Nakon antiturističke kampanje čeka nas varljivo ljeto 2025.-to, ali rekordi oboreni prije sezone

 Nakon antiturističke kampanje čeka nas varljivo ljeto 2025.-to, ali rekordi oboreni prije sezone

Dok turističke destinacije u regionu najavljuju rekordnu predstojeću ljetnju sezonu i posvećeno rade na kreiranju konkurentnih ponuda, kvalitetnijih usluga, novih  sadržaja, Crna Gora  je već mjesecima u neviđenoj antiturističkoj kampanji  za sopstvenu destinaciju.

Prvi put od obnove nezavisnosti Crne Gore, izuzev 2020. kada je vladala pandemija korona virusa, 2024. su smanjeni prihodi od turizma u poređenju sa prethodnom godinom. Umjesto da se “zasuču rukavi” i izvuku pouke, privuku turisti sa novih tržišta,  pokrenula se lavina problema bez rješenja na pomolu. Ove godine više problema nego lani u predsezoni.

U godini kada se zabilježio pad prihoda od turizma, u  poslednjem kvartalu 2024. je najavljeno povećanje poreza na dodatu vrijednost na hotelski smještaj i to preko 100 posto. Turistički sektor u 2025. godinu ušao je sa dodatnim opterećenjem u vidu povećanja PDV-a na hotelski smještaj  sa 7 na 15 odsto, što je oslabilo  međunarodnu konkurentnost Crne Gore. U martu je počela drama sa problematičnim tenderima za zakup kupališa koja 30 dana pred  predviđeno “otvaranje plaža” nema epilog. Umjesto pripreme sezone svjedočimo  protestima, najavama blokada…

U ozbiljnim turističkim destinacijama planiraju dugu, uspješnu  sezonu, a turističku privredu Crne Gore očigledno čeka varljivo ljeto 2025.-to.

Krajem februara predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je pad prihoda od turizma u 2024. okarakterisao kao  crveni alarm za našu ekonomiju.

Pozvao je Vladu da, imajući u vidu značaj sektora turizma za cjelokupnu ekonomsku aktivnost u zemlji, predstavi javnosti plan mjera koje preduzima u cilju oporavka tog sektora.

-Ovo je sada jedno od najvažnijih pitanja za stabilnost naše ekonomije i javnih finansija, poručio je predsjednik države.

Međutim, stiče se dojam da ga nisu čuli ni čelnici Vlade, ni resorni ministri, niti državna preduzeća čije činjenje dotiče turizam..

Jedno je jasno- nadležni  nemaju sluha za domaću turističku privredu

Vlasnik hotela Faros u Baru Rajko Petranović za Primorski portal navodi da se povećanje PDV na hotelski smještaj dogodio u najgorem trenutku za crnogorski turizam.

-U Crnoj Gori niko ne staje u zaštitu hotelijerima. Koliko god turistički radnici da investiraju to nije propraćeno od institucija Crne Gore, ministarstva i lokalnih samouprava, onoliko koliko bi trebali da nas podrže. Naprotiv. U zemljama EU  znamo da nadležna  ministarstva i lokalne samouprave mnogo vode računa o hotelima i radnicima u turizmu. Međutim, u Crnoj Gori,  to nije zaživjelo. Kad će, još ne znamo, ali u svakom slučaju ne vidimo da imamo podršku od državnih institucija, navodi Petranović.

 Prema njegovim riječima, povećanje PDV-a na hotelski smještaj  uslovilo je povećanje cijena.

-Apsolutno da se negativno odrazilo. Mi smo naše hotelske kapacitete uglavnom prodali krajem prošlog ljeta, ne računajući na to povećanje PDV-a. Danas su  hotelijeri u problemu. To nisu mala povećanja. To je povećanje PDV- preko 100 posto. Na taj način se ne podržava domaća privreda. Zbog drastičnih povećanja cijene hrane, izloženi smo povećanju i ugostiteljskih usluga. Zatim, najava poskupljenja električne energije,  komunalnih troškova…Ni jedne godine  ne možemo da odradimo sezonu bez neizvjesnosti i problema, nameta. Problem sa radnom snagom je  stara naša boljka. Ne možemo da nađemo zajednički jezik sa ministarstvom unutrašnjih poslova koje nam ne izlazi u susret, ne daju te radne dozvole za adekvatnu radnu snagu koja je nama potrebna, navodi sagovornik Primorskog portala.

Jelena Dabović potvrđuje da su „naglim  skokom PDV-a“, hotelijeri u Čanju morali da koriguju već formirane cijene sa agencijama i poslovnim partnerima.

-Za hotel „Montenegro“ u Čanju smo ranije sklopili ugovore za ovu sezonu, prije povećanja PDV-a. Nije bilo prijatno, ali smo morali potražiti alternativu. Cijene smo morali da korigujemo. Partneri sa kojima  radimo godinama, imali su  dozu razumjevanja zašto smo primorani za povećanje cijena. Što se tiče novih partnera, kada su sagledali nagli skok cijena oni su odustali od Crne Gore. Pošli su u  Albaniju, čiji se turizam brzo mijenja na bolje. Crna Gora više  ne može da parira Albaniji, istakla je sagovornica Primorskog portala.

Na pitanje, da li su hotelijere na barskoj rivijeri kontaktirali iz resornog ministarstva, interesovali se za biznis barijere, predlagali rješenja- sagovornici Primorskog portala su negativno odgovorili. Osim nameta koje povećava država, nedostatak radne snage je hronična problematika, a  omča oko vrata domaćoj turističkoj privredi je bila i ostala siva ekonomija.

Da država nema majčinski odnos prema domaćoj turističkoj privredi potvrdili su svi poslanici koji su u  Skupštini Crne Gore glasali  za  Izmjene i dopune Zakona o inspekcijskom nadzoru kojim se direktno podstiče siva ekonomija kroz kaznene odredbe, ali to je posebna tema.  

Tema koja u poslednje vrijeme najviše mori crnogorsku privredu su plaže. Hoće li zakupci stići da ih pripreme za predstojeće ljeto, odnosno za 30-tak dana. Povećanje cijena zakupa plaža odraziće se negativno na turistički proizvod naše destinacije. Hoćemo li problematični tender u „pet minuta do početka ljeta“ platiti propalom sezonom -pokazaće narednih nekoliko mjeseci.  

Izbor destinacije za odmor u značajnom zavisi od ponude, bezbjednosti, cijena, kvaliteta usluga…Ni jednog turistu zasigurno ne interesuje što je direktor JP Morsko dobro Mladen Mikijelj sredinom prošle  sedmice pozvao Specijalno državno tužilaštvo i Upravu policije da ispitaju ponude za zakup plaža koje su po ocjeni javnog preduzeća bile nerealne zbog sumnji na pranje novca. Kakva je poruka poslata iz turističke destinacije zbog „pranja“ propusta u radu čelnika preduzeća koje upravlja značajnim resursima?

Mikijelj je lani obećao da će javne pozive za zakup kupališta raspisati 2024. To su u državnom preduzeću za upravanje morskim dobrom zaboravili, pa s proljeća “slušamo novu ploču”.

Ponuđači milionskih ponuda za zakup plaža biće pozvani da zaključe ugovore u suprotnom, a “ukoliko odbiju, biće im naplaćena bankarska garancija koju su dostavili dok će tender za tu plažu biti ponovljen”. To je odluka Upravnog odbora Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom koja je donijeta danas na maratonskoj sjednici.

 Logično bi bilo  pitanje- kada će tender biti ponovljen? Ali, logika odavno nije omiljena nauka u Crnoj Gori.  Međutim, možda mađioničari  u Morskom dobru imaju moć da promjene godišnja doba. Možda!? Možda im pomogne i ministar Radunović?

Ministar prostornog planiranja i urbanizma Slaven Radunović najavio je uoči vikenda gostujući sa Mikijeljom na javnom servisu da će biti primijenjen takav scenario (ponavljanje tendera) u slučajevima gdje su za zakup plaža ponuđene astronomske cifre koje su dostizale i šest  miliona eura po sezoni.

Samo da nam “scenaristi” još objelodane  ime brata koji je za plažu u  Valdanosu ponudio 6.000 000 eura. Kad je sve „transparentno“, zašto je brat pod velom tajne!?

Na kraju, prije ljetnje sezone- u Crnoj Gori su oboreni rekordi. Za Ginisa. Zakup metra plaže na godinu dana, skuplji od kvadrata stana na paprenom crnogorskom tržištu nekretnina. Čime se to plaća!?

Tekst je iz serijala “Veliki potencijali ekoturizama i biznis barijere koje “blokiraju” turističku privredu” podržanog od Ministarstva kulture i medija iz  Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija.

Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost Primorskog portala  i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva kulture i medija.

Podijeli vijest