Barski gimnazijalci sjajni eko-reporteri: Sa dva rada predstavljaće Crnu Goru u Kopenhagenu

Proglašenjem najboljih učesnika završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je, po sedamnaesti put, organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE), sa ciljem uključivanja omladine u rješavanje problema i pitanja životne sredine. Od pokretanja ovog konkursa sa svojim učenicima skoro bez izuzetka učestvuje i Gimnazija „Niko Rolović“ iz Bara na čelu sa mentorkom, profesoricom biologije Jadrankom Tršić. Uspjeh nije izostao ni ove godine, te će barski gimnazijalci na centralnom takmičenju u Kopenhagenu svoju školu, grad i državu predstavljati sa dva rada.
„Učestvovali smo sa 5 radova i dobili tri nagrade, a dva naša rada idu na međunarodno takmičenje, koje će biti održano u Kopenhagenu. Moram istaći da sam ove godine kao mentor prezadovoljna. Edukacija o očuvanju životne sredine je preduslov za čuvanje našeg prirodnog bogatstva„, kaže sa ponosom za Primorski portal profesorica Jadranka Tršić.
Rejhana Zejnilović osvojila je prvo mjesto za ekološku fotografiju „Žedna Zemlja“, dok su Anja Milić i Nikola Đenđinovic dobili treću nagradu, za video film „Mlinovi melju plastiku“. Njihovi radovi učestvuju i na međunarodnom konkursu.
Andrea Karanikić je dobila posebnu povelju za ekološki aktivizam, jer je sakupila 50 kg PET plastike na Volujici.

„Ovakve vrste takmičenja su važne jer podstiču razvoj ekološke svijesti i daju doprinos zaštiti prirodnog bogatstva“, ističe profesorica Tršić.
Autorka nagrađene fotografije „Žedna zemlja“ Rejhana Zejnilović ističe da „drastične promjene u temperaturi i vlazi u vazduhu isušuju sve više zemljišta, čineći ga podložnijim požarima i otežavajući održavanje živih vrsta„. Nagrađena fotografija nastala je 11. oktobra prošle godine u Ulcinjskoj Solani, „mjestu poznatom po svom mjestu na listi Ramsar zaštićenih područja Crne Gore“.
„U starom skladištu su se nekadašnji mulj i bare transformisale. Usljed velikih temperatura, alge su se u potpunosti sasušile, a zemlja popucala. Ovaj mali prizor izaziva duboku zabrinutost, jer stoji kao vijesnik svih izmjena koje naša Zemlja trpi pod uticajem klimatskih promjena. Kao mjesto u kom jecaj prirode postaje glasniji, svaki trag ljudske ruke ostavlja nepovratan otisak u zemlji, a ona sama služi kao testament naših (NE)djela kada je u pitanju očuvanje naše okoline„, navodi se u opisu nagrađene fotografije.

Rad Anje Milić i Nikole Đenđinovića u svom fokusu ima malo poznatu priču o mlinovima u naselju Brca. Na teritoriji sutomorskog naselja Brca, nekada su postojala tri mlina, koja su mljela žito na sitno, a od kojih bi mještani kasnije pravili razne delicije spičanskog kraja. Vrijeme, a ni ljudi, nisu štedjeli ove svjedoke naše istorije, te je od poznatih tri, donekle očuvan samo jedan mlin. Nažalost, danas u mlinovima nema žita, već velika količina raznog otpada…
Na konkurs je do 15. marta stiglo 230 radova iz 12 srednjih i 26 osnovnih škola iz 14 gradova i opština. U pripremi je učestvovalo oko 280 učenika i 48 profesora mentora.
Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno: 31 tekst, 13 foto priča, 37 fotografija i 14 videa. Odabranih 95 radova je početkom aprila 2024. vrednovao trinaestotočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u 12 tematskih kategorija.
Od danas na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 04. juna (u ponoć), da bi na Svjetski dan zaštite životne sredine bili proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike.
U periodu od 2008. do 2023. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su ukupno 34 međunarodne nagrade, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji.