih koje smo mi prijavljivali za zloupotrebe, podnesemo krivičnu prijavu protiv odgovornih u pravosuđu. Jako je interesantan proces otuđenja imovine Primorke, jer je od svih pogona ostala da radi samo pekara. Hoće li to neko da nastavi sa daljim ubijanjem „Primorke”? Zakonom o radu je definisano da je naslednik dužan da po preuzimanju preduzeća preuzme i dugovanja koja nisu izmirena u tom trenutku, i to je ono što se i u ovom slučaju mora ispoštovati.

Danica Kontić

– Stečaj nije obavljen u skladu sa zakonom. „Primorka” je, istina, ugašena, ali mi tužimo stečajnu masu, tako da stečaj još uvijek nije završen. Branićemo „Primorku” i tražiti naša prava, prije svega otpremnine. Pekara se nalazi na samo jednom dijelu imovine „Primorke”, na nekih 12.000 kvadrata. Drugi dio je pod hipotekom kod NLB banke. Mora se, prije svega, znati kako je „Melgonija Primorka” predata „Primorka grupi”. Nadamo se da nećemo doživjeti da se ponovo uvede stečaj, firma proda, a dugovi ostave nekoj drugoj firmi. 

Primorka ostala na livadi

U problemima zbog neredovnih isplata

Izvršni direktor „Primorka grupe”, Nenad Bošković, potvrđuje da radnici u poslednje vrijeme ne primaju redovno plate.

– Plate su u početku redovno primane, ali sada, istina, ima zaostataka, jer smo u zimskom periodu bili u otežanoj finansijskoj situaciji. Očekujem da se ovih dana nađu sredstva za isplatu jedne plate. Što se tiče ročišta, ne znam o tome ništa, osim za hipoteku NLB banke, ali pekara je locirana na samo jednom dijelu ranije „Primorkine” imovine –  ističe Bošković.

Podijeli vijest