Mladi žele promjene i aktivno učešće: ESG Adria Samit nastavljen panelom „Upoznaj sljedeću generaciju“

Drugog dana ESG Adria Samita u Porto Montenegru, tokom panela „Upoznaj sljedeću generaciju“, akcenat je bio na mladima, njihovim očekivanjima i ulozi u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Zaključak je bio jasan: mladi ne žele više samo priče – žele konkretne promjene i uključivanje svoje generacije. Panel je otvorio prostor za iskrene razgovore o tome kako kreirati ambijent u kojem se mladi ne osjećaju nevidljivima i u kojem su partneri u promjenama.
„Vrijeme je da se narativ ‘šta da uradimo za mlade’ zamijeni sa ‘šta zajedno da uradimo’, posebno na putu ka EU“, ocijenjeno je tokom diskusije.
Johann Sattler: Mlade treba uključiti, glas im se mora čuti
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johann Sattler, poručio je da su mladi ljudi širom regiona energični, puni ideja i da im treba dati priliku da se uključe i da se njihov glas čuje.

„U regionu se formira mreža mladih, počev od školskih dana, kroz projekte poput ‘Superškole’, kao i kroz Erasmus+ program. Mladi idu na univerzitete u EU i vraćaju se kao promijenjeni ljudi, sa novim vizijama. Vidimo politička pomjeranja u regionu, što nam daje nadu da ostajemo na evropskom kursu“, istakao je Sattler.
On je dodao da je vizija EU da se proširenje desi u aktuelnom mandatu Evropske komisije, ali da je važno da i one zemlje koje se neće tada pridružiti, vide puni potencijal tog procesa.
Maida Gorčević: EU nikad nije bila bliža
Ministarka evropskih poslova u Vladi Crne Gore, Maida Gorčević, kazala je da se procesi evropskih integracija ubrzano dešavaju i da su mladi uključeni.
„EU nikada nije bila bliža. Ovo nije proces koji se odvija samo u institucijama, već i među ljudima. ERASMUS+ je važan program, a studenti sa kojima sam razgovarala imaju pozitivna iskustva. Moramo uložiti dodatni napor da mladi budu uključeni kroz konkretne projekte, startape i investicije“, naglasila je Gorčević.

Dodala je da se mora stvoriti najbolji mogući ambijent u kojem mladi neće samo slušati obećanja, već živjeti u društvu koje ta obećanja ispunjava.
„Želim da 25-godišnjaci vide da oni mogu da pokrenu promjene“, zaključila je ona.
Braithwaite: Vrijeme je da se djeluje
Osnivačica Sustineri Partners i direktorica Samita Biljana Braithwaite, podsjetila je da živimo u vremenu u kojem “nemamo luksuz da ne razmišljamo svojom glavom”.

-Posebno ako ste mladi, nemate izbora osim da kritički promišljate stvarnost, jer su se svi dosadašnji obrasci promijenili. Poredak kakav smo poznavali više ne postoji. Međunarodna partnerstva koja su nas definisala više nisu pouzdana. Zato mislim da je ovo trenutak za nas kao region – a i za samu Evropsku uniju – da se posvetimo jasnoj viziji i da je zajedno oblikujemo za ovaj dio svijeta – kazala je ona.
Braithwaite je poručila da je vrijeme je da se djeluje.
-Posebno za vas, mlade ljude. Vrijeme je da odlučite kako želite da se uključite – i da to zaista učinite. Postoje platforme za to, a možete ih i sami stvarati. Nemojte potcijeniti koliko možete da postignete. Svijet se mijenja nevjerovatnom brzinom. Ili ćete vi oblikovati ovaj region – ili će ga drugi oblikovati za vas. Ja bih, lično, radije učestvovala u njegovom oblikovanju. I vi imate sve šanse da to uradite. Na kraju, demokratija se gradi korak po korak, glas po glas. Niko nije jači od vas – svakog ponaosob. Svako od nas može dati doprinos – poručila im je Braithwaite.
Ona je kazala kako je za nju održivi rast model koji Evropska unija pokušava da promoviše, društvo u kojem svako ima priliku da vodi dostojanstven život, zadovolji osnovne potrebe, živi u sistemu vladavine prava i u meritokratiji. Istovremeno, to je društvo koje je konkurentno i ambiciozno, ali ne ostavlja čitave zajednice i regije iza sebe..
Amer Kapetanović: Mladi vjeruju u EU, ali traže dokaze
Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju, Amer Kapetanović, istakao je da su mladi širom Zapadnog Balkana puni entuzijazma, ali i da žele konkretne rezultate i dokaze da su na pravom putu.
„Mladi vjeruju u EU i regionalnu saradnju, ali žele dokaze. Novi plan rasta predstavlja ambicioznu strategiju sa šest milijardi eura za reforme. Kopiramo glavne pokretače EU tržišta i uz podršku mladih možemo pomjerati planine. To je ogromna snaga“, kazao je.

Kapetanović je naglasio da su kvalitetno obrazovanje i ulaganje u mlade ključni, jer se trenutno gubi mnogo talenata u regionu.
Odgovarajući na pitanje šta bi danas uradio da ima 25 godina, kazao je kako bi otvoreno pitao Vladu šta namjerava uraditi za mlade,
„Imamo odlične strategije, ali na papiru. Mladi gube strpljenje – žele promjene. Vrijeme je da se napusti narativ ‘šta da uradimo za mlade’, i da se pređe na ‘šta možemo zajedno’“, poručio je on.
Panel je moderirao Ognjen Marković, vođa projekta za mlade u okviru Savjeta za regionalnu saradnju (Western Balkan Youth Lab 2), koji je naglasio važnost vidljivosti mladih u procesu donošenja odluka.