Eva Vujović među najuspješnijim pčelarima u opštini: Lažni med preplavio tržište Crne Gore

Za Evu Vujović (81) poznavaoci pčelarstva govore da je „živa legendaˮ u svom poslu, a osvojena priznanja potvrđuju da je među najuspješnijim pčelarima na području opštine.
Ono što nju, kao iskusnog pčelara, opterećuje jeste da je područje Crne Gore preplavljeno lažnim, vještačkim medom.
– Nažalost, sve je više vještačkog meda i ne prodaje se prirodni med. Imam nekih informacija gdje se on proizvodi u Crnoj Gori, ali i u regionu. Narod kupuje taj med koji je jeftiniji, košta od 10 do 12 eura, zbog te njegove cijene koja je stvarno prikladna. Ipak, svi koji ga kupe kupuju praktično šećer, a neću se usuditi da kažem da se truju. Dakle, sve je više proizvoda sumnjivog porijekla i još sumnjivijeg kvaliteta, zbog čega nadležne inspekcije moraju da se izbore sa falsifikatorima i falsifikatima.

Eva, čija se kuća nalazi u barskom naselju Popovići, počela je druženje sa pčelama od malih nogu.
– Imala sam veliku volju za rad sa pčelama i prije nego sam se udala, dakle dok sam još živjela u Vojvodini. U početku sam bila alergična i zbog toga sam dva puta ležala u bolnici od uboda pčela. Postepeno sam dobila imunitet. Otac mi je stradao i ostale su pčele, pa sam sama krenula i nastavila da radim. Nakon očeve smrti naslijedila sam pola pčelinjaka, jedno 30 košnica, donijela sam ih u Bar i tako sam nastavila. Sad imam oko 100 košnica u Tuđemilima, gdje sam, što mi je posebno važno, uspostavila odlične odnose sa komšijama.

Prinosi meda variraju od godine do godine, ali Eva nastoji da ispoštuje svoje redovne kupce kod kojih je već stekla povjerenje. Cijena je ove godine bila 18 eura.
– Nisam zadovoljna količinom dobijenog meda ove godine. Baš kada su recimo 1. maja trebale da rade, došli su hladni dani, puno kiše, počele su bile u kubetu. Ali, idemo dalje i nadam se da će biti bolje. A nije bilo ni roda na voćkama. Bilo je, naravno, ranije puno medonosnih godina. Mi smo znali u Vojvodini da po pet puta vrcamo u toku godine. Od najbolje košnice smo znali da izvadimo i do 93 kilograma meda. No, ovdje je med daleko kvalitetniji nego tamo – kaže ona i dodaje da je svaki njen dan proveden u uljaniku za nju pravo bogatstvo.
– Moja ljubav prema pčelama je velika. Sav taj rad je zdrav, udišem propolis iz košnice, zato mi ne pada teško što sam baš svakog dana u njihovom društvu, bez obzira da li je lijepo vrijeme ili kiša. Društva su spremna za zimovanje. Varoa je napravila problem naravno, kao i stršljeni i ose. Ja odavno nisam imala nekih posebnih šteta. Takođe, problem su i ptice pčelarice, koje znaju da prelete naše krajeve i odmore se po nekoliko sati, a tada pojedu veliku količinu pčela. Hvataju ih već u vazduhu kad polete ili se spuštaju. To su prirodni neprijatelji sa kojima se srećemo, kao i klima.

Kako ističe, u pčelarenju veliku podršku i pomoć pružaju joj prijatelji, među kojima je Đurđa Kuzmanović koja živi u Zelenom pojasu, i koja je takođe na sajmu u Tuzli dobila dvije zlatne medalje.
Ljubav prema pčelama pretvorila u zlato
Vujovićeva ističe da zlatne medalje za rad i kvalitet meda pčelara sa područja opštine pokazuju da ima potencijala za razvoj pčelarstva.

I ona je dobitnik brojnih priznanja, od kojih su čak četiri u toku ove godine.
Poslednje nagrade u Gradačcu i Tuzli, ali i one ranije, doživljava kao nagradu za svoj trud.
– Drago mi je da se moja ljubav prema pčelama pretvorila u zlato. Iskreno se nadam da će to i potrošači znati da cijene. Na sajmu u Gradačcu se svake godine dodjeljuju priznanja i medalje za kvalitet ocjenjenog meda. Na ovom sajmu uzorci meda dostavljeni su od pčelara sa područja Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore. Osvojila sam dvije zlatne medalje. Prije toga nagrađena sam takođe sa dva zlata na prestižnoj manifestaciji „Medena Tuzla 2023ˮ.