Digitalnim blizancem do turističke valorizacije barskog trikonhosa
Na početku Ulice Maršala Tita u centru Bara nalaze se ostaci jednog od najstarijih vjerskih objekata na ovim prostorima – Barskog trikonhosa. Ova ranohrišćanska crkva je građena u vrijeme vizantijskog cara Justinijana (525 – 565 god), a otkrivena je tokom arheoloških istraživanja 1965. godine. Uprkos činjenici da se nalazi u centru ovog primorskog grada, te da izaziva veliko interesovanje i građana i turista, do sada Barski trikonhos nije na adekvatan način istražen i valorizovan.
Doprinos unaprijeđenju stanja samog lokaliteta, turističkoj valorizaciji, ali i objedinjavanju dosadašnjih saznanja daće NVO „Montemisija“ kroz projekat naslovljen „Turistička valorizacija barskog trikonhosa“, čiju je realizaciju podržala i Turistička organizacija Bar, kroz Javni poziv za raspodjelu sredstava za realizaciju projekata valorizacije kulturne baštine.
„Kulturna baština Bara je veoma bogata i raznolika. U nizu nematerijalne i materijalne baštine, Barski trikonhos predstavlja jedan biser Bara koji je nedovoljno valorizovan. Lokacija je lijepa, u samom srcu grada, ali je lokalitet nedovoljno istražen i nedovoljno turistički valorizovan. Njegovi ogromni turistički potencijali se ne koriste“, kazala je zastupnica NVO Montemisija Magdalena Radunović.
Na pitanje zbog čega se ova NVO opredijelila da u fokus svog projekta stavi upravo Barski trikonhos, Radunović objašnjava da je razlog prvenstveno nedovoljno iskorišćen potencijal.
„Ovaj lokalitet zaslužuje da bude predstavljen na najbolji mogući način. Trenutno nema dovoljno info tabli, nema pristupa, nedostaje turistička valorizacija i sadržaji koji se mogu ponuditi turistima – mobilijari, klupe, info table… Sve će biti zamišljeno u skladu sa pravilima struke. Ovaj projekat u velikoj mjeri unaprijediće stanje samog lokaliteta“, kazala je Radunović za Primorski portal.
Ona objašnjava da će ovim projektom biti objedinjena sva dosadašnja istraživanja i saznanja i dat predlog smjernica turističkog opremanja, uređenja staza i mobilijara za potrebe turista, kako bi se više zadržavali na samom lokalitetu.
Najznačajnije je što će biti urađen 3D digitalni blizanac ovog kulturnog dobra.
„Digitalni blizanac će biti veoma koristan i upotrebljiv Turističkoj organizaciji Bar i samom gradu Baru, kao i Zavičajnom muzeju i svim ustanovama koje se bave zaštitom kulturnog nasljeđa. Digitalni blizanac je zapravo pretpostavljeni izgled ovog sakralnog objekta od kojeg će svi imati višestruke koristi“, istakla je Radunović.
NVO Montemisija na ovom projektu sarađivaće sa inženjerima arhitekture i stručnim saradnicima iz partner studija koji koriste savremene tehnologije u izradi dogitalnih blizanaca.
Projekat NVO Montemisija jedan je od tri podržana projekta kroz ovaj poziv lokalne turističke organizacije. Za njegovu realizaciju, TO Bar opredijelila je iznos od 11,253,00 eura.
U ime komisije sekretarka Sekretarijata za urbanizam i prostorno planiranje u Opštini Bar Nikoleta Pavićević istakla je da će se kroz ovaj projekat o barskom trikonhosu izraditi stručni tekstovi i kvalitetna dokumentacija, formirati Elaborat sadašnjeg stanja, a zatim će se izraditi 3d digitalni blizanac lokaliteta na osnovu 3d skeniranja, te dati smjernice i predlozi daljih aktivnosti u cilju turističke valorizacije ovog lokaliteta.
„Rezultati dobijeni implementacijom ovog projekta biće upotrebljivi kako Turističkoj organizaciji Bar u cilju promocije kulturne baštine, tako i ustanovama koje se bave izradom i realizacijom konzervatorskih projekata“, istakla je Pavićević.
Odlukom Komisije, sredstva su dodijeljena i JU Kulturni centar Bar, za projekte „Konzervacija fresaka na crkvi Svetog Nikole objekat 154 i izrada trajne zaštite“, u iznosu od 10.000,00 eura i „Restauracija i konzervacija otomanskog groblja i mesdžida (svratišta za putnike u Starom gradu Baru)“, u iznosu od 20.000,00 eura.