Brnjada: Novi Zakon o oružju nas omalovažava
Sa zasjedanja lokalnog parlementa
– Previše je rigorozan i mislim da će onaj ko u parlamentu glasa za njegovo usvajanje izgubiti glasače – kaže Marko Brnjada, direktor preduzeća DOO „Lovstvo” Bar.
– Dijelim mišljenje lovaca i građana da je oružje jedan dio tradicije u Crnoj Gori, i da legalni vlasnici oružja nisu pravili probleme ni u staro vrijeme. Zakon nas malo omalovažava i ovakvog zakona nema nigdje. Zašto mi da budemo uvijek veći katolici od pape? Ni u Italiji zakon nije ovako rigorozan. Normalnog čovjeka maltretirati da svakih pet godina radi ljekarski pregled, kao da će da ide na mjesec – ističe on.
Prema njegovim riječima, 42 lovca pripravnika ostvarila su pravo na polaganje lovačkog ispita tokom lovne sezone 2025/26.
– Za lovnu sezonu 2025/26. izdato je 512 dozvola za lov. Stanjem u lovištu moramo biti zadovoljni, a lovna sezona završena je bez problema i sa očuvanjem fonda divljači. Ovih dana uočena je pojava medvjeda, koji je na nekoliko lokacija razorio pčelinjake barskim pčelarima.

Brnjada dodaje da, zajedno sa volonterima, ulažu svakodnevne napore o brizi o napuštenim životinjama.
– U sklonište su prošle godine dovedena 254 psa, a udomljeno ih je više od 180. Ostali su vakcinisani, sterilisani i vraćeni na lokaciju sa koje su uzeti. Uspjeli smo da smanjimo broj prijava o ujedima pasa. No, ponovo imamo situacije da nesavjesni vlasnici drže pse bez nadzora i na neadekvatan način, pa građani prijavljuju napade kao napade pasa lutalica.
Dotacija od Opštine iznosila je 375.000 eura.
– Imali smo i prihod od članarina i dozvola za lov. Prihodi od domaćih lovaca bili su veći za 13 odsto u odnosu na planirane za 2025. godinu, dok su prihodi od ino lova manji 38 odsto u odnosu na planirane. Prihodi od dnevnih dozvola i naknada za prekomjerni odstrijel divljači za 2025. godinu su veći za 37 odsto u odnosu na plan za istu godinu. Lovaca iz Italije je, nažalost, sve manje – kaže Brnjada.
Direktor DOO „Lovstvo” Bar podsjeća da su imali problema zbog pojave lutajuće stoke u Sutomoru.
– Tri mjeseca smo bili angažovani na pribavljanju raznih saglasnosti, i 10.000 eura smo uložili u prikolicu za prevoz, ali je problem riješen. Nadam se da ćemo ovu sezonu provesti bez ovakvih situacija – istakao je Brnjada.


