Na kafi sa Emirom Alkovićem, načelnikom Izviđačkog odreda „24. novembar”

Emir Alković
Emir Alković je već deset godina član Izviđačkog odreda (IO) „24. novembar” iz Bara. Trenutno je Načelnik odreda, kao i Načelnik za mlađe izviđače u Savezu izviđača Crne Gore.
Alković ističe da ga je izviđaštvo oblikovalo kao osobu, jer je kroz sve te godine naučio šta znače odgovornost, zajedništvo, rad u timu i služenje zajednici.

– Sada imam priliku da to prenesem mlađima, što mi je velika čast i motivacija. Kroz moje bogato iskustvo kao člana, a isto tako i kao vodnika, posjetio sam sve države u okruženju, a takođe sam učestvovao i na Svjetskoj izviđačkoj smotri u Južnoj Koreji 2023. godine. Kroz ta putovanja upoznao sam mnogo prijatelja iz različitih zemalja sa kojima sam i dalje u kontaktu, posjećujemo se s vremena na vrijeme. Oni dolaze kod mene, kao i ja kod njih.
Nedavno je bilo pola vijeka postojanja odreda?
– Proslava 50 godina postojanja našeg odreda još uvijek nije organizovana, ali je uveliko u pripremi. Planiramo veliku svečanost, koja će obuhvatiti izložbu fotografija i uspomena, izradu monografije o radu odreda, organizovanje više izviđačkih akcija i okupljanje bivših i sadašnjih članova. Želimo da obilježimo ovaj jubilej onako kako dolikuje, jer iza nas je pola vijeka vrijednog rada i posvećenosti. Zajedno sa Starješinom odreda, Miodragom Tanjom Masoničićem, koji nas sve vodi i usmjerava, radimo na pripremi ovih aktivnosti kako bismo dostojno obilježili jubilej.

On ističe da izviđačka liga okuplja izviđače iz cijele Crne Gore kroz razna takmičenja i druženja. Liga je odlična prilika za razvijanje izviđačkih i životnih vještina.
– Pored toga, kao Načelnik za mlađe izviđače trudim se da svaka aktivnost bude edukativna, dinamična i dostupna što većem broju djece i omladine. Zadnje kolo bilo je održano nedavno na Cetinju, gdje su naši članovi ostvarili zapažene rezultate. Ove godine nas očekuje još jedno kolo u Plavu i biće odrzano u junu.
Boranka u Crnoj Gori?

– Akcija i velika kampanja pošumljavanja, koja je kod nas zaživjela u saradnji sa Savezom izviđača Crne Gore. U Crnoj Gori smo već imali uspješne akcije u Nikšiću i na Cetinju, gdje je posađeno preko 30.000 stabala. U Baru još nije bilo sadnje, ali planira se krajem godine. To su snažne i simbolične akcije, jer vraćamo prirodi ono što je izgubljeno. To je najveći regionalni projekat pošumljavanja, koji je Savez izviđača Crne Gore prenio iz Hrvatske. Kampanja je prepoznata širom regiona kao primjer dobre prakse u borbi protiv posledica klimatskih promjena.
Zadnje aktivnosti i što se planira?

– U prethodnom periodu naš odred je učestvovao na brojnim međunarodnim i domaćim izviđačkim akcijama. Nedavno sam, kao predstavnik odreda, učestvovao na međunarodnim obukama i akcijama koje su održane u blizini Rijeke u Hrvatskoj i u blizini Ohrida u Sjevernoj Makedoniji. Te aktivnosti su bile izuzetna prilika za razmjenu iskustava, umrežavanje i učenje novih metoda rada s mladima.
Takođe, važno je istaći da mi kao odred redovno učestvujemo na svim aktivnostima koje organizuje Savez izviđača Crne Gore i u potpunosti ih podržavamo. U narednom periodu planiramo nastavak saradnje sa izviđačima iz regiona, kao i realizaciju novih edukativnih programa za naše članove.
Da li se zna broj mladih u odredu IO „24. novembar”?
– Trenutno imamo između 40 i 50 aktivnih članova, uz dodatnih 20 članova koji su manje aktivni. To nas čini jednim od značajnijih odreda u Crnoj Gori. Posebno nas raduje što su mnogi naši članovi veoma mladi, što znači da odred ima budućnost.
Kako se postaje izviđač?

– Vrlo jednostavno! Naše prostorije se nalaze u ulici Branka Ćalovića u Baru, a sastanke održavamo svake subote u 11:00 časova. Svi su dobrodošli, bilo da žele da nauče više o prirodi, steknu nove prijatelje, ili jednostavno isprobaju nešto drugačije. Ako poznajete nekoga ko je izviđač, siguran sam da će sve zainteresovane uputiti i pomoći im da postanu članovi odreda.
Od koga imate najveću pomoć?
– Nas odred se prijavljuje na sve konkurse Opštine nevladinim organizacijama, za šta uglavnom dobijamo sredstva koja koristimo za realizaciju datih projekata, a da imamo više finansijskih sredstava mogli bi realizovati i ozbiljnije projekte. Ja lično sam se prijavio na konkurs Opštine i odabran sam da, kao jedan od predstavnika Opštine Bar, budem učesnik na omladinskom kampu u Njemačkoj ovog ljeta. Takođe, u cilju promocije zdravih stilova života i boljeg upoznavanja crnogorske obale, moj otac i ja smo za četiri dana kajakom preveslali cijelu crnogorsku obalu, što je za mene bila takođe jedna veoma posebna avantura.

U kavom ti je sjećanju ostalo tvoje i očevo putovanje biciklom od Bara do Barija?
– To putovanje biciklom od Bara do Barija, preko Albanije, i nazad preko Hrvatske do Bara, bilo je jedno od najposebnijih iskustava u mom životu. Moj otac Ćazim i ja prešli smo preko 500 kilometara kako bismo skrenuli pažnju na ukidanje nekadašnje brodske linije Bar – Bari -Bar. To nije bio samo fizički izazov, već i emotivno putovanje kroz vrijeme – jer je moj đed bio putnik na toj liniji. Povezali smo tri generacije kroz simboličnu akciju za naš grad. Prošle godine smo ponovili našu avanturu, vozeći bicikla od Barija do Ankone, kada smo se ,, prvim viaggiom” vratili u Bar.
Maslinarstvo tvoje porodice i tvoje angažovanje na imanju?

– Moja porodica ima tradiciju dugu preko 300 godina u proizvodnji vrhunskog maslinovog ulja u Baru. I danas njegujemo maslinjake i trudimo se da održimo kvalitet i nasleđe koje su nam ostavili naši preci. Aktivno učestvujem u svim poslovima – od obrade zemljišta do prerade maslina. To je za mene više od posla – to je porodična vrijednost i ponos.