Barski gimnazijalci Danilo i Aldijan najbolji na državnom takmičenju iz filozofije
Rijetkost, ali realnost – za dva učenika Gimnazije „Niko Rolović“ iz Bara filozofska debata je svakodnevica. Životni putevi Aldijana Bahovića, učenika trećeg, i Danila Jankovića učenika drugog razreda, slučajno su se, ili možda sudbinski, ukrstili prošle godine. U neformalnom, drugarskom razgovoru, prepoznali su zajednička interesovanja – filozofija, politika, vještačka inteligencija, inovativan pristup video igrama… Plodonosni dijalozi i vrijedno, predano učenje, uz mentorstvo profesorice filozofije Nele Dabanović, a uz podršku njene koleginice Jasminke Milošević, Danila i Aldijana doveli su do zlatne i bronzane medalje na državnom takmičenju iz filozofije. Državni prvak Danilo Janković dobio je poziv da učestvuje na Svjetskoj filozofskoj olimpijadi, prestižnom takmičenju koje i UNESCO prepoznaje kao jedno od najznačajnijih i koje se na međunarodnim univerzitetima posebno boduje, a koje će ove godine biti održano u maju u Helsinkiju.
Glavni grad Finske od 16. do 19. maja ugostiće oko 110 najboljih filozofa srednjoškolaca sa svih meridijana, iz oko 50 država. Pored matematičke olimpijade, UNESCO prepoznaje filozofsku olimpijadu kao jedno od najznačajnijih takmičenja, a prilikom upisa na fakultete djeca učesnici ovog prestižnog takmičenja stiču dodatne bodove. Ove godine, Crnu Goru predstavljaće Baranin Danilo Janković, koji je bio najuspješniji na državnom takmičenju u konkrenciji od 26 učenika.
Državno takmičenje u filozofiji na nacionalnom nivou organizuje se kroz dvije etape – pismeni dio podrazumijeva pisanje eseja na engleskom jeziku, na jednu od zadatih tema, nakon čega slijedi usmeni dio.
„Ove godine bilo je šest tema, koje su se uglavnom odnosile na antiku i egzistencijalizam. Za svakoga je bilo po nešto. Nije striktno neophodno da se prati filozofija određenih mislilaca. Suština je da napišemo sopstveni osvrt, odnosno da podržimo određeno stanovište, pišemo esej protiv njega ili da predložimo alternativni pristup problematici. Moja tema je bila vezana za Heraklita i njegovu kritiku Homera. Neophodno je sve argumentovati, jer bez argumentovanja to ne bi bio filozofski esej. Poželjno bi bilo da se esej podijeli na dva dijela, da se sve raščlani kako treba, a da se u finalnom dijelu iznese naš glavni argument. Najviše se vrednovala originalnost“, kaže Aldijan Bahović.
Aldijan i Danilo nakon prvog kruga „zauzeli“ su prve dvije pozicije na rang listi, a nakon drugog došlo je do prekompozicije, te je Aldijanu za 0,4 boda izmaklo drugo mjesto.
Njegov gimnazijski drug ističe da je suština pismenog dijela bila da se napiše sopstvena interpretacija i donese zaključak sa originalnim tokom misli.
„Možemo da uzmemo temu i da opovrgnemo prošla saznanja, a da ništa novo ne kažemo. Nove teorije je, jasno je, danas nemoguće stvoriti, ali suština je da napišemo sopstvenu interpretaciju i dođemo do zaključka s našim originalnim tokom misli. Tema koju sam ja odabrao odnosila se na Žan-Lik Nansija, modernog filozofa i esej se odnosio na zajedništvo svih stvari, zavisnosti subjekta od objekta i obratno“, kaže Danilo.
Nakon pismene provjere znanja, internacionalna komisija imala je 5 radnih dana da izboduje eseje i na toj rang listi ispostavilo se da su Danilov i Aldijanov rad najuspješniji.
„Nadamo se da će naredne godine Danilo i Aldijan biti bez premca. Danilo će se sada spremati za svjetsko takmičenje, a paralelno sa njim spremaće se i Aldijan, kako bi što spremnije dočekao iduću godinu“, kaže mentorka Nela Dabanović.
Kada su tačno počele pripreme uspješnih barskih gimnazijalaca za ovo takmičenje, nije lako odrediti. Put je „utaban“ u djetinjstvu, a gimnazijski dani i mogućnost da se dublje promišljaju filozofske teme dali su našim sagovornicima dodatni „vjetar u leđa“.
„Njihova priprema za takmičenje iz filozofije počela je ko zna koliko godina unazad. Ja sam ih prepoznala kao ‘gotov materijal’, koji treba samo malo modifikovati i poraditi sa njima, kanalisati tu njihovu energiju i njihovo znanje. Oni su zaista već upola spremni ušli u cijelu „trku“. Takmičenje se organizuje tako što mentori odaberu nekoliko zainteresovanih učenika, koji žele da rade, i onda se organizuju državne kvalifikacije. Njihovi eseji su prava remek-djela“, kaže profesorica Dabanović.
Antička misao podloga je za svako potpuno izučavanje razvoja filozofske misli. Tim putem krenuli su i Danilo i Aldijan.
„Krenuli smo u izučavanje filozofije od Antike, jer naravno, taj put ne možemo početi od Hegela. Antika nas je zainteresovala i nastavili smo dalje. Pripreme za takmičenje su trajale oko tri mjeseca. Profesorica Nela je naše učenje napravila takvim da izgleda kao igra, usvajali smo gradivo vrlo lako. Poslednje tri sedmice morali smo da „žrtvujemo“ i školske obaveze, da bismo mogli da ostvarimo uspjeh“, kaže Danilo, dok Aldijan dodaje da su tokom posljednjeg mjeseca „prešli“ čitavu istoriju filozofije – od Antike do savremenog doba.
„I Danilo i ja smo imali interesovanja prije nego što smo se upoznali sredinom prošle godine. Ja sam se bavio egzistencijalizmom, a on je bio čovjek za politiku. Sreli smo se jednog dana i kroz komunikaciju shvatili da oboje gajimo ljubav prema intelektualnom razvoju, filozofiji, politici… Tokom posljednih mjesec dana „prešli“ smo čitavu istoriju filozofije od Antike do savremenog doba, a to uopšte nije bilo lako. Ljubav je morala biti preduslov, ništa se ne može na silu. To jeste veliki zalogaj i za nas je bio veliki zalogaj, ali smo ga iznijeli, i iskreno sam zadovoljan i ponosan i nadam se da ćemo naredne godine pokazati još veće znanje i briljirati“, kaže Aldijan.
Aldijan Bahović i Danilo Janković nižu uspjehe i na drugim poljima, iza sebe imaju osvojene medalje na državnim takmičenjima, aktivno učestvuju u brojnim sekcijama, među kojima je i čitalački klub na engleskom jeziku, pod mentorstvom profesora Ranka Opančine, imaju brojna interesovanja… Kruna vrijednog rada u osnovnoj školi su prestižna priznanja – Đaci generacije osnovnih škola „Meksiko“ i „Jugoslavija“.
U porodičnom okruženju, na različite načine, našim sagovornicima usađena je ljubav prema pisanoj riječi, književnosti, sticanju znanja…
„Moji roditelji nisu završili više škole. Majka mi je preminula kad sam bio jako mali i podizala me baba. Ni ona nema višu školu, ali da je nije bilo ja ne bih razvio svoj talenat prema književnosti i filozofiji. Sve je počelo od književnosti i mog interesovanja za poetsko izražavanje. Književnost je nemoguće odvojiti od filozofije, jer upravo filozofija daje djelu značaj“, iskreno priča Aldijan, koji je već objavio jednu zbirku poezije, a na pomolu je i druga, kako kaže, ozbiljnija.
Najviše zasluge za uspješno Danilovo izučavanje filozofije može se pripisati njegovoj majci.
„Majka mi je profesor engleskog i ona je u meni probudila želju za znanjem i saznanjem. Otac mi plovi. Ranije sam se više interesovao za prirodne nauke, posebno biologiju, ali i matematiku. Kako sam došao u srednju školu, poželio sam da „uđem“ u nešto apstraktnije, a filozofija se svuda prožima. Ona jeste apstraktna, neki kažu i „beskorisno““, ističe Danilo.
Nagrade, priznanja, diplome, osvajali su i nesumnjivo će osvajati naši sagovornici. Ali, kako i sami ističu, kruna njihovih gimnazijskih dana je stečeno čvrsto prijateljstvo.
„U pola godine kao da smo postali rođena braća“, kažu Danilo i Aldijan.
Da li će se njihovi putevi ukrstiti ili razdvojiti nakon sticanja gimnazijskog svjedočanstva, ostaje da se vidi.
„Šta dalje – teško pitanje za nas. Najradije ne bismo da se odvojimo od filozofije, voljeli bismo da nam bude svakodnevica jer je u svemu što radimo pronalazimo. Da li ćemo je upisati u akademskom smislu, zavisi od okolnosti, imamo i druge interese, a filozofija se i kroz te interese prožima. Nisam odlučio, najvjerovatnije će izbor pasti na IT i elektrotehniku, a filozofija se i u tom smislu može implementirati“, kaže Aldijan, dok Danilo dodaje da je u njegovom slučaju jasno da „oblast za koju će da se opredijeli mora da objedinjuje tehnički dio i kreativno, umjetničko“.
Dabanović: Ove godine velika podrška šire zajednice za put na svjetsko takmičenje
U crnogorskim gimnazijama filozofija se izučava dva časa sedmično, što, kako smatra profesorica Nela Dabanović, nije dovoljno. Srećom, trenutne generacije barskih gimnazijalaca pokazuju veliko interesovanje, pa će od naredne godine učenicima biti otvorena i vrata Filozofske sekcije.
Svih ovih godina takmičenje u filozofiji u Crnoj Gori organizuje profesorica filozofije Jasminka Milošević, koja je svima i mentor.
„Bez njene podrške ništa od ovoga ne bismo postigli, ona je začin u ovoj čaroliji“, ističe Dabanović.
Ove godine, srećom, Ispitni centar i nadležno ministarstvo, u prvom redu, prepoznali su značaj uspjeha Danila Jankovića, te će mladi Baranin, rasterećeno otputovati za Helsinki. No, to se nije moglo reći za njegove prethodnike.
„Udruženje profesora filozofije je član IPO – Međunarodne filozofske olimpijade i mi smo i u Izvršnom odboru. Po statutu IPO-a takmičenje se organizuje ili od strane NVO, u ovom slučaju Udruženja profesora filozofije ili u saradnji NVO-a sa državnim institucijama. Budući da kod nas Ispitni centar nekada nije imao „sluha“ za naša takmičenja i interesovanja, pa su profesori sami organizovali takmičenja unazad 13 godina. A od ove godine Ispitni centar je na čelu sa ministarkom Anđelom Jakšić – Stojanović i gospodinom Milošem Trivićem prepoznao značaj filozofije. Štaviše, troškove do sada smo pokrivali mi iz donacija dobrih ljudi, uglavnom od strane domen.me, a ove godine naišli smo na neočekivanu podršku lokalne samouprave, mnogih preduzeća, Opštine, Ministarstva, Ispitnih centra, tako da ćemo sigurno skupiti sva potrebna sredstva i ove godine krenuti rasterećeni na olimpijadu. Prošle godine smo imali problem, toliko malo sredstava da smo kolega iz Nikšića i ja dio puta sami iskeširali. Ali, sve je bilo vrijedno toga“, zaključila je Dabanović.