Dr Jovićević: Primjena standardnih mjera prevencije i dalje mora biti imperativ
Početak ove godine, kada o epidemiološkoj situaciji govorimo, u Baru je bio izuzetno kompleksan. Nagli skok broja novooboljelih dostigao je maksimum 5. januara, kada je prijavljeno čak 274 novih slučajeva. Za Primorski portal, specijalista epidemiologije dr Ljiljana Jovićević ocjenjuje da u ovom trenutku možemo reći da se epidemiološka situacija u Baru stabilizovala, ali i da nam primjena standardnih mjera prevencije – nošenje maski, poštovanje distance i higijena ruku, mora biti imperativ sve dok se registruje epidemijsko širenje infekcije.
„Početak godine je obilježio nagli skok novooboljelih u našem gradu koji je 05. januara godine dostigao maksimum kada je prijavljeno 274 novih slučajeva. Razlog tome su bila okupljanja povodom božićnih i novogodišnjih praznika kako na javnim mjestima tako i u porodičnim okvirima. Pored toga, velikom broju oboljelih je svakako doprinjela pojava novog soja korona virusa (omicron) kojeg karakteriše brže i lakše širenje u odnosu na prethodno prisutne sojeve u cirkulaciji. Od početka februara epidemijska krivulja je počela da pada, tako da možemo govoriti o stabilizaciji epidemiološke situacije u Baru“, navodi za naš portal dr Jovićević.
Za omikron varijantu koronavirusa doktori kažu da se brže širi, ali da donosi blažu kliničku sliku. Dr Jovićević objašnjava da u odnosu na sojeve virusa koji su ranije bili dominantni, kod omikron soja simptomi su u najvećem broju slučajeva blagi i manifestuju se curenjem nosa, peckanjem i bolom u grlu, bolovima u mišićima i zglobovima, preznojavanjem, glavoboljom i malaksalošću.
„Gubitak čula mirisa i ukusa i upale pluća se kod infekcije ovim sojem ređe javljaju. Inkubacija kod infekcije omikronom je kraća i najčešće traje dva do tri dana, a direktno je povezana sa uzrastom pacijenta, postojanjem drugih bolesti i vakcinalnim statusom. Iako je infekcija omikronom najčešće blagog kliničkog toka, komplikacije se mogu pojaviti kod osoba sa oslabljenim imunitetom i kod osoba koje imaju druge pridružene i hronične bolesti“, precizira naša sagovornica.
Ranije su iz DZ Bar apelovali na građane da u slučaju blažih simptoma ostanu u svojim domovima i liječe se u kućnim uslovima. Obzirom da je kod većine inficiranih omikronom, klinička slika blaga i da uglavnom prolazi bez ozbiljnijih komplikacija, dr Jovićević i ovom prilikom savjetuje pacijentima da uz mirovanje uzimaju dovoljne količine tečnosti, praktikuju ishranu bogatu vitaminima i mineralima.
„Lijekovi, posebno antibiotici, uzimaju se samo uz konsultaciju sa ljekarima. Konsultacije sa ljekarima o svim aspektima infekcije korona virusom, mogu se dobiti i preko Call centra Ministarstva zdravlja Crne Gore na broj 1717, opcija 2, svakim radnim danom od 8-20h, a subotom od 8-15h“, podsjeća dr Jovićević.
Pojedini svjetski epidemiolozi kažu da se pandemiji polako bliži kraj, iako smo u protekle dvije godine to imali priliku da čujemo u više navrata. Dr Jovićević smatra da su ovakve prognoze nezahvalne u momentu kada još uvijek imamo veliki broj novooboljelih i nedovoljan obuhvat vakcinacijom, ne samo kod nas već i u većini zemalja u regionu i svijetu.
„Kraj pandemije i vraćanje normalnim životnim tokovima priželjkuju podjednako svi, kako zdravstveni radnici tako i sve ostale kategorije populacije, posebno mladi ljudi kojima su ograničenja najteže padala. Prognoze o kraju pandemije u momentu kada još uvijek imamo veliki broj novooboljelih i nedovoljan obuhvat vakcinacijom ne samo kod nas već i u većini zemalja regionu i svijetu, su nezahvalne. Optimistične prognoze po pitanju kraja pandemije može opravdati pojava i održavanje novih sojeva koji imaju slabiji epidemijski potencijal koji će dovesti do endemičnog javljanja infekcije u kombinaciji sa dostizanjem zadovoljavajućeg opsega vakcinacije u svim regionima svijeta. Primjena standardnih mjera prevencije (nošenje maski, poštovanje distance i higijena ruku) su imperativ sve dok se registruje epidemijsko širenje infekcije“, smatra dr Jovićević.
Na kraju, dr Jovićević ima i savjet za građane.
„Pojedinačna odgovornost u smislu poštovanja osnovnih protiv epidemijskih mjera, kao i izbjegavanje gužvi i boravka u zatvorenim prostorima, nošenje maski i na otvorenom kada nije moguće održati potrebno rastojanje, odbacivanje dezinformacija koje ometaju prihvatanje vakcinacije su jedini ispravan put kojim se prekida epidemiološki lanac koji čine izvor infekcije, putevi prenošenja, ulazna vrata, virulencija uzročnika i osjetljivost domaćina. Isključivanje bilo koje karike iz ovog lanca na individualnom nivou uz kolektivnu akciju i podršku svih društvenih struktura su najefikasniji način u borbi protiv COVID-a 19“, zaključila je specijalista epidemiologije dr Ljiljana Jovićević.