Investitori uništavaju maslinjake u Mrkojevićima, nadležni da nađu načina da se tome stane na put
Na području barske opštine nije rijetka situacija poslednjih godina, ili bolje reći u vrijeme investicionog buma, da investitori sjeku maslinova stabla, stara i po nekoliko stotina godina. I pored toga što su dužni da svaku promjenu u maslinjaku prijavljuju nadležnom opštinskom ogranu, oni to ne rade.
Vlasnici novih kompleksa zemlje na kojoj su stabla maslina preko noći ih uklanjaju i na njima niču stambeno poslovni objekti. Za ovakve pojave najčešće saznajemo iz medija.
Nadležni organi treba na odgovarajući način da upozore sve investitore na crnogorskom primorju da prestanu sa nemilosrdnim uništavanjem starih maslinjaka, te da nađu način da se tome stane na put.
Poznati barski maslinar, Dino Radović, kaže da se radi o vrlo problematičnoj situaciji, kojoj treba naći načina da se stane na put.
– Došlo je do toga da stablo masline ne vrijedi takoreći ništa. Novi vlasnici zemljišta, koji ne poznaju prilike i vrijednost stabla masline, oslobadjaju se istih. Jednostavno ih uništavaju i nakon sječe ona više ničemu ne služe. Za nove investitore, na području Mrkojevića u većini slučajeva, maslina ne znači ništa. Nisu opterećeni ni činjenicom da je maslinovo stalo kojeg se oslobađaju šegom staro i po nekoliko stotina godina. Kidaju ga, vade iz zemlje, čiste prostor i na tom mjestu postavljaju kuće, a sve to rade bez ikakvih saglasnosti – upućuje Radović na problem.
Prema njegovim riječima, ovakve situacije morale su već odavno da budu alarm.
– Mislim da bi Ministarstvo poljoprivrede trebalo da napravi neku studiju maslina na određenim prostorima i način kako zaštititi ta stabla. Sada smo u situaciji kada o tome nema mnogo brige, iako su nam puna usta novih zasada. Ili, bolje reći, jedni sade zasade a drugi kidaju stabla. Moj đed je govorio, kad staviš njivu u džep ostaješ i bez njive i bez džepa. Vlasnici su prodavali zemlju sa maslinjaci, koji nakon prodaje nemaju više nikakvu vrijednost, jer nakon što investitori uklone stabla maslina ostaje samo zemljište, gdje oni bez problema ili nekog „strahaˮ da će biti kažnjeni postavljaju objekte. Znači nema ko da se pozabavi ovim problemom – priča Radović.
Osvrućući se na ovogodišnji rod maslina na području Mrkojevića, kaže da nije na očekivanom nivou.
– Godina je bila slaba. Masline su oboljele, plod je bio napadnnut maslinovom mušicom i ljudima koji su masline tretirali i onima koji to nisu uradili. Ja sam tretirao svoje masline i nisam uspio da ih sačuvam u mjeri da ne budu napadnute. Shvatio sam da će kvalitet maslinovog ulja koje izlazi iz takvog ploda biti nekvalitetan. Zbog nekog svog interesovanja htio sam da napravim poređenje sa prošlom godinom, i uradio sam mali eksperiment – kaže on i dodaje:
– Početkom oktobra sam samljeo 100 kilograma maslina, uradio sve drugo što i prošle godine, i uzorak odnio na analizu kvaliteta maslinog ulja. Bio sam zatečen izvještajem, a povratna informacija bila je da je ovogodišnje ulje bilo deset puta slabijeg kvaliteta nego prošle godine. I zato sam odlučio da ne nastavim trešenje maslina jer sam shvatio da ne mogu dobiti kvalitet. Tako da nisam imao ulja ove godine, za razliku od prošle kad sam imao tonu maslinog ulja. No, i pored takve situacije neću kupovati ulje, jer imam jednu količinu koju sam ostavio prošle godine i skladištio je, a koja je vrhunskog kvaliteta – zaključuje naš sagovrnik.