Besplatno testiranje za trudnice
![Besplatno testiranje za trudnice](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2022/03/lijekovi_i_trudnice-760x525-1.jpg?resize=760%2C501&ssl=1)
Rotary klub Bar obezbjedio je 180 besplatnih skrining testova na preeklamspiju u saradnji sa Poliklinikom dr Vuksanović. Iz Rotary kluba Bar pozvali su sve trudnice da se testiraju i sačuvaju svoje zdravlje i zdravlje svojih beba.
– Kao dio Global Grant projekta „Udahni život“, Rotary klub Bar je održao prezentaciju o značaju skrining testova na preeklamspiju, i ove sedmice je počelo testiranje koje je u toku, kazao je predsjednik Rotary kluba Bar Božo Sarić.
Preeklampsija je najveći uzrok smrti kod trudnica i beba u svijetu. Ovaj test jedini je siguran način da se otkrije da li kod određene trudnice postoji vjerovatnoća da se razvije preeklampsija i kasnije eklampsija.
Šta je preeklampsija?
Preeklampsija je stanje koje se javlja samo u trudnoći i to u uglavnom u drugoj polovini trudnoće. Predstavlja komplikaciju koju karakterišu visok pritisak, otoci i belančevine u mokraći. Može biti blaga i teška. Blag oblik preeklampsije se odražava u manjem skoku pritiska uz osrednje otoke. Teži oblik može ugroziti i bebu i majku jer dolazi do problema po rad jetre i bubrega žene, a u najtežem obliku, i do anemije.
Kako dolazi do preeklampsije?
Do preeklampsije najčešće dolazi u periodu drugog trimestra trudnoće, tačnije između 14. i 26. nedelje, ali dešava se i da se ona pojavi i nešto kasnije, posle 34. nedelje. Ukoliko do eklampsije dođe pre 34. nedelje trudnoće, to se smatra ranom preeklampsijom, dok je sve nakon 34. nedelje kasna preeklampsija. Rana preeklampsija ukazuje na to da je u pitanju teži oblik oboljenja i uglavnom zahteva prevremeni porođaj kako se zdravlje majke i bebe ne bi dodatno pogoršalo ili čak završilo s fatalnim posledicama. Važno je reagovati u što kraćem roku nakon dijagnoze rane preeklampsije jer se ona progresivno pogoršava kako trudnoća odmiče, povećavajući šansu od ozbiljnih posledica što po majku to i po bebu.
Koji su simptomi preeklampsije?
Većina budućih majki sa preeklampsijom nikada ne iskusi ništa više od blago povećanog pritiska i male količine proteina u urinu. Ti blagi simptomi ne moraju nužno da ukazuju na preeklampsiju, ali zahtevaju dodatna ispitivanja i praćenje, naročito tokom drugog trimestra trudnoće. Upravo iz tog razloga, vaš lekar ili ginekolog će vas najverovatnije poslati da uradite analizu proteina u urinu i izmeriti vam pritisak na pregledu t nekom trenutku tokom drugog trimestra.
Pored napomenutog, postoje i drugi simptomi koji mogu da ukažu na pojavu preeklampsije, kao što su: uporna i jaka glavobolja, izraženo zamućen vid, slabo mokrenje.. Ukoliko primetite neke od ovih simptoma, naročito ako su ispraćeni povišenim pritiskom – hitno se obratite vašem lekaru i nemojte odlagati pregled.
Koje su posledice preeklampsije?
Jedan od vodećih uzroka smrtnosti majke i fetusa u trudnoći je upravo preeklampsija, zbog čega je važno informisati se na vreme i sprovesti adekvatnu terapiju, naročito ukoliko imate rizik od pojave preeklampsije usled prethodno dijagnostikovanog visokog pritiska, dijabetesa itd. Ako se preeklampsija tokom trudnoće zanemari, može doći do nekih od sledećih ozbiljnih posledica kao što su: moždani udar, oslabljen rad srca, disfunkcija jetre i bubrega, edem pluća, slepilo, HELLP sindrom, eklampsija, smrt majke i smrt fetusa