Auto škole tražiće da minimalna cijena obuke bude na nivou prosječne zarade
Nevladino udruženje Auto-škole Crne Gore narednih dana obratiće se resornom ministarstvu sa zahtjevom za određivanje miminalne cijene obuke, kazao je u razgovoru za portal Dnevno.me predsjednik tog udruženja, Budo Nikolić.
Prema novom cjenovniku, usvojenom krajem prošle godine, cijena polaganja vozačkog ispita B kategorije u gotovo svim podgoričkim auto-školama iznosi najmanje 450 eura. Sa druge strane, u drugim gradovima auto-škole cijenu su mijenjale samoinicijativno.
Iz Udruženja auto-škola navode da jedino država može da zaštiti auto-škole i učini da poslovanje bude održivo.
„Cijene su korigovane jedino na nivou Podgorice, s tim što su i ostale auto-škole u Crnoj Gori svjesne da je nemoguće raditi sa minimalnim cijenama i pružati obuku, pa su cijene povećali. U nekim gradovima je ta cijena i mnogo veća, a što je i realnije u odnosu na trenutno stanje“, kazao je Nikolić.
Ističe da bi cijena obuke trebalo da prati prosječnu zaradu u zemlji, koja je oko 800 eura. Poslovanje auto-škola je, kako kaže, već godinama otežano, a uz obavezno usklađivanje sa EU standardima i neodrživo.
„Uvijek je bilo da cijena obuke prati prosječnu zaradu u zemlji. Tako je i u zemljama u okruženju, a mi funkcionišemo u istim uslovima kao i ostale države kada su u pitanju ekonomski uslovi, vozila, cijene goriva, amortizacije, ličnih dohodaka… Jasno je da u takvim uslovima ne možemo da funkcionišemo“, naveo je Nikolić.
Iz Udruženja očekuju da država što prije odredi minimalnu cijenu, koja bi, kaže Nikolić bila realna u odnosu na trenutni standard.
„Posljednja propisana cijena je još iz 2015, a potpuno je nerealna i iznosi 190 eura. Više puta smo insistirali da se ta cijena poveća. Ministarstvo prosvjete je, takođe, iniciralo kod Ministarstva finansija da se ta cijena poveća. Ministar u prošlom sazivu Vlade je izašao sa informacijom da su ekonomski parametri u redu, ali da nije trenutak da se povećava cijena, koju bi oni odobrili kao minimalnu“, navodi Nikolić.
Prema njegovim riječima, za minimalnu cijenu se rukovode primjerima u okruženju.
„Ne možemo sa istim proizvodima, gorivom i troškovima raditi obuku kao i oni, a sa mnogo nižim cijenama. Dešava nam se i da gubimo kadar, jer ljudi neće da rade za minimalne plate. Crnoj Gori nedostaje vozača, ali i instruktora vožnje, jer naši građani napuštaju zemlju zbog boljih uslova. Mi njima ne možemo da ponudimo bolje uslove sa minimalnim cijenama koje su trenutno aktuelne, a zbog svega toga gubimo stručni kadar, koji je i nosilac ovog posla“, ističe Nikolić.
Navodi i kakva je cjenovna politika u regionu.
„Cijena obuke u okruženju je 700, 800 ili više od 1.000 eura. Možda u ovakvim uslovima ne treba da dižemo tu cijenu toliko, ali smatramo da mora da bude na niovu prosječne zarade u Crnoj Gori. Na primorju cijene trenutno variraju od 350 do 650, a na sjeveru od 350 do 450 eura“, kazao je naš sagovornik.
Zbog svega toga, Nikolić najavljuje da će se narednih dana obratiti resornom ministarstvu za određivanje miminalne cijene obuke.
„Pred kraj godine su se formirala nova ministarstva i Vlada. Dobili smo nove ministre i pokušaćemo da dođemo do dogovora. Očekujemo prijem kod, prije svega, Ministarstva prosvjete, sa kojim smo i do sada imali saradnju, kao i Ministarstva finansija sa kojima nijesmo uspjeli da ostvarimo saradnju“, kazao je Nikolić.
Objašnjava da je u Crnoj Gori trošak za vozačku dozvolu oko pet odsto primanja na godišnjem nivou, a da su u drugim zemljama ti troškovi znatno veći.
„Trošak za auto-školu građani imaju samo jednom u životu. Kod nas je svega pet odsto u odnosu na primanja na godišnjem nivou. U ostalim zemljama troškovi su mnogo veći. Primjera radi, u Poljskoj ovaj trošak je 6,3 odsto, Portugalu 6,9, Italiji 11,11, Luksemburgu 7,9, Danskoj 9,4, Švajcarskoj 10,3, Švedskoj i Finskoj 13,5… Mi smo na najmanjem opterećenju kada je u pitanju ovaj parametar, jer nema ni pet odsto u odnosu na prosječnu zaradu. Generalno, ovo je parametar iz kojeg treba da izvučemo neki osnov za ove podatke“, istakao je Nikolić.
On se osvrnuo i na sve strože uslove u kojima rade auto-škole, te da su zbog usklađivanja se standardima EU troškovi mnogo veći, a da se cijene obuke nijesu mijenjale.
Izvor: dnevno.me