Maslinar Senad Arabelović: Plasman kvalitetnog ulja ne predstavlja problem
Nakon prošlogodišnjeg daleko boljeg roda masline su ove godine slabo rodile. Žutica, koje na pdručju barske opštine ima najviše. U pojedinim maslinjacima, kako kažu neki maslinari, zbog slabog roda berba se neće ni obavljati.
Poznati barski maslinar, Senad Arabelović, potvrđuje da ova maslinarska godina za većinu maslinara u Crnoj Gori nije bila uspješna, a posebno onima koji dominantno uzgajaju domaću sortu žuticu.
– Svjesni da se uz sprovođenje svih agrotehničkih mjera, alternativna rodnost žutice može izbjeći, najveći dio nas maslinara, među kojima sam i ja, još uvijek nismo spremni da ih do kraja primijenimo. Kao neko ko potiče iz familije u kojoj je maslinarstvo bila najznačajnija grana za opstanak, i u kojoj se do devedesetih godina maslinovo ulje zvalo samo – ulje, jer se samo ono koristilo, a „biljno“ za neke nove prijatelje koji nisu bili navikli na taj ukus maslinovog ulja. Mjere hemijske zaštite nisu bile baš popularne – kaže Arabelović i nastavlja:
– Međutim, moraćemo da se prilagođavamo za rod svake godine i koristimo sve mogućnosti zaštite, kako se to radi u zemljama koje imaju veću proizvodnju maslinovog ulja. Neću ništa novo reći ako kažem da je naša velika šansa u kvalitetu i organskoj proizvodnji maslinovog ulja.
Prema njegovim riječima, godina je mogla biti znatno bolja.
– Na onim stablima koja su imala ploda, kvalitet proizvedenog ulja je bio na visokom nivou. Izvjesno je da plasman kvalitetnog ulja ne predstavlja problem.
Skoro kompletnu proizvedenu količinu ulja tokom ljetnje sezone moja porodica valorizuje kroz turizam. Naravno, strogo vodeći računa da bude u adekvatnoj tamnoj staklenoj ambalaži, sa originalnim čepom i etiketom sa osnovnim podacima o proizvodu i proizvođaču – ističe Arabelović i dodaje:
– Nažalost, još uvijek se na tezgama može vidjeti ulje u plastičnim, providnim bocama, koje dugo stoji izloženo na suncu i pod visokim temperaturama, što je apsolutno nedopustivo. Vinari su napravili veliki iskorak što se tiče ambalaže, tako da bi i maslinari zaista trebali da prate taj trend. Na raznim sajmovima gdje izlažemo ulje organizatori bi morali imati uslov da se mora izlagati ulje u ambalaži kakva je dostojna ovog ljekovitog napitka.
Kako kaže, očekuju podršku ministarstva i opštine, kao i do sada, za nabavku opreme, podizanje novih zasada, revitalizaciju starih maslinjaka, sistema za navodnjavanje…
– Kao neko ko je član panela za senzorsko ocjenjivanje maslinovih ulja, mišljenja sam da bi za podizanje kvaliteta bilo neophodno uvođenje subvencije za svaki litar proizvedenog ekstradjevičanskog maslinovog ulja, čime bi motivisali maslinare da proizvode isključivo ulja vrhunskog kvaliteta.
Arabelović kaže da Crna Gora ne može konkurisati količinama, ali kvalitetom apsolutno može, jer se pokazalo da se i od sorte žutica može proizvesti ekstradjevičansko -takmičarsko ulje, o čemu svjedoče potvrde sa takmičenja iz okruženja, kao i USA.
– Nažalost, na našem primorju nije veliki broj restorana u kojima se redovno služi ekstradjevičansko ulje. U nekim zemljama se posebno naplaćuje, ali se služi u bočicama od 0,05 l. Zašto to ne bi bio slučaj i kod nas – završava Senad Arabelović.