Milutinović: Ubistvo Duška Jovanovića još uvijek nerasvijetljeno, odgovorni na slobodi
Suvlasnik Jumedia Monta i v.d. glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Dan Mladen Milutinović čestitao je Dan novinara Crne Gore. On je na konferenciji pod nazivom „Mediji u Crnoj Gori – dostignuća i izazovi“ podsjetio da je ubistvo Duska Jovanovića još uvijek nerasvijetljeno.
– Odgovorni za taj zločin još su slobodni. Preduzete mjere nisu dovoljno efikasne. Rješenje slučaja bi ulilo povjerenje da država može da razbije spregu protiv organizovanog kriminala – kazao je Milutinović.
On je kazao da se reforme u pravosuđu dešavaju jako sporo.
– Dok god je to tako, ja sam skeptičan, pogotovo za slučaj ubistva Duška Jovanovića, da to ide suviše sporo – kazao je Milutinović.
Milutinović rekao je da je u ovim teškim vremenima za tradiocionalne medije, koji su, kako je rekao, temelj novinarstva, teško opstati.
Na pitanje šta znači da je medij slobodan ili nije, da li određena ideološka preferencija znači da taj medij nije slobodan, da li mediji kad su važni događaji treba da zauzme stav, Milutinović je kazao da je to pitanje svih pitanja.
– Ukoliko se držite etičkih standarda, ukoliko pokušavate da napravite balans, naići ćete na tvrdnju da stojite iza nekog. Imamo ispred sebe i moralnu i kulturlošku i sociološku perspektivu. Taj zamah treba da zahvati cijelo crnogorako društvo da bismo shvatili da li neki medij pristrasan ili ne – kazao je Milutinović.
Šef delegacije EU u Crnoj Gori Johan Satler čestitao je Dan novinara i kazao da bez slobode medije nema slobodnog društva.
– Prvi put, a to je dobra vijest, godišnji izvještaj EK oslikava napredak u toj oblasti. Mislim da je to vrlo zasluženo posebno zbog medijskog zakonodavstva, koje je izrađeno uz značajno učesće medija i civilnog društva. Nadam se istom i po pitanju izborne reforme. Sloboda medija ostaje kamen temeljac izgradnje demokratskog ambijenta u Crnoj Gori. Mora postojati nulta tolerancija u naselju prema novinarima. U novembru smo imali najteži napad na novinarku, ali suštinski ostaje važno obezbjeđivanje sudskog epiloga i to ćemo nastaviti da pratimo – poručio je Satler.
On je učestvujući na panelu „Mediji u Crnoj Gori – dostignuća i izazovi“ kazao da ostaje potreba da se rasvijetli napad na Oliveru Lakić i ubistvo Duška Jovanovića.
Poručio je da ne smije biti nekažnjenih napada na novinare, i da niko ne smije da pomisli da može da napadne novinara, a da ostane bez posljedica.
Posebno je naglasio važnost efikasne borbe protiv dezinformacija.
– Nastavimo na osnovu napretka koji je postignut – poručio je on.
Potpredsjednik Vlade Crne Gore Filip Ivanović poručio je da mu je zadovoljstvo da učestvijem na ovoj značajnoj konferenciji koja se obilježava povodom Dana novinara Crne Gore.
– Novinarstvo u Crnoj Gori ima duboke korjene. Uprkos brojnim izazovima mediji ostaju simbol slobode i demokratije, temelj u savremenom društvu. Vlada ostaje posvećena unapređenju za slobodan odgovoran rad medija – rekao je Ivanović.
Posjetio je na set usvojenih medijskih zakona i zatvaranje poglavlja deset. Prostora za unapređenje i zadovoljenje pravde, kaže, – Samo zajedničkim naporima instituvija možemo unapredjivati medijski prostor kako bi u potpunosti imali uspješan medijski prostor – kazao je Ivanović.
Ministarka kulture i medija Tamara Vujović saopštila je da je 520 novinara širom svijeta zarobljeno usred ratnih sukoba.
– Index bezbjednosti bilježi par sa 3,35 na 3,33. Vaš rad je temelj demokratije. Prijetnje politički pritisci, dezinformacije, samo su neki od izazova sa kojima se suočavate. Pravo građana da znaju, kriterijumi su kojima se temelji vladavina prava u poglavljima 23 i 24. Budimo objektivni i kažimo da je povjerenje u mejnstrim duboko poljuljano. Umiveno prikazivanje istine dovelo nas je do toga. Pojava vještačke inteligencije dodatno komplikuje situaciju, posebno za medijske, manje prisutne činioce – kazala je ministarka.
Zahvalila se medijima povodom profesionalnog izvještavanja tokom tragedije na Cetinju.
– Vaša riječ je pokretač neke akcije i odluke. Srećan Dan novinara – kazala je ona.
Prof. dr Nikolaos Panagitou saopštio je na današnjoj konferenciji da se ne samo u Crnoj Gori, već u cijeloj Evropi, suočavamo sa krizom povjerenja.
– Medijima nedostaje legalitet od javnosti kojim se država poziva na odgovornost. Očigledno je da javnost ne smatra novinare dijelom javnosti. Oni su napadnuti, iskritikovani… EU je usvojila određene zakone, svaka država treba da ih implementira. Trenutno smo u eri koja će trajati, a ukoliko želimo da spriječimo podrivanje svake situacije moramo biti dio odgovornosti. Mislim da su nam neophodne unije, odnosno savezi novinara koji će obezbjeđivati vaša prava – rekao je Panagitou.
Izvor i foto: DAN