Profesor Dejan Aleksić: Nedeljom kuvamo zajedno

 Profesor Dejan Aleksić: Nedeljom kuvamo zajedno

Profesor Dejan Aleksić

U rubrici „Nedeljom kuvamo zajedno”, profesor gastronomije Dejan Aleksić, za čitaoce Primorskog portala, preporučuje za danas dva recepta, Bijelu buzaru i Fokaču – Focaccia.

Što se tiče Bijele buzare, podijeliću način pripreme koji je pogodan za sve vrste morskih školjki i ljuskara, bilo da su u pitanju gambori, kozice ili škampi. Imajte na umu da se kao mjera za jednu porciju uzima 300 gr gambora ili 500 gr školjki.

Za količinu od 1 kg. gambora trebaće vam oko pola litra bijelog vina i 150 ml maslinovog ulja, po glavica crnog ili crvenog luka, 5-6 čenova bijelog luka i pola veze peršuna.

I crni i bijeli luk isjeckajte sitno i kratko propržite na ulju, dodajte gambore ili školjke i propržite ih par minuta. Zatim ih nalijte bijelim vinom, pobiberite po želji i dodajte prstohvat soli.

Ostavite sos da krčka uz povremeno miješanje, sve dok ne prestane da se osjeća alkohol iz vina koji isparava (oko 20-tak minuta). Probajte sos, pa ako nije dovoljno slan dodajte još malo soli. Pospite sjeckanim peršunom i poslužite uz neki fin hljeb, npr. fokaču i čašu bijelog vina.

Fokača – FOCACCIA

Sastojci:

– ½ kg oštrog brašna (potrebno je još oko 150 gr. za posipanje dok mijesimo tijesto);

– 10-15 gr svježeg kvasca;

– 250 ml mlake vode;

– 150 gr suvljih maslina;

– 150 grama sušenog paradajza;

– maslinovo ulje;

– 2-3 grančice svježeg ruzmarina (ako koristite sušeni, potopite ga u malo vode);

– ½ kašičica šećera;

– krupna morska so.

Razmutite kvasac u 100 ml vode sa šećerom i 1 kašikom brašna. Ostavite da narasta 15 minuta. Za to vrijeme nasjeckajte, ne previše sitno, masline i paradajz, i dodajte ih u brašno koje ste stavili u veću vanglu. Dodajte još pola kašike soli, bibera po želji i sve promiješajte. Kad je kvasac narastao, dodajte ga u brašno, zatim ulijte preostalih 150 ml mlake vode i 50-tak ml maslinovog ulja (malo manje ako koristite sušeni paradajz iz maslinovog ulja).

Miješajte varjačom dok se sve ne sjedini. Potom tijesto prenesite na pobrašnjenu radnu površinu i mijesite 10-ak minuta. Ako je tijesto vlažno i lijepi se za ruke, posipajte ga sa pomalo brašna i mijesite dok ne prestane da se lijepi. Umiješeno tijesto prebacite u vanglu, prekrijte krpom i ostavite sat vremena da narasta.

Stavite na dno pleha papir za pečenje, a rernu uključite da se zagrije na 200 C.

Tijesto još malo premijesite. Napravite ,,valjak” od tijesta u dužini pleha i onda oklagijom formirajte tanku (oko 1 cm) fokaču. Prekrijte krpom i ostavite da naraste 15-20 minuta.

Kada je fokača malo narasle, izbockajte je prstima, pa u te rupice obilno uspite maslinovo ulje, a preko, kroz prste, pospite krupnu morsku so i ruzmarin (rastrešen sa grančica).

Fokaču pecite 30-35 minuta. Treba da porumeni spolja, ali ne i da se prepeče.

Kada je izvadite iz rerne, pospite je sa još maslinovog ulja, u koje možete dodati sjeckan bijeli luk.

Prema želji i potrebi, od ovog tijesta možete napraviti jednu veliku ili dvije manje fokače. Možete ih ukrasiti čeri paradajzom, lukom, maslinama.

Podijeli vijest