Mliječni proizvodi će poskupiti 2 do 10 centi?
U slučaju da ne dođe do dogovora stočara i trgovačkih lanaca, rast cijena bi bio minimum 10 centi uz opasnost od gašenja proizvodnje mlijeka u Crnoj Gori. Nakon poskupljenja hljeba, brašna i ulja na red su došli mliječni proizvodi.
Pitanje je samo hoće li poskupiti 5 odsto, odnosno 2, 3 ili 5 centi po proizvodu ili će poskupljenje biti osjetnije. Koliko, niko još ne zna precizno, a sve će zavisiti od pregovora sa državom. Minimum 10 centi za koliko bi stočari povećali otkupnu cijenu. Stočari traže da se otkupna cijena mlijeka poveća za 10 centi, jer su u suprotnom u gubitku. U pitanju su proizvodi koji se prave od domaćeg mlijeka, jogurt, pavlaka, kajmak i dnevno mlijeko.
Stočari su predložili model po kojem bi im se povećala otkupna cijena za 10 centi, što bi značilo da bi i cijena za krajnje potrošače morala biti veća minimum za 10 centi. Koliko će mlijeko uskoro poskupiti zavisiće od pregovora stočara, države, prerađivača i trgovačkih lanaca.
Tim povodom juče je održan sastanak između predstavnika Ministarstva poljoprivrede i Saveza stočara, koji je, kako nam je kazao predstavnik Saveza i poljoprivrednik Budimir Mugoša, prošao dobro.
Ministarstvo poljoprivrede je bilo vrlo kooperativno. Predloge su u odnosu na sastanak od ponedjeljka, tehnički uobličili i sada će više zavisiti od Ministarstva finansija i Skupštine nego od njih. Tražili smo da država smanji poreze na inpute i PDV na gotove mliječne proizvode, odnosno da se odrekne svojih prihoda u našu korist – rekao je Mugoša „Danu“ nakon jučerašnjeg sastanka.
On je kazao da je dogovoreno da se smanji PDV na tvrdi i polutvrdi sir, kajmak i surutku sa 21 na 7 odsto, te da za stočnu hranu bude 0 odsto, umjesto sadašnjih 7.
– Što je brašno za hljeb, to je stočna hrana za mlijeko. Cilj pregovora je da povećanje cijena mliječnih proizvoda bude samo 5 odsto. Odnosno da na primjer rast cijene jogurta bude maksimalno 5 centi, a da od toga nešto ide nama, nešto prerađivačima i dio državi. Ako trgovački lanci budu pristali da smanje maržu sa 30 na 20 odsto, prerađivači da povećaju otkupnu cijenu za 2 centa po litru i da se prodajna cijena poveća za 2 centa, tu bi dobili tih 10 centi koje smo tražili, ali tako da se svi odreknu po malo. Ako trgovački lanci i prerađivači pristanu na ta 2 centa po litru, na pragu smo rješenja, ako ne, onda smo u velikom problemu. U tom slučaju bismo najprije obustavili isporuku mlijeka jedan dan, potom na više dana, a ako ni to ne pomogne onda će ovaj sektor otići po led, jer poslovanje s gubitkom nema logike – poručio je Mugoša.
Istakao je da opipljivo rješenje moraju imati do 1. aprila. Iz Ministarstva poljoprivrede nam je rečeno da su juče imali sastanak samo sa stočarima, te da će narednih dana pregovarati sa prerađivačima i trgovačkim lancima.
Predstavnik Udruženja stočara Milko Živković je kazao da bi u slučaju da prođe ovaj dogovor cijene finalnih proizvoda, kojima trguju građani, bile veće za 2 do 3 centa.
– Trudimo se da sačuvamo krajnjeg korisnika, da se ne povećaju cijene za 10 centi i da se to povećanje ne prelije na krajnje potrošače, jer smo svjesni stanja u kojem se nalaze građani. Ali i oni moraju znati da ako nešto ne preduzmemo ostaćemo bez domaće proizvodnje. U tom slučaju bi uvozno mlijeko plaćali mnogo skuplje nego domaće – rekao je Živković.
Tehnički direktor mljekare „Srna“ Darko Baćović kazao je „Danu“ da bi prerađivači mogli da povećaju otkupnu cijenu ukoliko bi im država smanjila poreze. Takođe je naveo da su već u decembru povećali otkupnu cijenu za 2 centa.
Mugoša je ukazao šta bi za potrošače značio gubitak naših proizvoda na tržištu.
– Imlek drži 60 odsto našeg tržišta i skuplji je desetak centi po litru, jer je brend. Ako nestanu naši, on će dići za deset odsto jer nema konkurenciju. Država je tu da to spriječi – poručio je Mugoša.
Izvor: Portal Dan