Ko se krije iza Maljevika?
Posao vijeka pretvoren u propast
Opština Bar je još 2007. godine potpisala ugovor sa ruskim investitorom „Sonuba Montenegroˮ DOO iz Podgorice o prenosu prava svojine na Maljeviku u MZ Sutomore, vrijedan preko 50 miliona eura. Međutim ni danas, 16 godina kasnije nije započeta bilo kakva gradnja na ovoj ekskluzivnoj lokaciji.
Maljevik je bio višesatna tema rasprave i na poslednjoj sjednici lokalnog Skuštine Opštine Bar održanoj 25. aprila.
Iz redova opozicije čulo se da je sporazum između „Sonuba Montenegroˮ i Opštine Bar iz 2019. godine samo udaljio rešavanje spora, ali i izvršnu presudu Vrhovnog suda na iznos od preko devet miliona eura u korist Opštine Bar učinio još više neizvjesnom.
Čuo se i apsolutno nevjerovatan podatak da investitor nema ni centa na računu.
S obzirom da su 2007. i 2008. godina bile period najvećeg pranja para u Crnoj Gori, na kraju izgleda ispada da je i Maljevik proizvod tog stanja, pa te „zalutaleˮ eure možda i tu treba potražiti. Sliјed kasnijih događaja ionako ukazuje da je ovdje riječ o ličnim interesima pojedinaca, a ne Sutomora, opštine Bar i države CG. Jer za nevjerovati je da neko može da podržava investiotore koji 16 godina nisu jedan lopatu zarili u zemlju na Maljeviku.
Naime, potpisani sporazum mogao bi prije da znači traženje mogućnosti da novokomponovani biznismeni pokušaju da na svaki način odlože, ili bolje reći spriječe izvršenje presude Vrhovnog suda.
Pojedini odbornici takođe su ukazali i na nelogičnost u odnosu na rešenje Privrednog suda, koji je donio odluku na zahtjev i u korist „Sonuba Montenegroˮo zabrani otuđenja i prodaji zemljišta, iako su dužni Opštini, te da se nesporno radi o krivičnom djelu. Ovo je jedan od predmeta kojim treba da se bavi specijalno tužilaštvo, tvrde naši sagovornici, a tim prije jer ga je donio Blažo Jovanić, bivši predsjednik Privrednog suda koji se trenutno nalazi u Spužu.
U konačnom, poznavaoci prilika oko Maljevika kažu – namjera je da se ugovor raskine, da se „Sunobiˮ vrate pare koje duguje po osnovu odluke Vrhovnog suda, a Opštini vrati zemljište na Maljeviku.
Sekretar Sekretarijata za investicije i imovinu Vido Dabanović podsjeća da je od strane Opštine Bar pokrenut sudski postupak protiv „Sonuba Montenegroˮ kao ugovorene strane, zbog neizvršavanja međusobno ugovorenih obaveza po osnovu Ugovora zaključenih sa Opštinom Bar, a shodno zaključku SO Bar od 2012. godine.
– Nakon sprovedenih postupaka pred Osnovnim sudom u Baru, Višim sudom u Podgorici i Vrhovnim sudom Crne Gore, donesena je presuda da se obavezuje „Sonuba Montenegroˮ da na ime akontacije za naknadu za uređenje građevinskog zemljišta po DUP-u „Maljevik – izmjene i dopuneˮ, iz ugovora o međusobnim pravima i obavezama, po osnovu naknade za uređenje građevinskog zemljišta isplati iznos od 9.345.710,05 eura. I to sa kamatom za svaku pojedinačnu ratu pa sve do isplate, i sve to u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti presude pod prijetnjom izvršenja. Presuda je donešena 28.06.2013. godine u Osnovnom sudu u Baru, potvrđena od strane Višeg suda u Podgorici, čime je postala pravosnažna 17.12.2013. godine, a potvrđena revizijom Vrhovnog suda Rev. br. 318/14 od 22.09.2015 – kaže Dabanović.
Predsjednik opštine, Dušan Raičević podsjeća da je prema državnim organima upućen zajednički dopis kojim se traži od Ministarstva finansija pomoć kako da se zemljište ekspropriše.
– Mi ne sporimo da imamo obezbijeđena namjenska sredstva za eksproprijaciju zemljišta, niti činjenicu da govorimo o zemljištu koje nije obuhvaćeno nijednim planskim dokumentom, koje se nalazi u zoni Morskog dobra i dominantno u vlasništvu opštine i države, ali i da imamo suvlasničkih udjela fizičkih lica u površini od 890 kvadratnih metara. Od 31. marta prošle godine u kontinuitetu se obraćamo državnim organima sa željom da nam pomognu. Ako Vlada ne prepoznaje interes u ovom projektu, onda mislim da je jasno da mi možemo da raspravljamo koliko hoćemo. Jedan stepen dobre volje može ovu problematiku da riješi – optimističan je bio Raičević.
Odbornik Momčilo Leković (Demokrate) smatra da je najlakše bilo za neuspjeh okriviti „treću stranuˮ i na taj način izbjeći dalju odgovornost za neuspjeh i eventualni propast sporazuma.
– I dok Opština Bar tvrdi da ona nije nadležna za donošenje odluke kojom bi se investitoru izašlo u susret i izvršila eksproprijacija privatnih parcela, već da je za to nadležna Vlada Crne Gore, investitor, odnosno njegovi predstavnici tvrde da je dopunska eksproprijacija sastavni dio ispunjenja prethodnih uslova predviđenih Sporazumom. To u konačnom predstavlja uslov koji se mora ispuniti da bi investitor uopšte započeo gradnju – rekao je on.
Prema riječima Radomira Novakovića (Biram Bar), skoro sve aktivnosti na ispunjavanju obaveza iz Sporazuma preduzimala je Opština Bar, tek ponegdje se spominje da je „Sonubaˮ dostavila neki elaborat ili projekat.
– Tako male aktivnosti za cijele četiri godine ne pokazuju ozbiljnu namjeru investitora da nešto konkretno uradi na prostoru Maljevika – ocjenjuje Novaković.
Da li će Opština uspjeti da na nekoj od narednih sjednica lokalnog parlamenta ponovo prolonigra rok za nekoliko godina i na taj način zadovolji lične interese pojedinaca ostaje da se vidi. Ipak, za prolongiranje rješenja DPS treba da ima većinu.
Obaveza izvršenja rešenja Vrhovnog suda je 2. jul, kada bi u kasu Opštine trebalo da legnu tih devet miliona eura.