Veselin Vulićević, maslinar iz Mandarića: Rezidba utiče na kvalitet i količinu roda
Kvalitet barskog maslinovog ulja nikad nije bio upitan, a to je i zvanično potvrđeno na mnogim takmičenjima kao što su Njujork, Dani masline Zadar, Noćnjak i druga.
Naš sagovornik, poznati maslinar Veselin Vulićević, maslinarstvom se bavi decenijama, a njegov maslinjak se nalazi u naselju Mandarići.
Vulićeviću su 2022. godine na najvećem svjetskom takmičenju u kvalitetu maslinovog ulja u Njujorku eksperti za njegovo ulje dodijelili srebrnu medalju.
Prema riječima Vulićevića, izuzev pojedinaca čini se da se jako malo radi na promovisanju visokokvalitetnog maslinovog ulja, jer količinom ne možemo konkurisati drugim zemljama. Autohtona sorta Barska žutica nije upisana u registar sorata, a nema ni oznaku porijekla.
– „Barsko maslinovo uljeˮ je ekstra djevičansko maslinovo ulje dobijeno direktno iz ploda masline isključivo mehaničkim postupcima, pri čemu autohtona sorta žutica mora biti zastupljena u najmanjem udjelu od 80 odsto, dok ostale sorte koje mogu doprinijeti nekim pozitivnim svojstvima ne smiju biti u većem udjelu od 20 odsto. Barska žutica se vjekovima prilagodila i daje dobar odgovor na okolišni stres uzrokovan specifičnim klimatskim uslovima koje karakterišu suva i vruća ljeta. Zbog takvih klimatskih uslova i nedostatka vode u vrijema sazrijevanja ploda, u plodu se povećava udio ukupnih fenolnih spijeva, čime ulje postiže karakteristična organolepticna svojstva.
Da bi dobili ulje visokog kvaliteta, podsjeća on, neophodno je sprovesti određene agrotehničke mjere.
– Jedna od najzahtjevnijih i najstručnijih agrotehničkih mjera a koja u mnogome utiče na kvalitet i količinu roda je rezidba maslina. Nažalost, kod nas je jako malo kvalitetnih i stručnih rezača. U našim starijim zasadima, pored stručnih kvaliteta potrebne su i alpinističke vještine, što predstavlja problem za starije osobe koje su uglavnom dobri rezači. Sada je vrijeme rezidbe, ustvari od decembra pa do sredine aprila ili početka cvatnje. Postoji mišljenje, u decembru i januaru motornom šegom, u februaru i martu ručnom, a u aprilu makazama.
Vulićević poručuje maslinarima da, ko nije uradio zaštitu od Paunovog oka nakon berbe, to sada ne radi jer će doći do bakarnog soka i opadanja lista, što bi uzrokovalo izostanak roda.
– To se može uraditi u Martu plavim ili crvenim uljem. Ko nije uradio jesenje đubrenje još nije kasno da to uradi nekim kompleksnim đubrivima. Krajem februara obavezno obaviti prihranu Ureom 46.
Kad je u pitanju prošla maslinarska godina, smatra da je bila prilično izazovna.
– Što se tiče samog roda on je bio prosječan, ali korist veoma slaba zbog velikog napada maslinove mušice. Ko je išao u ranu berbu do 15. oktobra nešto je uspio da iskoristi. Treća i četvrta generacija maslinove muve potpuno je uništila plod i učinjela ga neupotrebljivim.
On je mišljenja da je potrebno sa nivoa države napraviti strategiju za zaštitu od ovog štetnika, jer pojedinačna borba ne daje nikakve rezultate ako se to ne radi na širem području.
– Još jedan problem u procesu dobijanja visoko kvalitetnog ulja je prerada. Naime, ima vrlo malo uljara koje prerađuju samo zdrav plod, na vrijeme i ručno ubrat, a to je preduslov za vrhunsko ulje. Zbog toga je neophodnost stavljanja u funkciju Kuće maslina ogromna.
Vulićević se osvrnuo i na stanje Stare masline.
– Ne tražeći krivca, velika je sramota i greota što se od nje radi, ali nadživjela je ona mnoge pa će i nas. Ne radi nas, jer mi nismo ni zaslužili. Uzrok znaju da kažem dva poljoprivrednika iz Mrkojevića ili Zubaca, koja su to mogla za dva dana regulisati. Radi se o jednoj totalnoj nebrizi, javašluku. Samo je trebalo jednu drenažu iskopati oko nje, par metara i odvesti vodu koju su sproveli vlasnici kuća iznad nje, sproveli su kanalizaciju i cijevi. Korjen masline, pa i najstarije, ne ide ispod 65 santimetara. Eto ponavljam da su samo iskopali jedan kanal metar okolo ne bi se sve ovo izdešavalo. Ali će se to sada regulisati i maslina će se oporaviti. Mnogi su uključeni u ova dešavanja. Stvari su detektovali prije godinu ipo dana i formirali komisiju. Šta su oni radili za godinu ipo? Oporaviće se ona kad joj odvedu vodu sada se radi temeljito, ali trebaće joj jedno par godina da se potpuno oporavi – kaže on.