Mobing nad službenicom u barskoj komunalnoj policiji
Ni nakon dva mjeseca od pokretanja postupka za zaštitu od mobinga službenice Komunalne policije Slađane Mitrović u Baru, poslodavac nije preduzeo mjere propisane zakonom. Naime, navedeni zakon predviđa da je rok hitan i da je poslodavac u obavezi da imenuje posrednika koji bi u roku od tri dana trebao da započne predviđeni postupak.
Da bi čuli i drugu stranu, obratili smo se Opštini Bar, ali odgovore nismo dobili.
Prema riječima Senke Rastoder, stručnog saradnika za industrijsku demokratiju, Opštini Bar je dugo trebalo da imenuju posrednika, što je bila obaveza nakon stupanja zakona na snagu. Ona navoodi da se ova službenica obratila upravo sindikatu.
– Ističem da svako pojedinačno rešenje mora da sadrži odredbu da je na radnom mjestu zabranjeno svako nasilje, što mobing u svojoj suštini i predstavlja. Mobing je pojava opasna i zbog zdravstvenih problema koje data situacija izazove. Nakon više godina trpljenja, službenica je predala zahtjev za pokretanje postupka, i tek u trenutku kada je prihvatila da događaji na poslu direktno uzrokuju njeno lošije zdravstveno stanje. Prošla je bolovanje i cijeli spektar aktivnosti kao i svaka osoba koja je doživjela mobing. U ovom konkretnom slučaju, njen pretpostavljeni, kao i njegova grupa za podršku, preduzimali su sve ono što čini nasilje na radnom mjestu.
Jedino ova službenica je morala stalno da se upisuje i ispisuje, zatim da piše brojne izvještaje za sve što je uradila ili nije. Njen rad je ocjenjivalo lice koje po zakonu to nije smjelo, odnosno, za to nije ovlašćeno nijedno lice osim pretpostavljenog – kaže ona i ističe:
– Takođe, u poslednje vrijeme je bila vrijeđana i na nacionalnoj osnovi, uz tvrdnju da sve ove „koje su došle sa Kosova i BiH treba vratitiˮ.
Rastoder dodaje da ni službenica nije dobila ni računar, već je za rad i obavljanje svojih zadataka donijela svoj lični iz kuće.
– Orkestirani napadi su se često pretvarali u tračarenje, ogovaranje i vrijeđanje, a sve sa namjerom da ona napusti radno mjesto. S obzirom na činjenicu da su odavno probijeni svi rokovi propisani zakonom, stekli su se uslovi da reaguje i Inspekcija rada. Zanimljivo je da je poslodavac izabrao dva posrednika iako zakon predviđa jednog. Lično sam imala kontakt sa jednim od njih, koji mi je tvrdio da mu predmet još nije uručen. Drugi posrednik je iz Komunalne policije i inspekcije za koju se opravdano može sumnjati u mogućnost objektivnosti – kaže Rastoder.
Krajem drugog mjeseca ove godine službenica se, nakon što je zaključila bolovanje, vratila na posao.
– Pretpostavljeni joj je uručio rješenje komunalnog policajca i tražio da se preseli u kancelariju u kojoj je ranije radila, što je ona i učinila. U međuvremenu je obavljala poslove operatera u kol centru. Da odsustvo poštovanja i primjene zakona i u njenom slučaju, kao i u bilo kom drugom, uglavnom rađa posledice uvjerila se već sledećeg jutra, kada je našla stvari razbacane po stolu i bačene na pod. Obavijestila je pretpostavljenog, međutim, dva dana nakon toga prestala su radna zaduženja, što znači da se mobing nastavlja i ovaj fenomen se zove „fenomen praznog stolaˮ – kaže Rastoder i nastavlja:
– Pitanje koje mi se neminovno nameće jeste zašto poslodavac ne poštuje zakon, odnosno ko je i zašto sakrio predmet koji skoro dva mjeseca nije dostavljen posredniku. Pitam se da li je to signal da se nasilje prema ovoj službenici nastavlja kako bi se sakrila suština problema. Opšte je poznato da su žrtve nasilja izuzetno sposobni, stručni i kreativni ljudi, oni koji uočavaju probleme i glasno ukazuju na njih, itd… Smatram da se u slučaju mobinga, tj. zlostavljanja na radnom mjestu, ne treba i ne smije ćutati, jer je u pitanju teška društvena devijacija, koja izaziva teške posledice po zdravlje i integritet zaposlenih- zaključuje Rastoder.