Ko opstruira predlog da se žrtvama zemljotresa podigne Spomen obilježje?

Navršilo se 46 godina od kada je 1979. katastrofalni zemljotres zadesio crnogorsko primorje, podsjeća Dr sc. Cvetko Pavlović, inače dio tima za obnovu, učesnik i svjedok.
Ova prirodna stihija prouzrokovala je veliki broj ljudskih žrtava i ogromna materijalna razaranja dobara koja su stvarana radom prethodnih generacija.
– Zahvaljujući autoritetu predsjednika SFRJ, Josipa Broza Tita, koji je uputio apel za pomoć, Crna Gora je od cijele Jugoslavije, pa i najvećeg broja država i naroda svijeta, dobila ogromnu, jedinstvenu i neponovljivu pomoć i solidarnost sa žrtvama. Tadašnje rukovodstvo Opštine Bar na organizovan i planski način saniralo je i obnovilo područje opštine, vodeći računa o humanosti, transparentnosti, racionalnoj upotrebi sredstava solidarnosti i ravnomjernom razvoju svih mjesnih zajednica. S obzirom na broj žrtava i obim materijalnih razaranja, tadašnje rukovodstvo je uradilo više i bolje od svih opština na primorju zajedno. Bio sam dio tog tima, učesnik i svjedok – kaže Pavlović i dodaje:
– U cilju njegovanja kulture sjećanja na žrtve te nezapamćene prirodne stihije, i činjenice da smo na njihovom stradanju dobili sredstva solidarnosti i pomoći, dana 29. maja 2023. godine uputio sam javni predlog da se tim stradalnicima podigne Spomen obilježje ispred zgrade Opštine Bar, i predstavi potomcima i rodbini, građanima opštine Bar i domaćoj i međunarodnoj zajednici, na 45-ogodišnjicu, odnosno 15. aprila 2024. godine.
Predložio je, kaže, Organizacioni odbor sastavljen od učesnika obnove i izgradnje, koji su dali nemjerljiv lični i profesionalni doprinos. Takođe je predložio da se raspiše Međunarodni konkurs za rešenje Spomen obilježja u znak zahvalnosti međunarodnoj zajednici.
– Zbog organizovane birokratske opstrukcije i tradicionalne crnogorske pizme ovaj prijedlog nije realizovan i nije na listi prioriteta, uz napomenu da nije bilo svjetske solidarnosti prema žrtvama. Danas bi, kao i tada, kabinet bio iznad „Izborove” jedinice. Saslužitelji i posluga organizovane budvanizacije, betonizacije i soliterizacije, te trajne devastacije i uzurpacije jedinstvenog i najvrednijeg prostora barske kotline kao prirodnog resursa, na načelu „šugava ovca rada bi da je cijelo stado šugavo”, organizovano uništavaju prostor, bez novih količina vode, električne energije, kanalizacione mreže, parking mjesta, uz kolaps saobraćaja, bez novih dječijih vrtića, škola, parkova i narodnog pozorišta.
Prema njegovim riječima, „soliterdžije-preprodavci stanova” i njihovi saslužitelji i posluga učinili su rijeku Željeznicu najcrnjom ekološkom tačkom na području opštine Bar, u koju se od izvora do ušća uliva kanalizacioni sadržaj iz pet mjesnih zajednica, sa više hiljada stanovnika, čineći jednu gradsku plažu neupotrebljivom, i to samo 700 metara od kabineta.
– Duž rijeke Željeznice prema Zupcima nema bulevara na jednoj i drugoj obali, kao ni novih mostova. Nameće se pitanje da li soliterdžije grade stanove za crnogorsku dijasporu, penzionere, socijalne slučajeve i podstanare? Divlja i neplanska soliterizacija trajno je onemogućila izgradnju obilazne saobraćajnice oko grada i izgradnju kraka auto-puta Bar – Podgorica planiranjem tzv. „petlje” Bukli potok, Baukovo, Šantanov most, te uništila barske maslinade, kao jedinstveno zaštićeno područje mediteranskog obilježja. To za direktnu posledicu ima prinudno iseljenje istorijski utemeljenog autohtonog stanovništva naseljevanje stranog, u cilju promjene demografske strukture, ekonomskog sloma i razdržavljenje države Crne Gore – ističe Pavlović.
Čekamo odgovor Opštine
U međuvremenu smo Opštini Bar, nadležnom Sekretarijatu, uputili pitanja, ali još uvijek očekujemo odgovor od njih.