Na kafi sa Lalom Bokovac: „Jadranˮ izašao u novom ruhu i sjaju iz Kalafatske radionice

Nenad i Lala Bokovac
Kalafatska radionica „Bokovac” početkom maja završila je rekonstrukciju Školskog broda „Jadran” i plovilo se već nalazi u svojoj matičnoj luci u Tivtu. Miroslavka Lala Bokovac, direktorica firme, ističe da je brod otplovio iz Bara u novom ruhu i sjaju.
– Svi radovi izvedeni na „Jadranuˮ bili su za nas čast, a uložili smo i zaista veliki trud. Rekonstrukcija jarbola, odnosno drvenih snasti, i kompletna izrada bila je veoma odgovoran i zahtjevan posao, koji iziskuje ogroman trud. Uloženo je preko 25 kubika drvene građe – suve smreke, koja je proizvedena po najvišim evropskim standardima, 300 kg ljepila i preko 200 litara laka i drugog zaštitnog materijala. Sve je to zaista rađeno uz veliku ljubav i volju – kaže Lala, i dodaje da je rekonstrukcija broda, uz sve pripremne radove, trajala oko dvije godine, a obuhvatila je i izradu 22 nova drvena elementa – djelove Jadrana koji nose jedra, pokrenuta snagom vjetra.

– Bilo nam je žao što je otišao iz Bara, ali „Jadranˮ pripada svima nama, i moram istaći da se odlično uklapa u ambijent Pina i Tivta. Cijeli posao urađen je u radionici „Bokovac”, osim problema sa radnom snagom nekih drugih nismo imali. Nažalost što nema zainteresovanih ljudi da rade na radionici, već smo morali da angažujemo radnu snagu sa strane.
U radionici je vođeno računa da sve bude odrađeno na visok i kvalitetan način, kako bi brod imao što duži vijek.
– Uz garanciju za radove, napravili smo uputstva za održavanje broda, jer drvo je „živaˮ materija i zahtijeva poseban tretman. Montaži drvenih elemenata pomagali su članovi posade broda, na čelu sa komandantom, kapetanom korvete Ivanom Lakovićem. Radova ima puno. Brod kao „Jadranˮ iziskuje stalne radove, kao i stalnu kontrolu, jer je drveni – a drvo traži njegu. „Jadranˮ koji bi se sredio pod našim vođstvom bio bi među najljepšim svjetskim jedrenjacima i reprezent Crne Gore. Najlakše i najbolje bi bilo da naša firma „Wooden boats Bokovacˮ bude partner kao ugovor o partnerstvu i tako izbjegnemo komplikovanu papirologiju koja dugo traje – mišljenja je ona.

Prema njenim riječima, bilo bi veoma dobro da ovakvi i slični poslovi mogu da se rade u Crnoj Gori, da se brod ne šalje na rekonstrukciju u druge zemlje.
– Mi dosta posla, možemo da odradimo u radionici, iako je mala. Materijal smo, takođe kupili u Crnoj Gori, u poznatoj firmi u Nikšiću, koja je preuzela fabriku „Javorak”. Ljepilo i drugi neophodan materijal u preduzeću „UNA”, što znači da nismo imali problema kod nabavke neophodnih sirovina. Dakle, novac je ostao kod nas, porezi su plaćeni državi Crnoj Gori, što je takođe, značajan benefit – priča naša sagovornica.
Ona podsjeća da je njen suprug Nenad još 2016. godine izgradio drvene barke za šeika u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, na kojima piše, i koje nose ime „Baranka”, iz poštovanja prema gradu u kojem su nastale, a isto tako je logo Kalafatske radionice „Bokovac” utisnut na jarbole Školskog broda „Jadran”.
Bokovci, kako kaže Lala, očekuju i nove poslove.

– Nastavićemo da radimo na novim projektima, apliciramo za finansijska sredstva, prvenstveno na konkurs Ministarstva kulture. Moja ideja je oživljavanje sjećanja na nekadašnje ulcinjske gusare. Bila bi to lijepa jadranska priča, jer bi u fokusu bili brodovi, more, avanture, a akcenat je na mladima. Naša su nastojanja da podstaknemo djecu da čuvaju, vole i poštuju svoju tradiciju, da shvate da ona nije teret, već da je s ponosom i zadovoljstvom nosimo u sebi i stalno oživljavamo. Na našu ogromnu radost, naša radionica i naši proizvodi postali su brend, barski i crnogorski, a prihvaćena je i inicijativa da bude zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro. U to je uložen ogroman trud, i država tu treba da bude podrška, isto kao i u slučaju broda „Jadranˮ, koji ne bi trebalo da bude briga samo Ministarstva odbrane, već cijele Vlade, Ministarstva finansija i uopšte cijele naše države – smatra Lala i naglašava da je veliko zadovoljstvo kad u svijet ode trag iz Bara i Crne Gore.

Kalafatska radionica „Bokovacˮ dobila je pozivnicu povodom ovogodišnjeg festivala „Dani u Valiˮ- Stari Grad, koji će biti održan u terminu od 19. do 22. septembra 2024. Posebni uvaženi gost i partner ovogodišnjeg festivala biće Kraljevina Nizozemska, koja će festivalski posjetiocima predstaviti svoju bogatu pomorsku baštinu i tradiciju.
– Od vašeg učešća na festivalu 2019. godine rad vaše kalafatske radionice na području očuvanja crnogorske maritivne baštine i tradicije privlači našu pozornost, te vas ovim putem pozivamo da ponovo budete naši gosti, sudjelujete na ovogodišnjem festivalu, predstavite svoje brodove u moru, kao i druge oblike crnogorske pomorske tradicije i turizma – stoji između ostalog u pozivnici.