Da se naredne nedelje održe izbori DPS bi uzeo 27,7% glasova, Spajić najbolje ocijenjen političar
Ukoliko bi se naredne nedjelje održali parlamentarni izbori Demokratska partija socijalista (DPS) osvojila bi 27,7 odsto, Pokret Evropa sad (PES) 15,2 odsto, Demokratski front (DF) 14,2 odsto, Demokratska Crna Gora (DCG) 13,1 odsto, Građanski pokret (GP) URA 4,9 odsto, pokazalo je istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava CEDEM.
Na šestom mjestu nalazi se Bošnjačka stranka (BS) sa 4,1 odsto, slijedi Socijaldemokratska partija (SDP) sa 3,3, Socijalistička narodna partija (SNP) sa 3,2 i Socijaldemokrate (SD) sa 2,9 odsto. Novoosnovana Demohrišćanska partija bivšeg premijera Zdravko Krivokapića i bivšeg direktora ANB Dejana Vukšića osvojila bi 2,2 odsto.
Demokratska unija Albanaca (DUA) osvojila bi 1,7 odsto, Albanska alternativa (AA) 1,3 odsto, Prava Crna Gora 1,1 odsto. Manje od jedan odsto imaju Ujedinjena Crna Gora (0,9), Forca (0,8), Preokret (0,6), GI 21. maj (0,6), Hrvatska građanska inicijativa (HGI) (0,5), Demos (0,4), Liberalna partija (0,4), CIVIS (0,4) i Slobodna Crna Gora (0,3).
Prema istraživanju CEDEM-a, Lider Pokreta Evropa sad Milojko Spajić sa ocjenom 2,6 je najbolje ocijenjeni crnogorski političar. Na drugom mjestu je zamjenik predsjednika Pokreta Evropa sad Jakov Milatović sa ocjenom 2,51, a na trećem predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić sa prosječnom ocjenom 2,41.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je na četvrtom mjestu sa ocjenom 2,35, dok je na petom premijer Dritana Abazović sa prosječnom ocjenom 2,19. Najgore prosječne ocjene imaju predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković (1,63), član Građanske inicijative „21. maj“ Miodrag Živković (1,61) i poslanik CIVIS-a Srđan Pavićević (1,60).
Udio najveće ocjene u prosjeku, ocjene 5 – Đukanović uvijek ima znatno veći broj petica u ukupnom broju ocjena.
„To je političar koji dobija ili petice ili jedinice“, rekla je Bešić.
Istraživanje je pokazalo da ukoliko bi se aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović opet kandidovao tu funkciju, na izborima bi ga sigurno glasalo 24,4 odsto građana, dok bi 39 odsto građana glasalo nekog od protivkandidata Đukanovića. Građani, njih 12,2 odsto, je navelo da ne zna kako bi glasalo.
Takođe, istraživanje je pokazalo da za Đukanovića ne bi glasalo 6,7 odsto iako ne podržavaju sadašnju vlast, te da za Đukanovića ne bi glasalo najmanje oko 46 odsto građana.
75% ispitanika za članstvo u EU
Članstvo Crne Gore u Evropsku uniju (EU), prema podacima dobijenim u ovom istraživanju podržava 75 odsto građana. Istraživanje pokazuje da povećanje tenzija u društvu povećava povjerenje u institucije EU.
Članstvo u NATO podržava 44 odsto, a 40 odsto ima suprotan stav.
Da su vanredni parlamentarni izbori rješenje za izlazak iz trenutne političke krize smatra 31,8 odsto građana. Građani, njih 21,4 odsto, smatraju da je rješenje održavanje parlamentarnih izbora sa predsjedničkim u aprilu ili maju 2023. godine.
„Građani prepoznaju svoju ulogu u pomjeranju Crne Gore u političkom smislu sa mrtve tačke, kazala je pravna analitičarka CEDEM-a Andrea Mićanović.
Ocjenjujući rad svih vlasti nakon smjene DPS-a, 10,2 odsto ispitanih smatra da je dobar, dok 31,5 odsto građana smatra da nijesu sjajani ali da je bolje nego kad je vladao DPS.
Direktorica CEDEM-a Milena Bešić rekla je da 42,6 odsto ispitanika smatra da se Crna Gora kreće pogrešnim putem, 27,6 da se kreće pravim putem, dok 29,7 odsto građana nema stav o tom pitanju.
Većina građana je, prema istraživanju, nezadovoljna radom Vlade Dritana Abazovića.
Istraživanje je pokazalo da je povjerenje u sistem obrazovanja sa 62 odsto pri vrhu.
Povjerenje u Srspku pravoslavnu crkvu (SPC) ima 54 odsto ispitanih, a u Delegaciju EU u Crnoj Gori 54,6 odsto.
Povjerenje u političke institucije je sa 31;2 odsto poraslo na 38 odsto.
U istraživanju CEDEM-a je učestvovalo ukupno 1.019 ispitanika, a sprovedeno je od 2. do 17. decembra.