Komunalno preduzeće godinu zaključilo sa profitom od preko 330 hiljada eura
Pozitivan finansijski bilans i dobit od preko 300 hiljada eura saldo su poslovanja preduzeća Komunalne djelatnosti doo Bar. To su podaci koje je danas saopštio direktor ovog preduzeća Stevo Pejović, na sjednici Skupštine opštine Bar. Većinom glasova odbornici Skupštine opštine Bar usvojili su na današnjem zasjedanju Izvještaj o sprovođenju godišnjeg programa tekućeg održavanja DOO Komunalne djelatnosti Bar. Za usvajanje izvještaja glasalo je 19 odbornika, 2 su bila protiv, a njih 6 uzdržano.
„Prihodi DOO Komunalne djelatnosti Bar u 2023. godini iznositi su 6.654.000,00 eura. Preduzeće je poslovalo pozitivno, a nakon oporezivanja dobit je iznosila preko 330 hiljada eura“, kazao je Pejović.
Da su napori koje radnici DOO Komunalno djelatnosti Bar za svaku pohvalu, ali i da su nerijetko loše navike građana i turista jače, nepodijeljen je stav barskih odbornika. Saglasni su i da ima prostora za dalje napredovanje, naročito u ruralnim sredinama.
Odbornice Valentina Minić (Demokrate) i Milena Božović (Biram Crnu Goru) posebno su apostrofirale probleme koji su vidljivi u Sutomoru.
„Golo brdo i Dom zdravlja crne su ekološke tačke Sutomora. U Domu zdravlja je veća vjerovatnoća da vas ujede zmija nego da dobijete zdravstvenu njegu, trava je do koljena. Naglasila bih i da situacija može biti bolja kod Pošte i vrtića. Nadam se da ovakvih slika u sezoni neće biti“, kazala je Minić i dodala da se od kabastog otpada koji se može zateći pored sutomorskih kontejnera može opremiti stan – „tu su dušeci, kauči, vitrine, televizori…“.
Milena Božović pohvalila je finansijski bilans istakavši uvećanje prihoda od 23 odsto u odnosu na 2022., a sa druge strane rashoda od 16 odsto. Prema njenom mišljenju, pohvalno je i uvećanje prihoda od odvoza otpada od 30 odsto.
„Pohvalila bih uvećanje naplate potraživanja, čini se da se i svijest građana mijenja“, navela jen Božović, koju je interesovalo da li radi Pauk služba, kakvim se pokazao sistem video nadzora, ali i da li funkcioniše call centar ovog preduzeća.
Božović je, kao mještanka Sutomora, takođe istakla problem lokacije oko Pošte.
„Smatram da se i zaobilaznica u Sutomoru pod hitno mora srediti. Spičansko polje je odsječeno, trava je ‘do pasa’, veliki problem sa košenjem. Interesuje me i kako funkcioniše sistem nadzora i sanacije rasvjete, s obzirom da mjesecima čekamo na zamjenu nekoliko svjetiljki u ulici u kojoj ja živim. Takođe, šta se dešava sa zelenilom na sutomorskom šetalištu, čija je to nadležnost – JP Morsko dobro, DOO Komunalne djelatnosti ili zakupaca? Na tom potezu nemamo nijednu palmu, simbol Mediterana. Novi trg u Baru je takođe zapušten, korov, na pločnicima su fleke…“, kazala je Božović.
Odbornik Milan Nešković ocijenio je da je DOO Komunalne djelatnosti Bar najznačajnije gradsko preduzeće i pohvalio „po običaju“ detaljan izvještaj. Nešković je imao niz sugestija.
„Radna jedinica Čistoća je kičma ovog preduzeća sa preko 4 miliona eura prihoda. Pohvalio bih red u centru grada i u Bjelišima – uredno, novi kontejneri, sistem Od vrata do vrata odlično funkioniše. Sanacija lokacije Vidikovac je lijep primjer, ali nažalost građani su već preko puta ponovo napravili neuglednu sliku“, kazao je Nešković i upitao zbog čega je RJ Reciklaža prihodovala samo 11 hiljada eura.
„Što se reciklaže tiče, ne mrdamo sa mjesta“, jasan je Nešković, koji je predložio da se gradska preduzeća, Opština i privrednici motivišu da recikliraju.
Stambeni servis, kako je naglasio, prihodovao je svega 23 hiljade eura.
„Komunalno preduzeće održava samo 14 ulaza, višestruko manje od jedne privatne firme“, ukazao je Nešković i dodao da bi sektor za građansko-zanatske poslove mogao da uredi gradske igrališta, posebno „kod atomskog skloništa“, SOHO-a…, te upitao da li je u planu sanacija ili izgradnja nove glavne autobuske stanice u Baru.
Dr Marko Stojiljković smatra da „niko ne može da očisti grad, koliko građani mogu otpada da ostave za sobom“, i istakao da je nužno mijenjati jako loše životne navike građana. Upitao je i da li funkcioniše nova fontana u centru grada, te sugerisao da se uredi zelena površina kod zelene pijace, uz mogućnost izgradnje igrališta za djecu koja žive u okolini.
Radomir Novaković upitao je da li su plate redovne i zbog čega preduzeće nije na Bijeloj poreskoj listi, ali i za šta su se koristili transferi iz opštine.
Odbornik Momčilo Leković pohvalio je uređenje lokacija u Virpazaru, te naglasio da centar grada jeste uređen, ali da su problem ruralni predjeli. Takođe, Lekovića je interesovalo na kom nivou je saradnja Komunalne policije sa Komunalnim preduzećem.
Za odbornika Darka Jankovića jedan od problema koje je potrebno riješiti je reciklažno ostrvo u centru Bara, u kom se skupljaju glodari.
Janković je upitao i da li funkcioniše sistem video nadzora, ali i da li ima više novih radnika u sektoru administracije ili izvršilaca posla na terenu. Da su loše navike građana jače od napora zaposlenih i dobrog menadžerisanja u ovom preduzeću smatra i odbornik Branimir Lakićević. On je upitao i da li se primjenjuje novi Akt o sistematizaciji.
Izvršni direktor DOO Komunalne djelatnosti Bar Stevo Pejović, odgovarajući na odbornička pitanja, istakao je da u Sutomoru ima mnogo riješenih, ali i problema koji se trenutno rješavanju, po pitanju rasvjete, mobilijara…
„Što se šetališta tiče, uspjevaju samo biljke koje su otporne na morsku vodu. Ne mogu da prihvatim da je u Sutomoru sve crno, jer ulažemo svakodnevno velike napore. Radnici Komunalnog preduzeća su heroji ovog grada. Dok smo mi još u krevetima, oni su već završili dobar dio svog posla. Ne sumnjam da su fotografije koje je pokazala odbornica Minić vjerodostojne, ali ono što radnici srede ujutru, već za nekoliko sati bude zatrpano otpadom. Haube od vozila, wc šolje, veš mašine se odvoze posebnim kamionima, po predviđenom rasporedu, a vi svi znate koliko je barska opština razuđena. Što se tiče javne rasvjete, vodimo računa o preko 12000 sijalica i uvijek su prioritet linijski kvarovi. Sve što dođe do nas službenim putem trudimo se da riješimo u najkraćem roku“, kazao je Pejović.
On je istakao da Crna Gora ne može biti dio EU bez riješenog pitanja reciklaže, tako da očekuje da će veoma brzo ovo pitanje sa više pažnje početi da se rješava i sa državnog nivoa, a potom i sa lokalnog.
Pejović je saglasan da Bar zaslužuje novu autobusku stanicu i kazao da se nada da će ova investicija biti uvrštena i u Budžet Opštine Bar za narednu godinu.
Fontana na trgu, istakao je, nije u nadležnosti ovog preduzeća. Plate su, kako je naglasio, redovne, a razlog zbog kog preduzeće nije na bijeloj poreskoj listi je neznatno kašnjenje sa uplatom PDV-a, od nekoliko dana. Objasnio je i da se svi transferi realizuju na osnovu prethodno potpisanog ugovora i sa jadno naznačenom svrhom, a sve uz nadzor predsjednika Opštine i nadležnog Sekretarijata.
Pauk služba će ove godine, uvjeren je, ostvariti planirane prihode, a i Azil je dao rezultate, što pokazuju i cifre – tridesetak ujeda pasa za godinu dana.
Pejović je na kraju zaključio da su sva ova pitanja procesi koji traju i naglasio da se vide pomaci.
„Na početku mog mandata, u Baru je bilo 137 divljih deponija. Koliko ih ima sada? U dvije godine uspjeli smo da dobijemo 6 projekata od EKO Fonda, svi su nam na ponos. Sistem Od vrata do vrata odlično funkcioniše. Saradnja sa komunalnom policijom je takođe na visokom nivou. Saglasan sam da nam predstoji težak posao na putu reciklaže, ali I velika sredstva. Plate su uvećane. Na početku mog mandata, radniku Čistoće plata je bila 350 eura, a sada je 750 sa bonusima“, kazao je Pejović.