Barski ljetopis od 15. jula: Raznolik repertoar za sve generacije, najavljeno oko 90 programa
Crnogorskom premijerom velikog međunarodnog ostvarenja „Bjeguni“, reditelja i koreografa Staše Zurovca, 15. jula na Ljetnjoj pozornici počinje 36. Barski ljetopis, koji će trajati do 26. avgusta. U sklopu 6 programskih selekcija, na osam lokacija biće održano oko 90 programa. I ove godine publiku očekuje pozorišna premijera, i to predstave „Dekameron“, u režiji Dejana Projkovskog, koja nastaje u koprodukciji sa Gradskim pozorištem iz Podgorice i Narodnim pozorištem Niš.
Direktorica Kulturnog centra Bar mr Aleksandra Grabež istakla je da se osobenost Barskog ljetopisa ogleda u činjenici da za razliku od drugih sličnih festivala, poklanja podjednaku pažnju svim festivalskim segmentima.
„Raznovrsnost i kvalitet selektiranih pozorišnih, likovnih, književnih, muzičkih i pratećih programa uz svoje lokalne specifikume, poput bARS-a su preporuka ovogodišnjem Barskom ljetopis, koji predstavlja poseban resurs za naš grad, promociju naše baštine i društvenih vrijednosti„, kazala je Grabež i istakla da će zavjesu festivala spustiti balet „Mediteran“ Muzičkog centra Crne Gore.
U sklopu muzičkog programa, čiju selekciju potpisuje mr Miro Kruščić, publiku očekuju koncerti grupe Perper, Crnogorskog simfonijskog orkestra, tria „Ardor“ sa gostima (Mladen Popović, Nataša Popović, Žana Lekić), svjetski priznatog violiniste Romana Simovića, omaž Radovanu Papoviću, veče kamerne muzike Accordion duo Ilić (Tijana Ilić i Miroslav Ilić), Veče sevdaha i mediteranskog pjevanja – Gradski tamburaški orkestar Pljevlja, Veče filmske, evergreen, jazz i pop-rock muzike, Gradska muzika Budva i „Broodmen“. Kruščić, koji se prvi put našao u ulozi muzičkog selektora Barskog ljetopisa, istakao je da je posao bio zaista zahtjevan.
„Odlučio sam se da program bude raznolik. Muzički program otvara crnogorski brend, grupa Perper. Publiak Barskog ljetopisa imaće ekskulizivitet, da čuje jedan od najljepših i najtežih koncerata na svijetu – Rahmanjinov II Koncert, koji će izvesti preko 60 profesionalnih muzičara, sa solistom Aleksandrom Sinčukom, a pod dirigentskom upravom Roberta Homena. Ovo je najveći domet umjetnosti u muzičkom smislu i očekujemo spektakularan koncert„, kazao je Kruščić i istakao da je drugi ekskluzivitet koncert Romana Simovića.
Kada je Likovni segment festivala u pitanju, selektorka dr Anastazija Miranović ove godine je nastavila tradicionalnu saradnju sa značajnim državnim institucijama likovne umjetnosti. Likovni segment biće otvoren kolektivnom izložbom pod nazivom „Toplina“, u sklopu koje će svoje radove predstaviti studenti FLU Cetinje. Potom, u saradnji sa Narodnim muzejem Crne Gore biće otvorena izložba „Njegoš – 210 godina od rođenja“, a tom prilikom će neki eksponati po prvi put biti predstavljeni javnosti. Barskoj publici ove godine predstaviće se i Đeljoš Đokaj, a likovni segment festivala biće zatvoren izložbom „More i snovi“ mlade barske umjetnice Kristine Stanišić, koju festival na taj način želi da podrži na samom početku karijere.
Selektorka likovnog programa dr Anastazija Miranović istakla je da će u sklopu izložbe posvećene Njegošu biti predstavljeni predmeti koje je sam Njegoš koristio, portrete najpoznatijih stvaraoca sa ovih prostora kojima je Njegoš bio inspiracija, likovne radove na temu Njegoševog djela…
„Izložba je multimedijalna i heterogenog karaktera, a neki od predmeta iz depoa Narodnog muzeja i Biljarde biće premijerno predstavljeni javnosti„, navela je Miranović.
Publiku u sklopu književnog programa, čiji je selektor dr Milun Lutovac, očekuje sedam književnih promocija.
„Kada pravim selekciju, trudim se da to budu djela koja čuvaju naš identitet. Najbolji programi su oni koji imaju neku vrstu sinergije i prepliću se, a ove godine književni program ulazi pomalo u domen muzike. Biće predstavljeni roman „Ključevi dobra i zla“ Vuka Martinovića, zbirka priča „Intimus“ Tijane Rakočević, promovisani opus Enesa Halilovića, četvrti tom „Ex Yu Rock enciklopedije“ Petra Janjatovića, knjiga „Muzika u staroj crnogorskoj periodici“ Senada Gačevića, „Aurora“ Balše Brkovića, poetsko-dramski omnibus Momčila Zekovića Zeka. Barski ljetopis je uvijek čuvao identitet i stoga smo na posebnom zadatku na kulturnoj mapi Crne Gore„, kazao je Lutovac.
Pozorišni segment festivala je tradicionalno najposjećeniji, a ove godine publiku očekuju četiri pozorišne predstave, u selekciji Milije Šćepanovića, i to „Ujna Vanja“ Crnogorskog narodnog pozorišta, „Banović Strahinja“ Narodnog pozorišta Subotica, Opera u 17 pjesama pod imenom „Deca“ Narodnog pozorišta Beograd i „Dekameron“, festivalska produkcija čija je premijera zakazana za 28. jul. Šćepanović je i selektor filmskog programa, koji ove godine karakteriše značajna novina – projekcije će biti organizovane na platou ispred Narodne biblioteke i čitaonice „Ivo Vučković“. U saradnji sa Filmskim centrom Crne Gore biće održani Dani jermenskog filma.
„Na Barskom ljetopisu će publika imati priliku da vidi predstave koje su kvalitetne sa umjetničkog aspekta, a trudili smo se i da damo prostora komadima koji bi mogli imati komercijalni aspekt. Barski ljetopis je ljetnji festival, sa specifičnom publikom, i on nije samo pozorišni festival, te je jako teško pomiriti sve aspekte. Ove godine režira Dejan Projkovski na Barskom ljetopisu, veliko ime u regionu, i jako je važno za festival što je on ovdje. Očekujemo mnogo od „Dekamerona“, očekujemo veliku predstavu koja će nastaviti da živi, poput Don Kihota. Barski ljetopis daje priliku uvijek domaćim autorima, ove godine će publika biti u prilici da pogleda dva komada koja je režirao Mirko Radonjić„, kazao je Šćepanović.
Program bARS, koji u svom fokusu ima lokalne stvaraoce, ove godine donosi skoro 20 programa. bARS izlazi iz okvira standardnih lokacija za kulturno-umjetnička dešavanja, on se dešava u gradu, na šetalištu, u pabovima, i šalje poruku da je umjetnost namijenjena svima. Selektor je, od ustanovljivanja ovog programa, novinar i publicista Željko Milović.
„Publika će moći da isprati izradu šest murala, koje će akademski slikar David Husić izraditi na više lokacija, multimedijalnu promociju albuma „Život u e-mollu” VIS „BEŽ”, uz premijeru spota i mini koncert sa gostima, tradicionalnu izložbu fotografija „Crno bijeli Bar u koloru”, izložbu bicikala pod imenom “Svijet Osmanovih bicikala šarenih osamdesetih”, autora Osmana Đokića…„, najavljeno je na konferenciji za novinare.
Nakon nekoliko godina pauze, u sklopu pratećeg programa najmlađu publiku očekuje veliki broj događaja. Selekciju ovog programa potpisuje mr Vesna Vujošević Labović koja je za najmlađe priredila ne samo brojne radionice već i koncerte i večernje predstave.
„Biće organizovane plažne radionice sa Nedom Popović i Milenom Vukoslavović, Škola mozaika sa Petrom Vujoševićem, djecu očekuju predstave „Luckasti klovnovi“, „Stonogica brojalica“, „Bajka o elektricitetu“…„, najavljeno je na konferenciji za novinare.
Kompletan program dostupan je na zvaničnom sajtu Barskog ljetopisa.
Barski ljetopis organizuje Kulturni centar Bar, pod pokroviteljstvom Opštine Bar i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.