Maslinar Orhan Babović: Očajan rod maslina uslovio povećanje cijena ulja
Ovogodišnji loš rod maslina na području barske opštine usloviće rast cijena ulja zbog pada proizvodnje, a pojedini mlinovi zatvorili su vrata za preradu.
Maslinari koji su lani, kao i godinama ranije, imali po nekoliko tona maslina za preradu, ove godine imaju po stotinjak kilograma, pa se zbilja i ne isplati otvarati pogone mlinova.
Maslinar Orhan Babović kaže da, kada je u pitanju količina ploda, ovo je najgora godina u poslednjih desetak.
– Međutim, kvalitet ploda je dobar. Kad su u pitanju uvozne masline, one su dobro rodile. Ali te sorte, kako kod mene tako i kod drugih maslinara, stare su po pet ili deset godina, i same krošnje su male, tako da to ne može da kompenzuje ono što je žutica podbacila.
Kako je objasnio, autohtona sorta žutica je vrlo nestabilna u ekstremnim uslovima, a puno je faktora koji su ove godine uticali na slab urod.
– Razlog bi mogao biti što je u fazi kad je cvjetanje, oplodnja maslina, u tih 10 do 15 dana bilo kišovito, što ne pogoduje nekoj uspješnoj oplodnji i nanošenju polena. To je jedan od razloga. Zatim, u sušnom periodu su bile ekstremne temperature duže od dva mjeseca, što pogoduje, ali je bilo štetnika. Tako da su i vremenski uslovi doprinijeli svemu tome. Potvrdilo se i da barska žutica ima tu alternativnu rodnost, i da ne može svake godine da rodi.
Kad je u pitanju zaštita, Baković ističe da je i ove godine radio iste stvari kao i ranije.
– Zaštita je obavezna, i uglavnom se svake godine radi isto. Obavezna je prihrana, zatim i navodnjavanje, ali sve to opet ne garantuje da će se u oktobru brati. A svakako treba primjenjivati sve i uraditi sve ono što je do tebe. Trebalo bi da se poklope i vremenski uslovi da bi berba bila sigurna u oktobru – kaže on.
Gledajući loš rod sa pozitivne strane, sigurno je da će se ovogodišnje male količine dobijenog maslinovog ulja brzo i lako prodati ili potrošiti.
– Ovo je faktički treća godina uzastopno da je rod jako loš. U zadnje tri – četiri godine rod je najgori. Ko nije imao mladih zasada novih sorti u problemima je. Ja sam se izvukao jer imam tih mladih sorti, mada su male, tri do pet godina, sa malim količinama. Iako su dosta fino rodile. Još su, međutim, sa malim krošnjama i ne mogu nadoknaditi velike masline, koje bi trebale da daju od 70 do 100 kila kad je rod dobar – kaže on, i ističe da će slab rod uticati na rast cijene ulja.
– Cijene su već porasle. I ja sam ih korigovao, i sad su od 20 do 25 eura za ekstradjevičansko ovogodišnje ulje. To su male količine, samo za neke mušterije koje od mene uzimaju godinama, eto toliko da ih ispoštujem. Jednostavno, sve je poskupilo, moralo je doći i do poskupljenja ulja. Ima ulja koja se kod nas prodaju i po nižim cijenama, ali je pitanje kakav je njihov kvalitet, je li to baš maslinovo ulje ili nešto drugo. Podsjećam da maslinove mušice skoro da nije ni bilo ove godine, za razliku od prošle kada je rod bio malo bolji, ali je bio intenzivan napad mušice i ostalih štetnika.
On se osvrnuo i na rad mlinova, za koje kaže da neki od njih nisu ni otvarani.
– To, ipak, zavisi od nas maslinara, odnosno koje ćemo količine donijeti. Neki od tih vlasnika procijene da za tako male količine nema razloga da pokreću mlin. U pitanju su savremeni mlinovi, ne nekih velikih kapaciteta, ali za naše količine svakako pogodni i dovoljni – kaže on i dodaje:
– Mi imamo sve uslove da proizvodimo kvalitetno ulje. Samo da se ljudi malo više okrenu savremenom maslinarstvu. Još uvijek se, nažalost, radi berba sa zemlje, a dobro se zna da ta maslina ne može biti konkurentna onoj koja se bere sa grane. To je osnovno u maslinarstu da bi se proizvelo kvalitetno ulje.