Na kafi sa Sefadinom Adrovićem, poslovođom u „Komunalnom“: Kružni tokovi su naša remek djela
Sefadin Adrović je u avgustu 1991. godine zamijenio hladni sjever i Petnjicu blagom klimom u Baru. Po dolasku se zaposlio u „Komunalnom preduzećuˮ gdje radi već 37 godina na radnom mjestu poslovođe. Zajedno sa 20 vrijednih radnika „Komunalnoˮ prednjači u kreativnošću i namjeri da svoj grad učine ljepšim mjestom za život, a sve u cilju da građanima probude ekološku svijest. I zaista uspijevaju u tome.
– Moja radna jedinica „Zeleniloˮ svojim angažovanjem nastoji da doprinese poboljšanju kvaliteta svakodnevnog života i udobnosti svih naših građana, posebno obogaćivanje zelenih površina našeg grada novim biljnim zasadima. Sa svojih 20 kolega, ponašamo se kao da smo jedna porodica, nastojimo da na svakom dijelu naše opštine ostavimo dobar utisak, u čemu siguran sam i uspijevamo. Svaki razgovor, sugestiju, lijepu riječ od strane građana prihvatamo, ali ispravljamo eventualne primjedbe. Naravno da smo zahvalni i direktoru Stevu Pejoviću, koji čini sve da mi na terenu imamo potrebne alate i mašine.
Barski komunalci ovih lijepih sunčanih dana uređuju zelene površine u našem gradu.
– Kad sam ja došao u Bar bilo je samo Makedonsko naselje, ulica Rista lekića i do bulevara Žuta zgrada. Kasnije su sve zgrade koji je radio ondašnji Zavod za izgradnju Bara uređivali naši radnici. Postavili smo svaki drvored, uređivali zelene površine. Bilo je i prbolema. Mi sadimo zelenilo, a djeca ga igrajući se loptom polome… Ali opet sve sjutradan bude u funkciji. Trudimo se da ispoštujem dinamiku svega što je planirano, bez obzira na kišu ili sunce. A u opisu našeg posla su orezivanje palmi, sječa grana i krošnji drveća, orezivanje drveća, ruža, zaštita bilja… Dakle, sigurno je da posla ne fali, ali opet se nekako sve na vrijeme završi. Svakako ne mogu da ne pomenem našu direktoricu Miru Prentović, koja je nedavno otišla u penziju, i ja koristim ovu priliku da joj čestitam – kaže ona, i s ponosom dodaje da si kružni tokovi njihova remek djela i da je posebno ponosan što je dio ove radne jedinice.
Godinama unazad Adrović se ljubavlju posvetio brizi o maslini u iznajmljenom maslinajku.
Kaže da se nije pokajao što se posvetio maslinarstvu i stočarstvu.
– Komšija, mogu reći i prijatelj Jovica Martinović, dao mi je na korišćenje maslinjak sa oko 570 korijena maslina. Ja sam to uređivao i sređivao i lijepo izgleda, a uzeo sam pod zakup i maslinjak od drugiš komšija. Imam i oko 40 ovaca koje pustim na ispašu kroz imanje. Nisu teške za držanje, ujutru se samo puste, posle podne im dam žito i naveče se zatvore u štalu. Imam čak namjeru i da povećam stado. Na tom lijepo uređenom prostoru imam i kokoške, ali i zasađeno voće i povrće– priča on i nastavlja:
– Kroz maslinjak sam o svom trošku uradio put i sproveo vodu, postavio 100 metara kabla čak do vrh brda koliko se protežu masline, iskopao bunar pet metara dubine o svom trošku. Radio sam to zaista sa zadovoljstvom i smatrao sam da je to moja obaveza. Tako se autom može izaći do vrha maslinjaka.
Posjetiocu posebno od svih sadržaja u maslinjaku zapada za oko uređen ljetnjikovac namijenjen privremeno i uglavnom ljeti, boravku njegovih gostiju recimo. Uređen je tako da mu donosi puno uživanja, posebno ljeti, navodi on.
– Odmor za dušu na imanju, gdje najčešće vrijeme provodim uglavnom sa svojim prijateljima. U maslinjaku sam nastojao da unesem malo romanitike i objekat se odlično uklopio u čitav ambijent. Tu sa svojim prijateljima uživam, smjestio sam veliki sto sa klupama, a i roštilj i ispijanje kafe i drugih napitaka su neizbježni. Osim što izgleda lijepo omogućuje mi da i u najtoplijim danima u godini uživam u hladovini u maslinjaku.
I pored obaveza u preduzeću uspijeva da se bavi i privatnim poslom.
– U kući imam radionicu za popravku motorne šege, trimera, agregate, maltene to mi je hobi, ali je i koristan za mene i porodicu. Dođu ljudi od Crmnice do Mrkojevića i najbrže što mogu nastojim da riješim problem – kaže Adrović i naglašava da veliku pomoć ima od supruge i tri kćerke, kako uz osmjeh ističe „tri zlatne jabukeˮ.