Da li crnogorski sudovi mare za žrtve?
Novinarka Svetlana Đokić, urednica TV E, koja duže od 15 godina prati sudsku hroniku, kaže za Primorski portal da je kazna od 20 dana zatvora za nedozvoljene polne radnje nad maloljetenim djetetom zabrinjavajuća i nezabilježena, a otvara pitanje – da li crnogorski sudovi mare za žrtve?
-Bez namjere da prejudiciram konačnu odluku, ali prvostepena kazna zatvora kojom se za nedozvoljene polne radnje nad maloljetenim djetetom počinilac kažnjava na 20 dana zatvora, koju kaznu je već odležao dok se nalazio u pritvoru, je zabrinjavajuća i do sada nezabilježena kada je riječ o presudama Osnovnih sudova. Ovo ne samo zbog činjenice što je dužina kazne takva da je, po zakonu mogu dosuditi samo sudovi za prekršaje, već i što se stiče utisak da kada je riječ o najranjivijoj kategoriji sudovi ovakvom kaznenom politikom ne doprinose smanjenju izvršenja broja ovih krivičnih djela već se može steći utisak da i štite počinioce. S toga, ovakve odluke svakako ne ohrabruju već otvaraju pitanje da li crnogorski sudovi mare za žrtve, navodi Đokić I dodaju: “Zato se trebamo svi zapitati šta kao društvo preduzimamo da djeca, koja su naša najranjivija kategorija, budu zaštićena od krivičnih djela koja se nad njima vrše a koja ostavljaju dugogodišnje posljedice kako na njihov razvoj tako i na njihov život”
-Smatram da su kazne jedan od najjačih mehanizama reakcije države u odbrani najviših vrijednosti, i da i one koje su propisane zakonom za krivično djelo nedozvoljene polne radnje učinjene na štetu djeteta predstavljaju blagu kaznenu politiku jer predviđaju da počinilac ovog djela bude kažnjen novčano, ili zatvorom do dvije godine, koja se u crnogorskim sudovima vrlo rijetko izriče, zaključila je novinarka Svetlana Đokić.
U Osnovnom sudu u Baru, optuženi Baranin I.S. (55) oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 20 (dvadeset) dana, zbog krivičnog djela nedozvoljene polne radnje.
Po Krivičnom zakonu Crne Gore kazna zatvora ne može biti kraća od 30 dana, niti duža od 20 godina. Primorski portal je imao uvid u presudu Osnovnog suda u Baru koju je u drugoj polovini aprila donijela sudija Valentina Vuković, prvostepeni krivični sudija.
Nakon što je uhapšen u julu prošle godine, I.S. proveo je u pritvoru 20 dana.
Sudija Tamara Spasojević, predsjednica Osnovnog suda u Baru, je u julu 2023. kao dežurni sudija za istragu odredila pritvor u trajanju do 30 dana tada osumnjičenom I.S. iz Bara, prepoznajući specifičnost i težinu krivičnog djela nedozvoljene polne radnje počinjenog prema maloljetnoj oštećenoj, saglasno novim odredbama Krivičnog zakona koji je na snazi.
Nakon završenog suđenja u Osnovnom sudu Bar, sudija Vuković okrivljenom I.S. je izrekla kazna zatvora u trajanju od 20 dana. Sudija je prilikom donošenja odluke kao olakšavajuće okolnosti cijenila porodične prilike okrivljenog, jer je oženjen i otac četvoro djece, priznanje krivičnog djela i činjenicu da ranije nije osuđivan.
PR Osnovnog suda u Baru potvrdila je da je protiv presude tog suda K.br.134/23 od 19. aprila Osnovno državno tužilaštvo u Baru izjavilo žalbu 16. maja.
“Predmet će, čim se za to steknu zakonski uslovi, u najkraćem roku biti ekspedovan Višem sudu u Podgorici radi odlučivanja o istoj”, kazala je sudija Spasojević.
Nakon što je sudija Osnovnog suda u Baru Valentina Vuković osudila na samo 20 dana zatvora okrivljenog I.S. iz Bara za nedozvoljene polne radnje nad maloljetnicom, oglasili su se iz Udruženja roditelja