Baranke predstavile nemjerljivo blago „iz babine škrinje“
Nesvakidašnja izložba „Iz babine škrinje“ krasila je danas Trg Vladimira i Kosare u centru Bara. Na inicijativu NVU Žene Bara, a uz pomoć brojnih Baranki koje su za ovu priliku pozajmile dio svog porodičnog blaga, građani i svi gosti grada bili su u prilici da kroz svojevrsni vremeplov vide djelić nemjerljivog etnološkog blaga koje kriju škrinje naših predakinja, a koje nosi svoju kulturnu, umjetničku i nadasve istorijsku vrijednost.
Predsjednica NVU Žene Bara Ljiljana Vujović za Primorski portal kaže da ju je na organizaciju ovakvog događaja podstakla slična izložba koju su nedavno priredile Žene Budve.
„Obzirom da smo jedan dobar multikulturalni, multietnički i multinacionalni splet, došla sam na ideju da zamolim Baranke da odškrinu te babine škrinje, da izvadimo neke svjedoke prošlosti i baš na današnji dan – kada se slavi nezavisnost i kada je tu legenda naše muzike Zdravko Čolić – svijetu prikažemo samo mali dio velikog blaga koje skrivaju škrinje naših baka i rođaka“, kazala je i dodala da za prvi put može biti neskromna i reći da je baš zadovoljna.
Od starih tkanih stolnjaka, do djelova šestanske nošnje, građanima je danas predstavljen impozantan broj predmeta koji datiraju iz prvog dijela prošlog vijeka, ali i čak 19. vijeka.
„Izloženi su i gobleni koje su radile časne sestre, što je jako specifično, tkani ćilimi bojani prirodnim bojama… Trudile smo se da nekako sve to upotpunimo antikvitetima koje smo, zahvaljujući našim dobrim sugrađanima dobile, da svijetu prikažimo dio naše prošlosti„, navela je Vujović.
Cijelu priču, članice ove NVU upotpunile su i lokalnim tradicionalnim specijalitetima.
„Posebno smo za ovu priliku napravile takozvani rumentinov, odnosno kukuruzni hljeb, po staroj recepturi, domaći hleb, patišpanj i priganice za sve posjetitelje naše izložbe„, pojasnila je predsjednica NVU Žene Bara.
Među najstarijim predmetima koje su danas priliku imali da vide posjetioci izložbe su haljina rađena od žuke, nastala 1917. godine, ali i predmet nastao u 19. vijeku.
„U pitanju je stolnjak iz prćije moje prababe i on ima muzejsku vrijednost. Ona ga je donijela 1885. godine u Gretvu… Stvarno ima starih stvari i ja vjerujem da je svim građanima izložba bila zanimljiva„, kazala je Vujović.
Pozivu udruženja odazvao se veliki broj Baranki.
„Nismo izložile sve radove koji su pristigli u našu kuhinju, napravile smo neku selekciju, sa željom da predstavimo što starije radove. Nadamo se da ćemo već sledeće godine napraviti izložbu na kojoj će i naše mlade žene imati priliku da izlože svoje radove i da se pohvale„, navela je Vujović.
Kao što su građani i navikli od ovog udruženja, i ovaj cijeli događaj imao je i humanitarnu notu – sakupljala su se novčana sredstva za djevojčicu Mariju Šćekić i Dragana Radmilovića.
„Ovom prilikom mu se još jednom zahvaljujem, jer je on lično došao da ostavi prilog za malu Mariju… To je i emotivno i značajno„, zaključila je Vujović.