Na kafi sa Jovanom Jovovićem, turističkim vodičem
Turizam se zahuktava i vidno je povećan broj turista, te u ovakvoj situaciji sve više dolazi do izražaja uloga turističkih vodiča i njihovih komunikacionih vještina u kreiranju prijatne atmosfere za posjetioce.
Prema riječima Jovana Jovovića, da bi se dobila kvalifikacija vodiča potrebno je pohađati kurs koji traje šest mjeseci, ili, ko je samouvjeren u svoje znanje može izaći direktno na ispit, koji se sastoji od dva pismena i jednog usmenog dijela, kao i posjedovanja uvjerenja o poznavanju nekog stranog jezika na nivou minimum B2.
– Turistički vodič je osoba koja predvodi organizovane grupe turista po turističkim destinacijama, kulturno-istorijskim znamenitostima, gradovima, itd. Kako turizam napreduje, tako i vodiči pokušavaju da daju doprinos njegovom razvoju.
Turistički vodič predstavlja idealan most u povezivanju ljudi, životnih stilova i kultura korišćenjem svog znanja, iskustva i komunikacionih vještina. Pored drugih selektivnih vidova turizma, izletnički turizam takođe dolazi do izražaja u destinaciji. Upoznavanje sa destinacijom kroz različite sadržaje pruža gostima mogućnost da na jedan zanimljiv, aktivan i edukativan način saznaju šta čini destinaciju posebnom. Kakav će prvi utisak destinacija ostvariti zavisi od naših komunikacionih vještina – kaže on i dodaje:
– Svaki od vodiča ima neki svoj koncept i matricu po kojoj radi, ali složićemo se da bez dobre pripreme i osmišljenog sadržaja nema ni dobre ture. Svakako da je i poziv turističkog vodiča zamišljen tako da bude spona između posjetilaca i države koja se posjećuje. Prije svega, da se prebrodi jezička barijera, a zatim i da se na što bolji način približi stil života, istorija, itd.
Kako kaže, ne bi da zvuči nadmeno, ali vodič je zaista osoba koja turu može da obilježi kako u dobrom, tako i u lošem pravcu.
– Raznovrsnost turističke ponude na malom geografskom području čini mnoge djelove u Crnoj Gori interesantnim za turiste. U turizmu, koji je po svojoj prirodi povezan sa susretanjem velikog broja ljudi, u mnogim situacijama možemo da primijetimo da bez dobro osmišljene komunikacije ne možemo da očekujemo dugoročan uspjeh. A svakako da vodič predstavlja produženu ruku agencija na terenu. Nepisano pravilo među vodičima je da nema, uslovno rečeno, loših grupa, sve je u rukama vodiča, koliko će da ih animira.Naime, turistički vodič prenosi duh mjesta koje se posjećuje, te samim tim oplemenjuje iskustvo i doživljaj mjesta posjete.
Prema njegovim riječima, vrlo je važno posjetiocima predstaviti interesantno, kreativno i pažljivo mogućnosti koje im destinacija pruža, bilo da je riječ o atrakcijama, turističkim rutama, radnom vremenu institucija kulture, transportu ili logističkim pitanjima, kako se posjetioci tokom boravka u destinaciji ne bi osjećali nelagodno ili prepušteni sami sebi.
Turistički vodiči, ističe on, povezuju turiste sa doživljajima. Oni mogu značajno da utiču na jačanje pozitivnog imidža destinacije, promociju destinacije i buduće preporuke destinacije od strane posjetilaca.
– Smatram da je to veoma bitno, jer neku istorijsku informaciju turista, ako ga baš zanima, može i sam da potraži, dok je sa ljudskim odnosima drugačije. Samim tim, ako nema srdačnosti i dobre konekcije na relaciji vodič-gost, često se takve ture završe neslavno. Sve više turista koji posjećuju Crnu Goru traže informativne i interesantne priče koje im može ponuditi turistički vodič. Smatram da iza većine uspješnih karijera prvenstveno stoji ljubav prema profesiji kojom se čovjek bavi. Tako je i sa ovim poslom.
Gostoprimstvo i briga za gosta čine srž vodičke aktivnosti.
– Često imam kontakt sa tur liderima koji, osim u Crnoj Gori, imaju i šira iskustva. Neki najmanji zajednički sadržilac svake dobre destinacije, bar prema njihovim riječima, jesu priroda, hrana i gostoprimstvo. Tako da su hrana i zabava definitivno na vrhu prioriteta turista.