Dijeli znanje, a umnožava radost u dvostrukom profesionalnom životu
„Daj čovjeku hljeba i nahranio si ga samo za jedan dan, daj čovjeku znanje – nahranio si ga za cijeli život.“ Narodnom poslovicom rukovodi se pofesorka Milena Lukšić –Đurović koja posvećeno prenosi znanje engleskog sa vjerom da će njenim studentima donijeti produktivniji posao, više novca, i bolji život. Istinski se raduje kada se to desi. Želja da pomognem ljudima vodilja je profesorke Milene Lukšić- Đurović, moć volje način da realizuje ideje. Kolika je moć volje potvrdila je realizacijom projekta na City University of New York.
Profesor engleskog jezika i prevodilac Milena Lukšić-Đurović vodi dvostruki profesionalni život: prvi je život profesora engleskog jezika, a drugi prevodioca i sudskog tumača za engleski jezik.
-Definitivno veliki događaj za moju karijeru je angažovanje da predajem na njujorškom univerzitetu u Sjedinjenim Američkim Državama onlajn. Prošle godine u ime Fakulteta za turizam u Podgorici, UNI MEDITERAN, povezala sam se sa koleginicama iz Njujorka, City University of New York, koje dolaze sa dva različita fakulteta ovog njujorškog univerziteta. Osmislile smo projekat koji je dobio odlične ocjene univerzitetskog Vijeća. U projektu su uključeni naši studenti iz Crne Gore i američki –sarađivali su, radili zajedno, dijelili ideje, nadograđivali i dopunjavali jedni druge – da bi svako u javnoj odbrani pred Vijećem i svim ostalim timovima učesnicima, predstavio svoje projekte, kaže profesorica Milena Lukšić-Đurović.
Kako su odabrane zemlje, učesnice u ovom prokektu?
-To je bio prethodni proces – dugotrajan i naporan. Mjesecima unazad smo radile – da bismo osmislile i do tančina izradile projekat – koji smo mi, profesorice, trebale da odbranimo pred Vijećem, u kome je sjedio idejni tvorac cijelog novog koncepta predavanja i vrlo rigorozno se odnosio prema idejnim projektima. Crna Gora našla rame uz rame sa Japanom, Kanadom, Rusijom, Njemačkom… Ukupno je 21 projekat dobio “zeleno svjetlo”. Zaista želim da se zahvalim profesoricama sa američkog univerziteta – prof. Oliveri Stanković i prof. Iloni Maskovoj, koje su učinile da cijeli proces obiluje odličnim idejama i pozitivnom energijom, nesebičnošću i izuzetnom radnom etikom, koju sam rijetko sretala, a one su posjedovale sve kvalitete najboljih prosvjetnih radnika. Sve ovo je dovelo do sjajnih rezultata, ističe sagovornica Primorsog portala.
Prema riječima prof. Lukšić-Đurović, projekat je proglašen kao pokazni za ostale buduće timove profesora i studenata kako treba uspješno raditi. Srećna sam jer krasi posebnu veb-stranicu namijenjenu ovom projektu.
-Studenti su imali dosta zadataka, uz to je postojala vremenska razlika od 6 sati – da bi se dobio odgovor, ili nadogradnja nad početnom idejom. Vrijeme ih nije sprečavalo da istražuju satima i danima, obavljaju intervjue na licu mjesta, šalju snimke i transkripciju na engleski, da rješavamo nesporazume, sve ono što inače krasi život…. Stvarno mnogo toga. Sav taj trud naših studenata, mojih koleginica i mene je rezultiralo najvažnijim: zadovoljstvo studentata saradnjom je nemjerljivo: naučili su da saradnjom i odgovornošću prema cijelom timu – mogu doći do sjajnih rezultata. Ne pojedinačno, već kolektivno. Ono što naši košarkaši, ili rukometašice već znaju. Kroz ovaj projeka učesnici su mnogo naučili. Materijali koji su im bili dostupni, softverske alatke koje su koristili, iskustvo naših kolega i kolega iz Amerike iz raznih hotela sa 4 i 5 zvjezdica – sve je to ono što će im trebati u životu poslije, naročito ako žele da rade u hotelima visoke kategorije. Takođe, znanje engleskog, ali i samopouzdanje u svoje sposobnosti – se povećalo, izrodila su se prijateljstva, poznanstva sa menadžerima njujorkških hotela visoke kategorije. Neki od učesnika projekta su se zaposlili, dobili preporuke profesora sa dva univerziteta…, navodi prof. Lukšić -Đurović.
Želja da se pomogne drugom treba da bude utkana u čovjeku. Profesorka ističe – prvom peticom u osnovnoj školi startuje se do diplome, do osjećaja radosti sitnicama, a suštinski formula uspjeha je u stalnom radu na sebi.
-Najveći kompliment, iako je ih je bilo mnogo više sa američke strane – da sam profesor svjetskog kalibra. Za mene je bio kompliment kada su ubrzo po startu projekta i ostali timovi naučili gdje se nalazi ta mala Crna Gora. O projektu priča i sadašnja generacija studenata Fakulteta za turizam, UNI MEDITERAN, koji su me prvog semestra pitali -,,Profesorice, hoćemo li i ovog semestra imati saradnju sa studentima iz Amerike? Čuli smo od prethodne generacije da je bilo genijalno. Pomislila sam “ Bingo! To je potvrda da si napravio dobar posao, ocjenjuje profesorka I dodaje: “U 2021. godini me je ispunjavala saradnja sa mnogim talentovanim srednjoškolcima iz Bara i Crne Gore, koji su spremali engleski jezik sa mnom da bi briljirali na intervjuima za stipendiju, koja bi im omogućila nastavak školovanja na prestižnijim srednjim školama, ili fakultetima”.
– Kad vas jedna osoba preporuči, jer je uspješno okončano, tada i drugi počnu da vas zovu. Kao neko ko je cijelog školovanja, počev od srednje škole, prijavljivala se i dobijala stipendije stranih vlada, znala sam na šta da stavim akcent, kako da ih bolje usmjerim da ne lutaju, da budem neko ko postavlja teška pitanja, i da im pomognem da što bolje odgovore. Logično: složićemo se da vam takav savjet može dati samo ona osoba koja je kroz sve to prošla više puta, kaže prof. Lukšić- Đurović uz poruke: Takmičite se – sa samim sobom i svojim uzorima. Učite, učite mnogo – jer tako razgrćete mrak u sebi i oko sebe.
Ambiciozna Baranka uspješna je u i poslu sudskog tumača. Zanimljivo je da “pored dvostrukog poslovnog života” i posvećenosti porodici piše knjigu o nevjerovatnom događaju i pustolovini.
1 Komentar
Moja divna profesorica, izuzetan čovjek ❤️
Komentari su zatvoreni.