Dino Mujić: Loša maslinarska godina, berbe skoro da neće ni biti
Rod masline na području barske opštine u odnosu na ranije godine biće prosječan.
Prema riječima poznatog maslinara, Dina Mujića, za ovogodišnju berbu maslinari se neće morati mnogo pripremati, jer je, nažalost, skoro neće ni biti.
– Jako je mali rod, računajući tu i naše stare masline, koje nose 90 odsto količine ploda, makar u barskoj opštini. Počele su pomalo da dolaze na rod i sorte koje smo uvozili, i u ovakvim godinama, kada zataji žutica, lijepo dođe da bude bar malo mladog i novog ulja. Naravno, nema sorte koja stalno i uvijek rađa, pa tako i ove introducirane sorte imaju loših godina. Ovo kažem iz ličnih iskustva – kaže Mujić i nastavlja:
– Što se tiče početka berbe, tu imamo stalno oprečna razmišljanja, ali se i u tom pogledu polako izjednačavaju mišljenja. Pojedini maslinari počinju svoju berbu već u devetom mjesecu, dok drugi to urade u desetom ili još kasnije. Na termin pravovremene berbe utiču faktori kao što su sorta masline, količina uroda, kao i lokacija, odnosno nadmorska visina. U tom smislu, mislim da ni jedni ni drugi ne griješe.
Kako ističe, kraj berbe se ne može baš tačno definisati, ali bi trebao biti završen do Nove godine.
– Uticaj na završetak berbe imaju i vremenske nepogode. Jer, kao što znamo, branje maslina nije moguće kada su padavine, pa ni posle padavina, sve dok se stablo ne osuši. Isto tako, problem je i u radnoj snazi i neadekvatno obučenim radnicima, kao i visini dnevnice koja je dosta velika. Mora se priznati da se i kod našeg mlađeg naraštaja ne javlja mnogo volja za berbom. Mada je lijepo objaviti par slika po društvenim mrežama.
Mlinovi, ističe on, pa i maslinari, imaju problem kada je ovako slabo rodna godina.
– Naime, mlinar ne može krenuti da melje ako neko donese malu količinu ploda. On treba da ima kontinuitet pri radu da bi mu rad bio isplativ. Pojedine uvozne sorte dolaze ranije za berbu, ali još ne predstavljaju neku veću količinu, tako da ni mlinari nisu po tom pitanju krivi.
Kvalitet uljazavisi od mnogo faktora, a posebno od zdravog ploda masline.
– Kada dođemo do zdravog ploda i berbe, onda nam tek predstoji borba za kvalitetno ulje. Dosta je faktora koji utiču kako bi dobili ulje u klasi EDMU, prije svega način berbe, odnosno da li se berba obavlja ručno ili mašinski. Zatim, transport ploda, da li će plod biti u najlonskim vrećama ili šupljim gajbicama gdje se plod ne može tako brzo zagrijati. Bitno je, takođe, i vrijeme od berbe do prerade ploda. Nije poželjno da plod stoji dugo u kući ili u mlinu i čeka na preradu. Treba obratiti pažnju na kvalitet ploda koji se mljeo ispred vas, jer vam i od toga zavisi kvalitet. Veoma je važna ambalaža u kojoj ćete ulje odnijeti iz uljare, ali i mjesto i uslovi kako ćete čuvati ulje do konzumacije.
Mujić podsjeća da je maslinarska godina na Jadranskoj obali ka Hrvatskoj, po njegovim saznanjima, bolja nego ovdje.
– Nije ni tamo rekordna godina, ali ima. Albanija je ono što se da vidjeti po pijacama. Skadar je isto imao solidan rod. Cijene su još uvijek niže od naših, do kada će to biti tako vidjećemo. Što se tiče roda u njihovim porodičnim maslinjacima, nije ni njih zaobišla ova loša godina – kaže on i dodaje:
– Kako je izgledalo tokom ljeta, sa preko dva mjeseca suše i ekstremnih vrućina, mislio sam da kod nas neće baš ništa biti. Ali maslina uvijek pozitivno iznenadi, pa tako da ovih dana beremo, i dobija se zbilja jako dobro ulje, jedina mu je mana količina. Ali se nadamo dobrom rodu sledeće godine. Maslina nikad ne ostaje dužna, bojim se da mi prema njoj nemamo takav odnos.
1 Komentar
Samo ti i Cazo Alkovic ne dirajte Staru maslinu na Mirovici, a u vaše ,činite što god hočete!