Mustafa Čantić iz Veljeg sela majstor za šišanje ovaca

Brzina šišanja jedne ovce zavisi od kvaliteta alatke kojom to radite, ali i od same vune. Ukoliko su grla u zidanom objektu kvalitet vune je lošiji i teže je ošišati, a ako je u pitanju drvena štala, gdje struji vazduh, uz dobru hranu vuna je kvalitetnija, objašnjava Čantić.
U porodici Mustafe Čantića iz Veljeg sela, u Mjesnoj zajednici Mrkojevići, ovčarstvo predstavlja ljubav, ali i ogroman rad koji se prenosi sa generacije na generaciju. Uz pomoć brata, Mustafa je u tom poslu već 30 godina angažovan 24 sata svakog dana.
Kad je nabavio prva grla i odlučio da ih sa bratom odgaja na porodičnom imanju, počeo je da uči i kako da ih ošiša. Kako je počeo, tako i danas još uvijek koristi isti način – šiša sa makazama proizvedenim 1964. godine.
– Ovim poslom sam počeo da se bavim zbog svog stada. Za šišanje ovaca teško se neko opredjeljuje, jer da bi se bavili ovim poslom morate da budete uporni. Pojedini kupuju mašinice da bi šišali sopstvena stada, ali vrlo brzo odustaju. Kada sam prve ovce šišao to je išlo sporo, i za jedno grlo mi je bilo potrebno više vremena, a sada sve završim mnogo brže. Naravno da taj posao naplaćujem i da mi to donosi određenu zaradu. Znam i do 250 ovaca da ošišam. Mogao bih i više, recimo čak i po 50 dnevno, ali me zabole leđa pa moram da prekinem – priča Mustafa.
On objašnjava da postoji više tehnika šišanja.
– Naravno da brzina šišanja jedne ovce zavisi od kvaliteta alatke kojom to radite, ali i od same vune, što je povezano sa uslovima u kojima je ovca boravila. Ukoliko su grla smještena u zidanom objektu, tada je kvalitet vune lošiji i mnogo je teže ošišati ovce, međutim, ukoliko je u pitanju drveni objekat, gdje ima strujanja vazduha, uz dobru ishranu je i vuna kvalitetnija. Pored toga, brzina šišanja zavisi i od doba godine u kome se ovce šišaju – završava Čantić.