Na kafi sa mr Ivanom Pekićem, predsjednikom Internacionalne policijske organizacije Crne Gore
NVO „IPO Crna Goraˮ je osnovana kao nevladina organizacija čiji je opšti cilj razvoj svijesti građana o bezbjednosti u društvu kroz razne edukativne radionice, aktivnosti i djelovanja u skladu sa zakonom Crne Gore.
– Svojim programima, akcijama i drugim djelatnostima, ova NVO građanima Crne Gore pruža mogućnost i podršku da učestvuju u poboljšanju kvaliteta života svoje zajednice, participativno, solidarno i odgovorno gradeći socijalno pravedno, ekonomski prilagodljivo i vitalno i humano zdravo društvo, koje uvažava, njeguje i baštini kulturnu raznolikost – kaže Pekić, ističući da su djelatnosti udruženja afirmativne i pozitivne aktivnosti, kojima se podiže ugled i povjerenje građana u policiju, tj. Upravu policije.
– Takođe, NVO organizuje samostalno, ili sa drugim organizacijama, stručne skupove, savjetovanja, seminare i druge oblike edukacije u svrhu bezbjednosti. Organizuje volonterske akcije u vezi bezbjednosti, radi na domaćim i međunarodnim projektima u vezi bezbjednosti, sarađuje sa univerzitetima, školama, stručnim udruženjima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu koje se bave pitanjem bezbjednosti. Zatim, prikuplja i obrađuje naučnu i stručnu literaturu i sva druga potrebna saznanja iz prakse u oblasti bezbjednosti i objavljuje knjige i druge publikacije o pitanjima koja se odnose na bezbjednost u skladu sa zakonom.
Prema riječima Pekića, ciljevi udruženja su jačanje svijesti zajednice o bezbijednosti u društvu.
– Udruženje sprovodi aktivnosti u skladu sa zakonom Crne Gore i drugim međunarodnim aktima koje je Crne Gore ratifikovala i prihvatila. Takođe, uska saradnja i dopunjavanje teorije i prakse u sektorima bezbjednosti, strukovnog i praktičnog, te akademske zajednice kao nosioca poslova bezbjednosti. Saradnju sa Ministarstvom Unutrašnjih Poslova Crne Gore, sindikatima i udruženjima u bezbjednosnom sektoru u smislu zajedničkog djelovanja i razmjene informacija i potreba bezbjednosnog sektora, a u cilju obavljanja kvalitetnije bezbjednosti države i društva, kao i radnog statusa zaposlenih u sektoru bezbjednosti.
Sistem bezbjednosti Crne Gore je, kako kaže, pokazao svu svoju nemoć kroz aferu „Tunel”.
– U srcu Podgorice, nadomak Vlade Crne Gore i zgrade Predsjednika države, prokopan je tunel do samog Višeg suda u Podgorici, koji je vodio do depoa te pravosudne institucije. Uprava policije i Agencija za nacionalnu bezbjednost ni danas, nakon pola godine od ove afere, ne priznaju svoje propuste. Zakazala je kontraobavještajna zaštita Agencije za nacionalnu bezbjednost, koja ima ovu primarnu ulogu. Nepostojanje sudske straže, nakon nekoliko tragedija koje su se desile u centru Podgorice u pravosudnim institucijama, su dokaz kako je sve ostalo samo mrtvo slovo na papiru. Nakon zatvaranja tunela betoniranjem i kopači su se našli na slobodi, jer je Vrhovni sud odbio da produži pritvor za četiri osobe osumnjičene da su povezane sa kopanjem tunela do Višeg suda u Podgorici. Nakon što je Viši sud dostavio Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Podgorici pola godine kasnije spisak predmeta koji su nestali iz njihovog depoa, utvrđeno je da nedostaje ukupno 13 pištolja, tri pištolja-revolvera i tri puške, od čega je iz pravosnažno okončanih predmeta šest pištolja, tri pištolja revolvera i dvije puške, nekoliko telefona i manje značajne količine narkotika. Afera „Tunelˮ je pokazala da sistemom bezbjednosti Crne Gore moraju da upravljaju samo ostvareni profesionalci sa dugogodišnjim stažom i da je nužna depolitizacija tih institucija, kroz uvođenje sistema vetinga i lustracije, kako bi sistem bezbjednosti države bio doveden do ozdravljenja.
Pekić smatra da je Vlada Crne Gore imenovanjem za VD direktora Uprave policije Crne Gore Aleksandra Radovića donijela apsolutno nezakonitu odluku.
– Nakon smjene sada već bivšeg direktora Uprave policije Zorana Brđanina, Vlada Crne Gore je donijela odluku da raspiše konkurs za vršioca dužnosti, koji je suprotan odredbama Zakona o Ministarstvu unutrašnjih poslova, gdje se jasno kaže da ministar unutrašnjih poslova može odmah odrediti jednog od aktuelnih rukovodioca organizacionih jedinica Uprave policije za vršioca dužnosti, a da potom raspiše oglas za izbor novog direktora. Odluka o postavljenju VD direktora policije Aleksandra Radovića od strane predsjednika Vlade Milojka Spajića je u formalno procesnom smislu nezakonita, jer je donijeta uz grubo kršenje člana 16 Zakona o unutrašnjim poslovima. Kako je jedino ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović imao zakonsko ovlašćenje da predloži kandidata za v.d. direktora Uprave policije, prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, i ukoliko takav kandidat ne dobije podršku Vlade, onda je svakako bio dužan da predloži drugog kandidata, odnosno da se procedura ponovi, dok premijer Milojko Spajić nije imao ispunjene zakonske uslove za donošenje predmetne odluke. S obzirom na tromost i usporenost rada Upravnog suda, neće me čuditi da gospodin Aleksandar Radović provede cijeli v.d. mandat na poziciji direktora policije.
Kad je u pitanju bezbjednosna situacija u Crnoj Gori, potrebno je, kaže on, sprovesti sveobuhvatnu analizu rada bezbjednosnih službi kroz nekoliko faza, i na taj način razraditi strategiju razvoja bezbjednosnih službi.
– Broj policijskih službenika, koji se smanjuje iz godine u godinu, svakako je alarm za reformu postojeće Policijske akademije u Danilovgradu, njene reorganizacije i podizanja kapaciteta prijema polaznika, kroz izgradnju novih smještajnih kapaciteta, kako ne bismo došli kroz nekoliko godina u situaciju da nam nedostaje na hiljade policijskih službenika. Neadekvatni infrastrukturni objekti, slaba materijalna primanja, učestala smjena rukovodećih kadrova zbog političkih dešavanja, smanjen broj policijskih službenika, gdje su neke od sjevernih opština dovedene na svega par policijskih službenika koji jedva mogu pokriti smjenski rad, samo su neki od nedostataka koji opterećuju sektor bezbjednosti Crne Gore. Bez obzira na sve evidentne nedostatke u radu sistema bezbjednosti Crne Gore, sveukupna bezbjednosna situacija u Crnoj Gori je stabilna. Iako desetkovani po pitanju policijskih službenika, Uprava policije Crne Gore čini sve napore kako bi bezbjednosna situacija u Crnoj Gori bila stabilna – zaključuje Pekić.