U uljari proizvodi ulje sa masline starije od dva milenijuma
Proizvođač Vebija Abazović iz sela Pečurice jedan je od prvih koji je počeo sa uvođenjem novih tehnologija u proizvodnju maslinovog ulja.
Glavni proizvod njegove uljare je extra djevičansko maslinovo ulje „Mrkovski cekin“ visokog kvaliteta. Sam brend povezuje njegovo maslinovo ulje sa viševjekovnom tradicijom uzgajanja maslina na ovom području opštine.
– U svom vlasništvu imamo i jednu od najstarijih maslina ovog kraja. Kako je procijenjeno, stablo je staro 2.064 godina, autohtona je žutica i nalazi se u dvorištu naše porodične kuće. To je ogromno stablo, prečnika 8,6 metara, krošnja površine 14x15matara, kad se popneš na nju, kao da si na brijegu, toliko se daleko vidi. Svake godine je malo kratim i spuštam, malo zbog vjetra da je ne polomi, a malo i zbog lakšeg branja. Kad je rodna godina, izbaci i pola tone ploda. Najviše do sada 530 kilograma – kaže Abazović za Primorski portal.
– Proizvodim djevičansko maslinovo ulje i ekstra djevičansko maslinovo ulje prema najvišim eko-standardima proizvodnje hrane. Maslinovo ulje „Mrkovski cekin“ već je dobilo nagrade kao najbolje na više sajmova poput onih u Baru, Splitu, Novom Sadu.
Na svom imanju Abazović takođe uzgaja skoro sve vrste voća i povrća, paradajz, salatu, krompir, boraniju, mandarine, pomorandže.
Brigu o maslinama, kojih ima oko 600 stabala, od čega 300 starih korijena, pored Vebije vode supruga Saida, ćerke Enisa, Alisa, Jasna i Azra, ali i trinaestipo godina star sin Adnan, koji će nastaviti tradiciju kuće.
– Imam i savremeni mlin za proizvodnju maslinovog ulja, instaliran uz pomoć američke organizacije IRD. Za vrijeme sezone proizvodnje maslinovog ulja radim naočigled maslinara koji mi donesu plod, cijedim masline i iz njih dobijam ulje. Mlin je kapaciteta prerade 150 kg maslina na sat, a ulje cijedim po „hladnom postupku“, na temperaturi od 27,5 stepeni Celzijusa, da bi ulje zadržalo sve kvalitetne sastojke.
Kao senzorski ocjenjivač maslinovog ulja, Vebija ocjenjuje uzorke drugih proizvođača, a sam je kao proizvođač crnogorski rekorder po tome što je napravio maslinovo ulje sa najnižim procentom masnih kiselina -0,38 odsto, kategorija ekstra djevičanskog maslinovog ulja. I tu je do izražaja došla njegova privrženost organskoj proizvodnji, ulje je napravio od masline koja nije prskana.
Prema njegovim riječima, veliki problem je nedostatak radne snage.
– Da mi nije familije nebih mogao ništa da proizvedem. Poljoprivreda je došla do dna i ovakvim ponašanjem nadležnih nema budućnosti. Ministarstvo pomaže one koji to ne zaslužuju, a koji su blizu vlasti. Nema ko da pokosi puteve, sve je zaraslo. Često slušamo priču o prodaji imanja, niko ne priča koliko se luka zasadilo. Došli su novi investitori, kupuju zemlju i kidaju višegodišnja stabla maslina i na tim prostorima podižu stambeno poslovne objekte. Jezevo je to i pogledati – kaže on.
Ova godina je bila slaba, kaže on, sa malo roda maslina.
– Slab je bio kvalitet ulja, zato nisam ništa ni radio. Čak sam moje masline mljeo kod drugog, a na kao ranije u svom mlinu. Radim sa drugim maslinarima za ujam, ali nisam želio da proizvodim loše ulje. Od kad sam počeo da radim cijene mog ulja su iste, 12,15 i 20 eura, i to u tri kategorije.
Abazović ističe da za dobro ulje masline treba brati sa grane.
– Proizvodnja maslinovog ulja je jednostavna, počinje pranjem maslina u perionici. Ubranu maslinu morate da preradite za nekoliko sati. Ovdje je važna brzina da ne bi došlo do oksidacije maslina. Ne kasnije od 24 sata dobija se vrhunsko ulje – kaže naš sagovornik.
Princ Čarls dobio njegovo ulje
I britanski princ Čarls dobio je premijernu bocu maslinovog ulja kada je sa suprugom boravio na Cetinju, ističe on.
–To je ulje od stare masline koju ja zovem „begovica“. Iz Ministarstva su mu poklonili upravo to ulje – podsjeća Abazović.