Na kafi sa Ilijom Klisićem, predsjednikom vinara i vinogradara „Crmnički vranacˮ
Na 26. Festivalu vina i ukljeve koji je nedavno održan u Virpazaru, Klisić je osvojio četiri medalje, dvije srebrne u kategoriji crvenih vina i isto toliko bronzanih u kategoriji bijelih i roze vina.
Prema njegovim riječima, tradicionalni Festival vina i ukljeve promoviše ne samo Crmnicu, već i barsku opštinu i cijelu Crnu Goru u smislu turizma i vinarstva.
Klisić smatra dobrom odluku da se festival ubuduće održava u martu, prvenstveno iz razloga što se već tada očekuje početak turističke sezone, pa će i posjećenost biti veća, a i brojni turisti će imati priliku da osjete čari manifestacije.
– Vrijeme nas nije poslužilo, ali i pored kiše, posebno drugog dana, možemo biti zadovoljni posjetom. Čujem da je ovdje teže osvojiti priznanje nego na nekom međunarodnom festivalu, što je i tačno, i to sa zadovoljstvom mogu da potvrdim. Na ovom području najviše ima tih jakih robusnih vina, i kad se na ovom festivalu osvoji medalja, recimo srebrna, na svim drugim međunarodnim sajmovima ona će, siguran sam, biti zlatna. Našem vrancu ne može da parira nijedno drugo vino – kaže Klisić, ističući da je od samog početka prisutan na festivalu.
– Svake godine sam prisutan i sa zadovoljstvom dolazim i donosim svoje proizvode. Od grožđa pravim vino u svom podrumu, a od vrsta na prvom mjestu je naša autohtona sorta Vranac. Zatim Kratošija, Cabernet, Souvignon, Muskat crveni, Širaz i Merlot… U mojoj vinariji su zastupljene i druge sorte, kako bih upotpunio potražnju – objašnjava on.
– Ali kako vrijeme prolazi, tako i Vranac gubi svoj autoritet. Ne mogu da shvatim zašto kao član Udruženja vinara i vinogradara crmnički Vranac. Iskreno, nisam zadovoljan što se ne bavimo samo našim autohtonim sortama, već moramo da uključimo i druge kako bi mogli da se nađemo na tržištu i prodamo nešto. Ovo je prešlo svaku mjeru, da se naše domaće ne cijeni i ne poštuje. Da promovišemo nešto što nije naše, umjesto da promovišemo ono što nama pripada, dakle crmnički vranac, iz Crmnice. Mi moramo da se, nažalost, prilagođavamo našim konzumentima, i u 80 odsto slučajeva opredijelimo se da pravimo bijela i roze vina da bi na tržištu bili konkurentni svima drugima. Ostaje nam da živimo u nadi da će se to popraviti – poručuje Klisić.
On dodaje da je na sajmu bilo nešto oko 20 izlagača, te da je od toga osvojeno oko šest zlatnih medalja, 13 srebrnih i nešto bronzanih.
– To ukazuje da su i ove godina, iako je bila lošija berba od ranijih, domaćini probrali iz svojih vinograda ono pravo groždje i uspjeli da naprave dobra vina. No, nije sve u nagradama, već u našem druženju, koje bi mi kao vinari trebali da njegujemo. Treba da se veselimo i uživamo, da ne prenaglimo ni u čemu, već da svi budemo zadovoljni kad se sastanemo – poručuje Klisić.