Broj hospitalizovanih diktiraće pooštravanje kovid mjera
U petak je registrovano još 527 oboljelih od koronavirusa, a od prošle sedmice bilježi se rast broja inficiranih, ali ne i hospitalizovanih. Ipak, to nije isključeno ako se nastavi trend obolijevanja. U zavisnosti od toga predložiće se i restriktivne mjere. Broj zaraženih koronavirusom opet se povećava, a dnevno se testira i preko 1.000 osoba. Trenutno je 3.255 aktivnih slučajeva, uglavnom sa blagim simptomima.
Dr Lucija Mrdak, infektolog kaže da pacijenti koji im dolaze ambulantno su najčešće sa lakšim simptomima: povišena temperatura, glavobolja, bolovi u zlogobima i mišićima, grebanje u grlu i uglavnom se liječe ambulantno, piše Portal RTCG.
Nije zabilježen porast broja hospitalizovanih pacijenata.
“Manji broj pacijenata je hospitalizovan ovih dana, s obzirom na to da se protekle nedjelje bilježi veći broj pacijenata koji su najčešće asimptomatski, ali očekujemo na tako velike brojke veći broj teških kliničkih slika i hospitalizacije”, kazale je Mrdak.
Ukoliko dođe do rasta broja zaraženih sa težom kliničkom slikom, onda će nadležni, kako kažu, predložiti uvođenje restriktivnih mjera.
Dr Nebojša Sekulić iz Instituta za javno zdravlje kaže da to sve zavisi od epidemiološke situacije i parametara koji ih prate.
“Da kažem da nam je negdje odrednica u svemu tome broj hospitalizovanih, tako da ćemo se u skladu sa tim ponašati i u smislu preporuka i drugih mjera koje bi mogli da predložimo”, kazao je Sekulić.
Za sada, preporuke ostaju iste.
“Da se nosi maska gdje god imate veći broj ljudi, gdje god vidite da je gužva. Isto tako za sve osobe koje su imuno kompromitovane i starije osobe. Takođe smo dali preporuku za ugostitelje i ugostiteljske radnike”, kazao je Sekulić.
Nadležni ponavljaju da nema mjesta za brigu, te da su spremni za moguće izazove.
Vlada Crne Gore juče je donijela odluku da važeće epidemiološke mjere protiv koronavirusa, ostaju na snazi u narednih 14 dana, a shodno promjenama aktuelne epidemiološke situacije mogu biti korigovane.
“S obzirom da je turistička sezona u punom jeku i veliki broj turista ljetuje u Crnoj Gori, vlasnicima turističkih kompanija (ugostitelji/hotelijeri) snažna je preporuka nošenje zaštitnih maski od strane svih zaposlenih, u cilju prevencije COVID-19 i održivosti rada tokom ljetnje turističe sezone”, saopšteno je iz Vlade.
Takođe, preporučuje se nošenje maski na aerodromima, željezničkim stanicama i autobuskim stajalištima, kao i na mjestima gdje se primjeti veće grupisanje ljudi, a preporuka se posebno odnosi na hronične bolesnike, starija lica i imunokompromitovane osobe.
Nošenje zaštitne maske preporučuje se među osobljem predškolskih ustanova.
“Dalje praćenje i razvoj epidemiološke situacije može da utiče na eventualnu izmjenu postojećih mjera”, navode iz Vlade.