„Bio Bee” i pčelari grade prijateljstvo u Baru
Smatram da je prostor adekvatan, a ponuda šarolika. Nadamo se da će kroz dalji rad, ukoliko se ukaže potreba, asortiman biti proširivan i mi ćemo u tom pravcu sugerisati snabdjevaču koji proizvodi su neophodni – kaže sekretar Udruženja pčelara Milan Čelebić
Barsko udruženje pčelara „Pčela” broji oko 120 članova, a sekretar Milan Čelebić, podsjeća da su u njihovom članstvu i kolege iz drugih opština. Povodom otvaranja prodavnice pčelarske opreme i proizvoda „Bio Bee“ on je u ime ove nevladine organizacije pozdravio dolazak ovog brenda u Bar ističući da je snabdijevanje značajno olakšano.
– U „Bio Bee“ prodavnici se može snabdjeti svaki pčelar jer u ponudi su od najsitnijih pčelarskih alatki do modernih mašina za preradu meda i ostalih pčelinjih proizvoda. Smatram da ne treba naglašavati koliko je to značajno, jer smo prethodnih godina ili bolje rečeno sve do sada, uglavnom bili orijentisani ka Podgorici.
Upoznati smo sa postojanjem „Bio Bee” brenda u Podgorici, gdje smo često trgovali – kaže Čelebić.
On dodaje da je prvi utisak nakon obilaska ovog objekta više nego zadovoljovajući.
– Smatram da je prostor adekvatan, a ponuda šarolika. Nadamo se da će kroz dalji rad, ukoliko se ukaže potreba, asortiman biti proširivan i mi ćemo u tom pravcu sugerisati snabdjevaču koji proizvodi su neophodni – kaže Čelebić.
On dodaje da u Virpazaru i u Murićima egzistiraju još dva udruženje pčelara, te da vjeruje da će i njima značajno biti olakšano snabdijevanje pčelarskom opremom koju će moći da kupe u barskoj prodavnici „Bio Bee“.
Udruženje „Pčela” ima višedecenijsku tradiciju, a osnovano je u Starom Baru.
– Trenutno smo Bato Masoničić i ja u rukovodećim organima društva, a nastojimo da nastavimo tradiciju postojanja ovog udruženja. Cilj udruženja je prepoznavanje zajedničkog interesa svih pčelara, objedinjavanje i zajedničko djelovanje, a sve nastojeći da na taj način stvaramo mogućnosti da se što lakše zadovolje potrebe i pojedinačni interesi svakog pčelara. Pored toga, naša uloga je da članstvo informišemo, da ih upoznajemo sa važećim propisima koji su kod nas u Crnoj Gori u okviru pčelarstva, da se družimo i kroz edukaciju unapređujemo pčelarstvo, kao jedan od, kako mi to smatramo, bitnih segmenata poljoprivrede – kaže Čelebić.
On dodaje da su pčelarski proizvodi traženi, a povećano interesovanje za pčelarstvo je izraženo nakon pandemije koja je bila proteklih godina.
– Brojni ljudi redovno koriste pčelinje proizvode kao suplemente u svojoj ishrani – ističe Čelebić.
Miodrag Bato Masoničić, predsjednik udruženja „Pčela“, kaže da se pčelarstvo voli, te da se njime uglavnom bave ljubitelji prirode.
– Mi, pčelari, zajedno gradimo jedinstvo koje nas povezuje i čini jednu veliku pčelarsku porodicu. Pčelarstvo spaja familije, spaja ljude – kaže Masoničić.
Pčelar Arsenije Plamenac kaže da će zahvaljujući otvaranju prodavnice „Bio Bee“ u Baru, značajno biti olakšano snabdijevanje pčelarskom opremom i proizvodima. Pčelarstvom se bavi 24 godine i ima oko 40 društava u selima Boljevići i Sotonići. Za obezbjeđivanje opreme i potrebnih prepara za pčelarenje ranije je morao da izdvoji cio dan da bi otišao za Podgorici i kupio sve što mu je potrebno. Sada, zahvaljujući novoj „Bio Bee“ prodavnici sve će to kupovati u svom Baru.
– Trebalo je pčelarima ovako nešto. Ima nas koji smo bili prinuđeni da idemo u Podgoricu u trgovinu. Koliko sam vidio u prodavnici, ima sve što je potrebno jednom pčelaru – ocijenio je naš sagovornik, dok razgleda opremu na gornjem spratu prodavnice.