Postavljen kamen temeljac za infrastrukturni projekat u Ulcinju vrijedan 20 miliona eura

Kamen temeljac za infrastrukturni projekat vrijedan više od 20 miliona eura – novu vodovodnu i mrežu za odvođenje otpadnih voda postavljen je danas u Ulcinju.
„Srećan sam zbog Ulcinja i njegovog novog početka jer je bilo nedopustivo da opština na primorju, sa nevjerovatnim prirodnim potencijalina, bude siromašna i infrastrukturno nerazvijena“, kazao je premijer Dritan Abazović.


Građani Ulcinja su, kako je istakao, čekali skoro deceniju realizaciju ovog projekta.
„Vlada i Opština efikasnim radom u najkraćem vremenskom roku završile su sve neophodne obaveze i danas polažemo kamen temeljac za jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u našem gradu“, kazao je Abazović, zahvalivši njemačkoj KfW banci i ambasadoru SR Njemačke Peteru Feltenu, ministarki Ani Novaković Đurović, ministar Fatmir Đeka, i lokalnoj samoupravi predvođenoj Omerom Bajraktarijem.
U okviru projekta predviđena je izgradnja i rekonstrukcija 30 objekata, kao i rekonstrukcija oko 90km vodovodne, mreže za otpade i atmosferske vode koje pokrivaju veliki dio opštine Ulcinj.

U pitanju je najveći infrastrukturni projekat u novijoj istoriji Ulcinja, koji finansira kfW banka.
„Bez ovog projekta nije moguće doći do značajnijih infrastrukturnih projekata kada je u pitanju turizam. Dok ne riješimo pitanje vodosnabdijevanjai kanalizacije ne možemo da računamo da će kredibilni investitori doći u ovaj grad“, istakao je premijer, dodavši i da će završetak ovog projekta obezbijediti da opština Ulcinj postane jedna od najbogatijih u Crnoj Gori.
Ulcinj, kako je dodao Abazović, ima posebnu vezu sa Njemačkom i njemačkim turistima.
„Dolazi vrijeme kada će sve više Njemaca dolaziti u ovaj grad i to dolaziti da žive. Zahvalan sam na ovoj projektu, ali I projektu koji se tiče Solane, za koji takođe postoji ambiciozan plan“, dodao je.
Ingve Engstrom, šef Odjeljenja za saradnju Delegacije evropske unije, izrazio je zadovoljstvo što prisustvuje polaganju kamena temeljca za infrastrukturni projekat od ovolikog značaja za Ulcinj i Crnu Goru.

„Pristup čistoj, pijaćoj vodi osnovno je ljudsko pravo i dio vrijednosnog sistema Evropske unije. Građani Crne Gore veoma su privilegovani što mogu da piju vodu direktno iz česme… „Zelena agenda“ u fokusu je svake odluke Evropske unije, utiče na kvalitet života građana, donosi nova posla. Želimo da podržimo ovakvu transformaciju i u Crnoj Gori“, kazao je Engstrom.
Predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari kazao je da je današnji dan od istorijske važnosti, jer je Ulcinj grad koji živi od turizma i pretenduje da bude jedan od vodećih turističkih centara u regionu.

„Ne moram vam govoriti o tome koliko je bilo teško dovoditi investitore bez prethodno regulisane vodovodne i kanalizacione mreže. Preko 80 km obnovljene vodovodne i kanalizacione mreže trajno će promijeniti imidž Ulcinja, koji više neće biti poznat po ekološkim crnim tačkama već po zaštićenim zonama i čistoj sredini“, kazao je Bajraktari.
Mininstarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović kazala je da je današnjem danu prethodio naporan birokratski rad ovog resora i Opštine Ulcinj, i dodala da bez ovakve bazične infrastrukture nema daljeg razvoja.
„Vjerujem da će ovaj projekat u pozitivnom smislu zauvijek promijeniti sliku Ulcinja u razvojnom pravcu. Kada omogućimo pravu infrastrukturu, pravimo osnov za sve ono što ćeka ovu opštinu u narednom periodu“, ocijenila je Novaković Đurović.
Direktor kompanije „Jedinstvo“ koja će izvoditi radove, Siniša Zorić, kazao je da je ova kompanija u Crnoj Gori prisutna četiri decenije.
„Radili smo brojne projekte u Baru, Virpazaru, fabriku vode na Skadarskom jezeru, Tivtu, Kotoru… Imamo dobru ekipu, dobre majstore, inžinjere i mehanizaciju i obećavam da ćemo ovaj projekat obaviti u roku i na vrijeme“, kazao je Zorić.
Radovi će se izvoditi u naredne dvije godine i obuhvataju brojne intervencije na izgradnji, sanaciji i zamjeni vodovodne i kanalizacione mreže.