Društvo crnogorskih novinara uručilo godišnje nagrade i priznanja
Otkako je u Crnoj Gori, na Cetinju, izašao prvi broj lista „Crnogorac“ prošle su 153 godine. Misija ovog nedjeljnika bila je da svijetu predstavi Crnu Goru, prilike i zbivanja u zemlji. Dan kada je izašao prvi list „Crnogorca“, 23. januar, se u našoj državi obilježava kao Dan crnogorskog novinarstva. Tim povodom Društvo crnogorskih novinara dodijelilo je godišnje nagrade i priznanja.
Nagrada za najboljeg novinara dodijeljena je Milanu Marojeviću iz Radija Crne Gore, koji je proglašen i za najboljeg mladog novinara. Za decenijski doprinos afirmaciji slobodne misli i profesionalnog novinarskog djelovanja, priznanja su uručena redakciji Pobjede i Radiju Crne Gore. Za pola vijeka rada plaketu je dobio i Radio Nikšić.
Baviti se novinarstvom u današnje vrijeme zahtjevno je i izazovno. Izražavanje slobodne misli, sloboda govora, nešto je što krası novinarstvo, i što treba da je cilj svih novinara kroz djelovanje u javnom interesu. Novinari treba uvijek da budu uz narod i narodnu misao.
Iako televizije, portali i brojni sadržaji na društvenim mrežama uzimaju primat, novinska izdanja i radio ipak opstaju, iako u ne baš lakim uslovima.
Plakete za doprinos profesionalnom izvještavanju i razvoju crnogorskog novinarstva dobili su Radio Bar i Rajko Joličić, snimatelj Televizije Crne Gore Dragan Tomašević, dopisnica Televizije Crne Gore iz Bijelog Polja Vanja Rakonjac, novinarka Gradske Televizije Dubravka Perović, te urednice Portala Standard Jasmina Muminović i Jutarnjeg bloka na Televiziji 7 Tijana Perović.
Nagrada „Crnogorac“ za životno djelo ocjenom žirija ovog puta nije dodijeljena. Specijalna priznanja za afirmaciju važnih društvenih tema i promociju društvenih stvaralaca u svim oblastima dodijeljena su Portalu CdM, Televiziji 7 i Redakciji na romskom jeziku Radio Televizije Crne Gore.
Izražavanje slobodne misli, sloboda govora, nešto je što krasi novinarstvo, i što treba da je cilj svih novinara kroz djelovanje u javnom interesu. Glavna misija novinara jeste traganje za istinom, pravdom i demokratijom, očuvanje tradicije i istinskih društvenih vrijednosti. Iako važan datum, upitno je da li novinari u okruženju i uslovima u kojima rade mogu da ga proslave, kazao je između ostalog Dragana Mitov Đurović iz Društva crnogorskih novinara da je Nikšić svojevrstan centar novinarstva u Crnoj Gori, govori i činjenica da su neka od štampanih izdanja izašla upravo u našem gradu, zatim radio, pa televizija…
Domaćin ovog događaja bila je Radio televizija Nikšić. Direktor ove medijske kuće Nikola Marković poručio je da treba njegovati i razvijati slobodnu misao, ali i poštovati različite stavove.
Iako televizije, portali i brojni sadržaji na društvenim mrežama uzimaju primat, novinska izdanja i radio ipak opstaju, iako u ne baš lakim uslovima. Dnevni list Pobjeda, u oktobru ove godine obilježiće 80 godina od početka izlaženja. Draško Đuranović, glavni i odgovorni urednik Pobjede, istakao je da slobodna misao i sloboda govora nikako ne smiju biti uskraćeni novinarima.
Razgovor o medijskim temama suštinska su potreba svakog društva. Značaj medija kao kulturnih i demokratskih promotera, potreba je zajednice uz stalno unapređenje i širenje slobode informisanja.
Saša Krušić, RTNK