Centar za darovite „Aska“ pružio dodatna znanja i vještine osnovcima iz Bara
NVO „Portret“ iz Bara, u saradnji sa stručnjacima iz raznih oblasti – psihologije, glume, filozofije, likovne umjetnosti, uspješno je realizovala projekat Centar za darovite „ASKA“. Tokom tri mjeseca intenzivnog rada, radionice su okupile 92 darovita djeteta iz svih barskih osnovnih škola, koja su imala priliku da nauče osnovne pojmove iz oblasti filozofije, kako da se „izbore“ sa tremom, ali i da saznaju više o sopstvenoj ličnosti i likovnoj umjetnosti.
Psihološkinja i predsjednica NVO „Portret“ Branka Ćalasan okupila je tim stručnjaka, pa su uspješnoj realizaciji projekta „ASKA“ doprinijeli i Jovana Strugar, psihološkinja, Vesna Vujošević–Labović, glumica, koja je vodila radionice javnog nastupa, Nela Dabanović, koja je vodila „Vježbaonicu uma“ – prvu školu male filozofije u Crnoj Gori, Jakša Ćalasan, likovni umjetnik i nastavnik likovne umjetnosti, asistetkinja, likovna umjetnica Kristina Stanišić. I polaznici i mentori izrazili su nadu da će se naći odgovarajući model da se ova zanimljiva i uspješna priča o usavršavanju darovite djece nastavi.
Projekat je podržan od strane Ministarstva prosvjete Crne Gore, a radionice su održavane u periodu od oktobra do decembra prošle godine. Tokom tri mjeseca intenzivnog rada, realizovana je 21 radionica Male škole filozofije, 20 radionica javnog nastupa, 16 likovnih radionica i 13 psiholoških radionica. Završna konferencija upriličena je večeras u Osnovnoj školi „Jugoslavija“.
„Sva djeca, njih 92, prošla su kroz psihološke radionice. Ukupno smo sproveli 90 radionica kroz 92 radna sata sa 92 djece, uz podršku škola. Naša ideja je bila da škole angažuju djecu, da ih animiraju i da iz škola potekne jedna lijepa priča. Zahvalni smo svim osnovnim školama u Baru, direktorima škola i pedagozima, psihološkim službama, a posebnu zahvalnost dugujemo Vama, roditeljima“, kazala je Branka Ćalasan, podsjetivši da ove godine NVO „Portret“ obilježava važan jubilej – 10 godina postojanja.
„NVO ‘Portret’ postoji od 2013. godine, slavimo 10 godina i ovo je jedan od prvih događaja koji nas uvodi u priču o obilježavanju jubileja, a tokom cijele godine imaćemo događaje kojima ćemo proslavljati ovu desetogodišnjicu. Vi možete učestvovati u kreiranju tih događaja, tražiti kao roditelji da nešto organizujemo, da nešto čujemo od određenih stručnih lica. Kada je riječ o Centru za darovite „ASKA“ imamo maskotu koju nam je napravila Olja Fatić, iz O.Kreacije. Zašto smo odabrali Asku? Zbog priče o ‘Aski i vuku’, u kojoj je Aska ovčica koja se od vuka branila svojim darom. Zbog toga smo odlučili da crna ovca, koja između ostalog u društvu, na nivou metafore, simboliše djecu koja su darovita i koja su uglavnom ‘problematična’, na način da su nam izazovna – kako za porodične, tako i za neke druge sisteme“, kazala je Ćalasan.
Jovana Strugar, psihološkinja i psihoterapeutkinja koja je vodila radionice, upoznala je prisutne sa osnovnim karakteristikama darovitosti, istakavši da evropske zemlje imaju svoje nacionalne centre za darovitost.
„Jedna od definicija kaže da su daroviti oni koji pokazuju izvanredne sposobnosti za rezonovanje, učenje ili vještine u jednoj ili više oblasti. Darovitost je prepoznatljiva od prvih mjeseci života, kroz percepciju, motoriku, usvajanje jezika i učenje novih riječi. Darovita djeca od prvih mjeseci života pokazuju znake da napreduju brže od ostalih. To zna često da nosi društveni stereotip crne ovce, odnosno stereotip genijalca. On podrazumijeva određene društvene etikete. Često su darovita djeca obilježena od strane društva, drugara, a čak ponekad i od sopstvene porodice kao druga ili drugačija…“, kazala je Strugar, dodajući da su tri faktora posebno važna kod razvijanja darovite djece – porodica, škola i društvena zajednica u cjelini i obrazloživši svaki od tri pomenuta faktora.
Glumica Vesna Vujošević Labović istakla je da je početna zamisao bio zajednički nastup polaznika radionice, ali, uslijed više faktora, učenici su se predstavili kratkim video snimcima, u okviru kojih su istakli utiske i objasnili koji segment radionica javnih nastupa im je bio najznanimljiviji.
„Prvi put radim sa darovitom djecom, koja nisu isključivo glumački obdarena i bilo mi je jako izazovno da im predstavim glumačke tehnike. Gluma je igra, ja sam zaista srećna što i sada mogu da budem dijete i mislim da smo svi mi zbog obaveza, načina života i stresnog vremena u kom živimo, negdje zaboravili da svi imamo pravo na igru. Gluma je igra s određenim pravilima, trudili smo se da ih se pridržavamo, a u drugu ruku, da nas ta pravila ne opterećuju već da postignemo neke zajedničke rezultate… Biću jako zadovoljna ako svako dijete iz ove radionice se sjeti nekog momenta, vježbe ili nečega što će mu ostati u pamćenju, a što će doprinijeti boljem javnom nastupu“, kazala je Vujošević – Labović, izarzivši nadu da je ovo samo početak jedne lijepe priče.
Profesorica filozofije Nela Dabanović izrazila je veliko zadovoljstvo što je bila mentor prvoj generaciji malih filozofa u Crnoj Gori.
„Kada je prof. dr Metju Lipman 1974. godine shvatio važnost činjenice da mala djeca treba da izučavaju filozofiju, to baš i nije išlo onim putem kako je on to zamislio. Nakon desetak, 15 godina, djeca iz svega nekoliko zemalja izučavala su filozofiju u osnovnim školama. Danas, možemo da kažemo da se tom projektu pridrućilo nekih osamdesetak zemalja i radićemo na tome kroz prvu generaciju koju izvodimo na taj put da se filozofija za djecu uvede i u osnovne škole kao izborni predmet, kao u Hrvatskoj, a uskoro će biti i u Srbiji… Zbog čega filozofija za djecu? Konkretno, ovdje imamo veoma nadarenu djecu, ali, filozofija je jedna različita vrsta mišljenja, jedan ‘izokrenuti’ svijet. Na našim druženjima nismo zamarali djecu istorijom filozofije, već smo radili pristup kroz priče koje su njima veoma bliske – Ezopove basne ili bajke „Carevo novo odijelo“, „Djevojčica sa šibicama“, „Ježurka Ježić“… Kroz priče smo pokušali da dopremo do ovih izvanrednih malih mozgova, gdje su oni otkrili prave, istinske vrijednosti života kojima treba da stremimo, ali i nekim filozofskim pitanjima – besmrtnost, beskonačnost, ljubavi, dobrote, iskrenosti…“, kazala je Dabanović.
Djeca su imala prilike da uče o Talesu iz Mileta, Platonu, Sokratu, Aristotelu, Diogenu…
„Pomenuli smo pitagorejce, izučavali odnos muzike i matematike… Bilo bi dobro da to znanje i dalje obnavljamo i nadam se da ćemo naći neki modus da obnovimo ove radionice“, kazala je Dabanović.
Da su znanje predstavljeno kroz „Vježbaonice uma“ uspješno i usvojili, polaznici su dokazali riješivši još jedan zadatak – „Escape Room“, u sklopu završne konferencije.
Svi posjetioci bili su u prilici da u holu Osnovne škole „Jugoslavija“ pogledaju i radove nastale u sklopu likovnih radionica Centra za darovite „Aska“.
Svim polaznicima radionica Centra za darovite „Aska“ uručeni su sertifikati. Zahvalnice su dodijeljene i onima koji su podržali osnivanje Centra – gospođi Slavici Radević i OŠ „Jugoslavija“, JU DOM učenika u Baru, NVO „Gradionica“, voditeljima radionica, kao i članovima Kluba mladih volontera „Klupko“, koji je osnovan 2019. godine, u NVO „Portret“.