U slučaju nepoštovanja Zakona o radu kazne za poslodavce do 20 hiljada eura
Prvog dana nove godine na snagu je stupila odluka o povećanju minimalne zarade u Crnoj Gori na 450 eura, koja je predviđena programom „Evropa sad“. Iz Unije slobodnih sindikata tvrde da raste broj anonimnih prijava zaposlenih. Navodno, poslodavci zahtijevaju od svojih zaposlenih da im ukupnu zaradu isplaćuju „na ruke“, pa iz Unije podsjećaju poslodavce da je nepoštovanje Zakona o radu i prava iz rada zaposlenih krivično djelo.
„Povodom sve većeg broja anonimnih dojava da poslodavci zahtijevaju od svojih zaposlenih da im ukupnu zaradu isplaćuju na ruke, ovim informišemo sve zaposlene da je svaki poslodavac obavezan da, shodno članu 105 važećeg Zakona o radu, svom zaposlenom zaradu isplaćuje isključivo preko tekućeg računa zaposlenog. Ovo podrazumijeva da nijedan zaposleni za puno radno vrijeme ne može primiti zaradu ispod 450 eura, kao i da poslodavac mora da ima dokaz da je tu zaradu zaposlenog isplatio preko bankovnog računa. Ujedno, Unija slobodnih sindiata Crne Gore poziva sve zaposlene kojima januarska zarada ne bude isplaćena preko njihovog tekućeg računa da nam anonimno prijave poslodavca, kako bi taj predmet procesuirali na postupanje Inspekciji rada“, saopšteno je iz Unije slobodnih sindikata.
Oni napominju da, osim što je nepoštovanje Zakona o radu i prava iz rada zaposlenih krivično djelo, za nepoštovanje obaveze isplate zarade zaposlenog u novcu i preko tekućeg računa pravno lice poslodavac će biti kažnjen novčanom kaznom od 2.000 do 20.000 eura, a odgovorno lice kod tog pravnog lica biće kažnjeno novčanom kaznom od 200 do 2.000 eura. Novčanom kaznom u slučaju nepoštovanja ove obaveze biće kažnjen i preduzetnik u iznosu od 500 do 6.000 eura.
Novom poreskom reformom planirano je da budu ukinuti doprinosi za zdravstveno osiguranje na zarade, kao i oporezivanje zarada do bruto iznosa od 700 eura, uz povećanje minimalne zarade na 450 eura i progresivno oporezivanje zarada i dobiti.
Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić ranije je najavio usklađivanje penzija i socijala sa ovim programom, odnosno, sa minimalnom i prosječnom zaradom.
„Program omogućava opšti rast neto zarada za sve zaposlene, pri čemu će najveći rast od čak 80% ostvariti zaposleni koji su do sada primali minimalnu zaradu. Povećanjem minimalne zarade pozitivno se utiče na standard zaposlenih sa najnižim primanjima, dok se uvođenjem progresivnog oporezivanja dohotka vrši redistribucija dohotka sa onih sa višim na one sa nižim primanjima“, pojašnjeno je ranije iz Vlade Crne Gore.
Program će, očekuju u Vladi, u srednjem roku, omogućiti multiplikativni efekat na ekonomske tokove kroz otvaranje novih radnih mjesta, povećanje lične potrošnje domaćinstava, smanjenje neformalne ekonomije, što će uticati na stvaranje uslova za povećanje budžetskih prihoda i dugoročnu održivost javnih finansija.