Da li je bivši pukovnik ruskog FSB-a ubijen u Crnoj Gori?
Vijest da je bivši pukovnik ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB) Dmitrij Senin početkom ovog mjeseca ubijen u Crnoj Gori obišla je svjetske medije.
Ipak, zasad nema zvaničnih potvrda ni sa jedne od nadležnih državnih institucija kako Crne Gore, tako ni Rusije.
„Dan“ je tim povodom uputio dopis Upravi policije, ali odgovor na pitanja da li je prijavljeno ubistvo Senina i da li imaju bilo kakve informacije o njemu nijesu dobili. Nezvanično im je saopšteno da nemaju informaciju o ubistvu bivšeg pukovnika FSB, ali je ostalo nejasno zbog čega taj odgovor nijesu mogli i zvanično da nam upute.
Senin je u Crnoj Gori dobio azil. U Rusiji je u odsustvu osuđen na devet godina zatvora. Kako prenosi ruski portal „mk.ru“, vijest da je Senin ubijen objavio je i vojni ekspert i bivši ministar informisanja Donjecke Narodne Republike Danil Bezsonov, pozivajući se na društvenu mrežu Iks.
Prve informacije o ubistvu Senina objavljene su na više naloga na različitim društvenim mrežama. Tu se navodi da je ubijen 6. novembra u Crnoj Gori, „u ciljanoj operaciji usmjerenoj na suzbijanje korupcije u ruskim bezbjednosnim snagama“. O ubistvu Senina pisali su i mediji iz drugih država, a danima je bio medijska tema u Italiji.
Kako prenosi pomenuti ruski medij, pretpostavlja se da je Senin napustio Rusiju u februaru 2017. godine, šest mjeseci poslije hapšenja pukovnika Ministarstva unutrašnjih poslova Dmitrija Zaharčenka, od koga su tokom pretresa oduzeti novac i dragocjenosti u vrijednosti od osam milijardi rubalja.
Na međunarodnoj potjernici od 2020. godine
Na međunarodnoj potjernici Senin se našao tek 2020. godine. Proglašen je krivim za posredovanje u davanju posebno velikog mita i neovlašćeno napuštanje radnog mjesta. Vojni sud mu je oduzeo vojni čin rezervnog pukovnika i zabranio mu da obavlja funkcije u državnim organima tri godine nakon odsluženja kazne.
Istraga je Senina prvo teretila za dezerterstvo, ali je sud kasnije prekvalifikovao djelo.
Sud je bivšem pukovniku Zaharčenku izrekao 16 godina zatvora pod maksimalnim obezbjeđenjem zbog primanja mita u vrijednosti od 1,4 milijarde rubalja. Suđenje Seninu održano je u 235. garnizonskom vojnom sudu.
Utvrđeno je da je on u februaru 2017. automobilom prešao rusko-gruzijsku granicu na graničnom prelazu Verhnji Lars s pasošem na ime Timur Kudasov.
Bivši pukovnik FSB u Crnoj Gori je uhapšen 4. septembra 2022. godine, a dva dana kasnije Viši sud u Podgorici odredio mu je ekstradicioni pritvor. Odlukom vanraspravnog vijeća, ekstradicioni pritvor je ukinut 13. februara 2023. jer je Seninu odobren azil.
Ministarstvo pravde Crne Gore tada je odbilo molbu Generalnog tužilaštva Rusije za izručenje jer je Senin od Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore dobio međunarodnu zaštitu.
Osnivač firme u Budvi, kompanija bez komentara
Prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), Dmitrij Senin i Olga Senina sa po 50 odsto udjela osnivači su firme „Onlimonte“ u Budvi. Kao naziv djelatnosti kompanije navedeno je „pravni poslovi“. Sjedište firme je u kompleksu „Harmonija“ u Budvi.
Na sajtu CRPS objavljen je i kontakt broj firme. Redakcija „Dana“ pokušala je na taj način doći do informacije o Seninu, ali bezuspješno. Osoba koja se javila na telefon rekla je da nema ovlašćenja da daje bilo kakve izjave, a odbila je da da kontakt druge osobe koja bi mogla da prokomentariše pisanje ruskih medija o Seninu.
Izvor i foto:DAN