Antunićevići organizovali prvo veliko porodično okupljanje

 Antunićevići organizovali prvo veliko porodično okupljanje

Foto: Privatna arhiva/Dejan Senić

Potomci Antunićevića organizovali su u subotu 27. juna prvo veliko porodično okupljanje. Od članova porodice koji žive u Baru do onih koji su doputovali iz Ljubljane, Beograda i Kanade, više generacija okupilo se na Sutormanu. Želja im je bila da obnove i ojačaju porodične veze, odaju počast precima i da mlađe članove upoznaju sa porodičnim korijenima i nasljeđem. Njih četrdesetak provelo je dan u Dvorcu kralja Krsta. Dok su djeca i mladi uživali na bazenu, stariji su razmjenjivali sjećanja i anegdote.

Porodične priče Antunićevića sežu daleko u prošlost kada su njihovi preci živjeli u selu Zupci u zaleđu Bara. Na sunčanim padinama sela gradili su kuće, podizali vinograde i maslinjake. „Među Antunićevićima je u prošlosti bilo i zanatlija. Početkom 20. vijeka, Ivo Antunićević je bio poznati sajdžija i zlatar, a imao je i svoju radnju u Starom Baru. Takođe, bilo je i onih koji su zaposlenje tražili u tadašnjem Carigradu, Grčkoj, Bejrutu…“ prisjetili su se neki od okupljenih.

Mlađe generacije su zbog školovanja i u potrazi za poslom otišle da žive u Ljubljanu i Beograd, gdje je većina njih osnovala svoje porodice i nastavila da živi.

Danas najviše Antunićevića živi u Ljubljani, dok u Zupcima stanuju dvije porodice.

‚‚Na druženje su bili pozvani i svi kojima su majke ili babe iz našeg bratstva, a posebno nam je drago što su došla i njihova djeca, unuci i unuke, zetovi i snahe. Veliki broj rođaka odazvao se pozivu i srećni smo zbog toga. Bilo nas je iz Kanade, Slovenije, Srbije, Crne Gore, a oni koji nisu mogli da dođu, obećali su da će doći za dvije godine, kada bude novo okupljanje. Želimo da ovakvi susreti postanu tradicija“, rekao je Petar Antunićević, jedan od organizatora okupljanja.

Foto: Dejan Senić

Podijeli vijest

Aleksandra Ivanović

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *