Međunarodni dan djeteta: U siromaštvu živi svako četvrto dijete
Svako četvrto dijete u Crnoj Gori živi u siromaštvu i to stanje traje godinama, a država ipak nema strategiju za suzbijenje dječijeg siromaštva, upozorila je predsjednica Banke hrane Marina Medojević povodom 20. novembra, Međunarodnog dana djeteta.
Ona ističe da je rješavanje pitanja siromaštva, posebno među djecom, morao biti prvi cilj Vlade Crne Gore koja, prema njenim riječima, čini malo kako bi smanjila siromaštvo među građanima, a posebno među djecom, gdje je ono naizraženije i ostavlja trajne posljedice.
– Servisi i intervencije koji bi smanjili efekte siromaštva i društvene isključenosti na najugroženije ne bi se smjeli odlagati, što se čini decenijama. Linija siromaštva mora biti crvena linija ispod koje ne bi smio da živi nijedan građanin Crne Gore, pa tako i nijedno dijete. Podsjetimo se da je linija siromaštva za jednu osobu, prema Monstatu, 280 eura mjesečno, a za četvoročlanu porodicu 589 eura – naglasila je Medojević.
Kako dodaje, Banci hrane se svakodnevno javljaju ljudi da se žale da gube trku za preživljavanje.
– Nemogućnost da plate kiriju ili ratu kredita, troškove režija, da se prehrane, zaokupljuje u potpunosti najveći broj građana. Najugroženije su porodice gdje djeca žive sa jednim roditeljem i porodice sa više djece. Država, umjesto da podrži takve porodice, ponaša se pasivno ili ograničava njihova prava. Šesto dijete u porodici nema pravo na dječiji dodatak. Nemaju ga ni djeca takozvani apatridi. Kada dijete napuni 18 godina i želi studirati, njegova porodica gubi MOP i ostaje bez ikakvih prihoda. Umjesto da se na svaki način trudimo kao sistem, da pomognemo djeci iz siromašnih porodica da se iščupaju iz kandži siromaštva, mi ih saplićemo i otežavamo im život i tešku borbu – naglasila je ona.
Medojević smatra da bi porodični dodatak – kao mjesečno primanje za porodice sa djecom u riziku od siromaštva, bio jedan od načina pomoći.
– Dječiji dodatak čija visina zavisi od prihoda i primanja porodice je jedan od načina umanjenja siromaštva među djecom. Besplatna užina u školi, školski pribor, časovi iz teže savladivih predmeta… neki su od načina da djeca iz socijalno ugroženih porodica ostvaruju bolje rezultate u školi i školovanjem – predložila je Medojević.
Izvor i foto: DAN