Ivanov: Narandžasti alarm uskoro prelazi u crveni, stižu temperature iznad 40 stepeni

 Ivanov: Narandžasti alarm uskoro prelazi u crveni, stižu temperature iznad 40 stepeni

– shutterstock

Sa ljetom stižu i visoke temperature. U Crnoj Gori na snazi je narandžasti meteo alarm, ali narednih dana očekuje se da pređe u crveni.

Stručnjaci upozoravaju da će tokom naredne dvije sedmice biti ekstremne temperature.

Šefica grupe za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene Mirjana Ivanov gostujući u Jutarnjem programu TVCG ističe da se može očekivati u pojedinim djelovima države, prije svega u Podgorici, narednih dana temperatura 40 i više stepeni Celzijusovih, prenosi portal RTCG.

– Možemo da očekujemo čak šest dana, konkretno pričam za Podgoricu, sa temperaturom većom ili jednakom 40 stepeni Celzijusa i negdje oko 60 do 72 dana sa temperaturom većom ili jednakom sa 35 stepeni. Takođe je značajan broj tropskih noći sa temperaturom većom od 25 stepeni -naglasila je Ivanov.

Narandžasti alarm se, kako objašnjava, daje kada su vrlo visoke vrijednosti, a ekstremni znači kada su vrijednosti iznad gornjeg praga.

– Upozoravamo da se ljudi pripreme na ekstremne situacije koje će biti u toku naredne dvije nedjelje. I uglavnom da se pije dosta tečnosti, da se izbjegava alkohol, u najtoplijem dijelu dana, a to je negdje od jedanaest pa do pet sati da se ne izlazi i da se ne izlažu visokim temepraturama, jer su mogući toplotni udari, sunčanica – kaže Ivanov.

DAN

Podijeli vijest

Primorski Portal

https://primorski.me

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *