Iscrpljene mogućnosti za subvencionisanje mljekara
Crna Gora je uvozno zavisna kada je riječ o poljoprivrednim proizvodima. Pokrivenost uvoza izvozom je svega 10 odsto. Zbog situacije na međunarodnom tržištu stalno se govori o poskupljenjima namirnica. Kako sada stvari stoje na redu je i mlijeko. Domaći farmeri traže povećanje otkupne cijene mlijeka na 70 centi.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede iscrpilo je gotovo sve mogućnosti da dodatno subvencioniše otkupnu cijenu mlijeka i zato treba tražiti kompromis između proizvođača, prerađivača i trgovaca“, kaže resorni ministar Aleksandar Stijović u emisiji Radija Crne Gore „Nedjeljom o selu i pojoprivredi“, odgovarajući na zahtjev farmera da im se otkupna cijena mlijeka poveća na sedamdeset centi ili će u protvnom organizovati proteste i zatvarati farme zbog neisplativosti.
„U vanrednim okolnostima kada rastu cijene repromaterijala u poljoprivredi, vještačkog đubriva, stočne hrane i energenata trudimo se da održimo njihov dohodak kako ne bi ugasile farme“, kaže Stijović i najavljuje za danas novi sastanak sa farmerima kome će prisustvovati i predstavnici ministarstava ekonomskog razvoja i finansija, kao i mljekara.
Ističe da je kriza i da svi moraju biti odgovorni da pokušaju pronaći način da održe domaću proizvodnju i, što je najvažnije, da građani imaju dovoljno mlijeka u trgovinama.
U Evropskoj uniji zahtijevaju da subvencije budu do 20% otkupne cijene, a kod nas je blizu 40%.
„Otkupna cijena je u prosjeku trideset sedam do četrdeset centi, a subvencija ministarstva je do četrnaest centi i to je trideset pet odsto i to je daleko iznad evropskih standarda“, pojašnjava Stijović.
Komentarišući aktuelnu situaciju vezanu za snabdijevanje tržišta Crne Gore, Stijović je saopštio da se namirnice kontinuirano nabavljaju i da nema mjesta panici.
Gojko Jovanović, Radio Crne Gore